"F.A.Z.": Węgry nie zablokują kontroli Polski przez KE. "Sytuacja w TK nie do utrzymania"

10.01.2016 15:57
Jean-Claude Juncker

Jean-Claude Juncker (ERIC VIDAL / REUTERS / REUTERS)

1. 13 stycznia KE będzie dyskutować o sytuacji w Polsce
2. Możliwe jest uruchomienie tzw. mechanizmu kontroli praworządności
3. Według "F.A.Z." Węgry nie zablokują kontroli KE

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Czy na wyznaczonym na 13 stycznia posiedzeniu Komisji Europejskiej ma zostać wdrożony mechanizm kontroli praworządności w Polsce? Z informacji, do których dotarła redakcja "Frankfurter Allgemeine Zeitung", wynika, że wstępne rozmowy, które szef KE Jean-Claude Juncker prowadził z komisarzami, doprowadziły do "jednoznacznej oceny".

Węgierski komisarz Tibor Navracsics, odpowiedzialny za edukację i kulturę, nie zablokuje postępowania - twierdzi "F.A.Z.". Podobne informacje przynoszą "Politico" i "Euobserver".

"Kontrola KE skoncentruje się na kwestii Trybunału Konstytucyjnego"

"Podczas spotkania w środę komisarze poruszą po raz pierwszy temat Polski. Następnie Juncker powierzy swojemu zastępcy Timmermansowi zadanie kierowania procesem kontroli" - czytamy w weekendowym wydaniu "F.A.Z.".

Kontrola KE skoncentruje się na kwestii Trybunału Konstytucyjnego, a nie na ustawie medialnej - pisze autor materiału. KE ocenia sytuację w TK jako "nie do utrzymania". Niedawno rzecznik KE Margaritis Schinas poinformował, że zaplanowana na 13 stycznia debata KE ws. Polski będzie miała charakter orientacyjny i nie będzie pierwszym krokiem w procedurze dotyczącej systemowych zagrożeń dla państwa prawa.

Co się stanie, jeśli Komisja Europejska zdecyduje o wdrożeniu procedury?

Pierwszym krokiem będzie ocena, czy istnieją sygnały "systemowego zagrożenia" dla rządów prawa w Polsce - pisze "Politico". Tutaj Komisja oprze się na opinii Rady Europy, a dokładnie Komisji Weneckiej, która ma ocenić zmiany w polskiej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

Polska - ustami ministra sekretarza stanu w MSZ ds. europejskich Konrada Szymańskiego, nie wyśle swojego przedstawiciela na spotkanie komisji. - Wysłuchanie nie jest otwarte dla osób z zewnątrz, nie ma więc możliwości ani specjalnego powodu, by się tam pojawiać - skwitował. Dodał, że ani Beata Szydło, ani żaden z członków rządu nie planuje również obecności na debacie ws. Polski, zaplanowanej na 19 stycznia w Parlamencie Europejskim.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (418)
"F.A.Z.": Węgry nie zablokują kontroli Polski przez KE. "Sytuacja w TK nie do utrzymania"
Zaloguj się
 • eloelo1234567

  0

  moga nas cmoknąć :)

 • edwarddyp

  Oceniono 1 raz 1

  Tym samy KE wejdzie buty polskiego TK i chroniąc demokrację będzie podejmować decyzję bez wymaganej liczby głosów :)

 • rownowaznik

  Oceniono 2 razy 2

  wg F.A.Z. to w Polsce jest wojna ... haha
  Wielcy obrońcy demokracji, którzy to ukrywają niewygodne dla siebie fakty gdyż "stanowiło by to pożywkę dla prawicowców". Tak robiła komuna.

 • starszy-65

  Oceniono 2 razy 2

  Węgry są bardzo nie w porządku bo Orban wypiął się na naszego ukochanego i jedynego prezesa Kaczora a co jeszcze będzie później???, biedny prezes jak kiedyś Hitler wpadnie w straszną histerię i zacznie wszystkich niewygodnych karać!!!, U HA HA!!!

 • kertog123

  Oceniono 18 razy -12

  wystarczy że Unia nie przedłuży sankcji przeciwko Rosji i niemcy, Francuzi, Włosi zaczną z Rosją handlować jak dawnej. Polskie firmy oczywiście będa miały rosyjskie embargo. Unia nie bedzie nas bronić. Nie beda bronic Ukrainy bo i po co ? Zostaniemy sami z reką w nocniku do którego sika namietnie Prezes Polski. USA, Niemcy, Francja, UK - postawia nas delikatnie (na razie) do kata, nie rozmawiając z naszymi politykami lub ewentualnie rozmawiajac o pogodzie, jak to robią w przypadku Orbana. Nie bedzie mowy o żadnych bazach NATO, zadnych dodatkowych wojskach czy sprzęcie, ewentualnie jakieś smieszne ilości. Gazociąg północny oczywiście powstanie. I to bedzie ta dobra zmiana. Cofniemy sie w rozwoju o 10 lat na własne życzenie. Machanie szabelka w naszej historii zawsze zle sie kończyło.

 • pogadaniec

  Oceniono 4 razy 2

  Brawo Niemcy i UE. Polska potrzebuje, aby sie nad nia pochylono. Faszyzujacy "polscy patrioci" poczynaja sobie coraz smielej. Rozmontowuja demokracje zupelnie otwarcie i bez zahamowan. Dlatego nadzor nad tym, co sie tutaj dzieje, jest konieczny. Do Niemiec mozna miec wiecej zaufania niz do PiS i Kaczynskiego. .

 • 2-julita

  Oceniono 14 razy 2

  nikt nas nie będzie kontrolował a zwłaszcza szwaby
  niech pilnują swoich islamistów
  najlepiej niech ich przebadają na HIV , pasożyty , choroby weneryczne itp

 • hermilion

  Oceniono 11 razy 1

  A co z kontrola Niemiec apropo zapraszania muzułmanów? Niech sami siebie Niemiaszki kontrolują, hipokryci pieprzeni

 • kotekkot

  Oceniono 2 razy 2

  Czy Wegrzy to potwierdzili?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje