MSZ: Minister Waszczykowski wezwał ambasadora Niemiec

10.01.2016 13:36
Minister Witold Waszczykowski

Minister Witold Waszczykowski (KACPER PEMPEL/REUTERS)

Szef MSZ Witold Waszczykowski zaprosił na poniedziałek do Ministerstwa Spraw Zagranicznych ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie Rolfa Nikela - poinformował rzecznik MSZ Artur Dmochowski.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak napisał Dmochowski w komunikacie prasowym, zaproszenie niemieckiego ambasadora ma związek "z antypolskimi wypowiedziami polityków niemieckich".

Dmochowski powiedział dla Polskiej Agencji Prasowej, że rozmowa szefa MSZ i ambasadora odbędzie się przed południem. Nie chciał doprecyzować, o które wypowiedzi niemieckich polityków konkretnie chodzi. - W ostatnim czasie było ich w mediach wiele - dodał.

Później, pytany w TVN24 o to, jakie stanowisko przekaże ambasadorowi polski MSZ, Dmochowski powiedział, że "to stanowisko obrony polskiego interesu i polskiego wizerunku". Zaznaczył, że ostatnie wypowiedzi niemieckich polityków temu wizerunkowi szkodzą.

Wezwanie na "dywanik" do MSZ ma zapewne związek z kolejną krytyczną wobec polskiego rządu wypowiedzią szefa Parlamentu Europejskiego. Martin Schulz w wywiadzie dla niedzielnego "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" porównał politykę polskiego rządu do działań podejmowanych przez Putina.

"To jest sterowana demokracja a' la Putin, niebezpieczna putinizacja polityki europejskiej" - zaznaczył polityk niemieckiej SPD.

"FAS" przytoczył też inną krytyczną wobec Polski opinię byłej komisarz Viviane Reding - obecnie europosłanki z ramienia Europejskiej Partii Ludowej. "Atak na państwo prawa rozpoczyna się zawsze od ataku na Trybunał Konstytucyjny. Potem przychodzi kolej na media, najpierw publiczne, potem prywatne. To jest logika Putina, Orbana i Kaczyńskiego" - powiedziała Reding.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (682)
MSZ: Minister Waszczykowski wezwał ambasadora Niemiec
Zaloguj się
 • qwasyx

  0

  Pan Waszczykowski z ogórkiem będzie "oswiecal" Jego Eminencje Ambasadora Republiki Federalnego Niemiec i będzie "dawal" wskazówki.

 • Janusz Senex

  Oceniono 1 raz 1

  Waszczykowski chce zobaczyć jak wygląda prawdziwy dyplomata - stąd to wezwanie.

 • skwierz55

  Oceniono 3 razy 1

  Nareszcie jest w Polsce Minister Spraw Zagranicznych.

 • candid13

  Oceniono 24 razy -20

  Niech wiedzą qrwa w świecie,
  jak bluzgać przestaniecie,
  wy qrwa się dowiecie,
  co mam na parapecie.
  Karabin maszynowy,
  do strzałów wciąż gotowy.
  Ja was wszystkim zohydzę,
  ja was tak nienawidzę,
  żadne autorytety,
  jam waszym wodzem stety!
  Wy qrwa mordy wraże,
  ja rzucę was na twarze.
  Musicie przejść ablucję,
  chcę władzy restytucję.
  Psujcie Tuskowi morale,
  przeciwnych ja rozwalę.
  Przez rok grudzień trzynasty,
  woda i chleb bez omasty!
  Zróbcie ze mnie premiera,
  bo was weźmie cholera!

 • czarna_zoska

  Oceniono 22 razy -18

  Matko! Jak ich teraz wszystkich odwolac? Mam nadzieje ze Swiat widzi te marsze KOD i wie ze to tylko chwilowe te rzady pisu...

 • kraktor

  Oceniono 3 razy 1

  Witek - tchórz (nie-zbijajcie-nas) może mu wskoczyć na puklerz a nie wezwać na dywanik.

 • anvill

  Oceniono 23 razy -19

  To jest jednak amator - rozumiem ze mógłby wezwać ambasadora gdyby w oficjalnym stanowisku rządu niemieckiego padły jakieś obraźliwe dla Polaków słowa - ale zlitujcie się Waszczu to są polityce europejscy!!!

 • Erik Jersey

  Oceniono 1 raz 1

  Terminy "Wezwał" i "dywanik" są mocno mylące.
  Funkcja ambasadora jest równorzędna z funkcją głowy państwa które reprezentuje.

 • giles

  Oceniono 3 razy 1

  Śledzę uważnie niemieckie media i znajduje WYŁĄCZNIE propolskie wypowiedzi tzn takie, które wyrażają autentyczna troskę o stan i przyszłość polskiej demokracji. Sam te troskę podzielam. Zarzuty o antypolskość pod adresem takich polityków jak schulz czy oettinger są absurdalne i krzywdzące. Niemcy najsilniej lobbowały za przyjęciem Polski do UE i NATO, umorzeniem długów zaciągniętych przez PRL w klubie paryskim. Wwreszcie to Niemcy dziesiątkami miliardów euro płynącymi poprzez UE w dużym stopniu sfinansowały inwestycje modernizacjyjne, które pozwolily bądź w przyszłości pozwola zwiekszyć konkurencyjność polskiej gospodarki....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje