Schulz o Polsce dla "FAZ": Zachowanie polskich władz grozi putinizacją polityki europejskiej

10.01.2016 11:18
Przewodniczący parlamentu Europejskiego Martin Schulz

Przewodniczący parlamentu Europejskiego Martin Schulz (FABRIZIO BENSCH / REUTERS / REUTERS)

1. Szef Parlamentu Europejskiego udzielił wywiadu dla niedzielnego "FAZ "
2. Politykę polskiego rządu porównał do działań podejmowanych przez Putina
3. Gazeta pisze też o planowanym posiedzeniu KE.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Polski rząd uznał swoje zwycięstwo wyborcze za mandat pozwalający na podporządkowanie pomyślności państwa woli zwycięskiej partii, zarówno merytorycznie, jak i personalnie" - powiedział Schulz w rozmowie z dziennikarzami gazety, która w niedziele ukazuje się jako "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS).

"To jest sterowana demokracja a' la Putin, niebezpieczna putinizacja polityki europejskiej" - zaznaczył polityk niemieckiej SPD.

Schulz dodał, że w Parlamencie Europejskim, gdzie 19 stycznia ma odbyć się debata na temat sytuacji w Polsce, "całe demokratyczne spektrum od lewicy do prawicy może zaakcentować, że taka polityka sprzeczna jest z podstawowymi wartościami europejskimi".

"FAS" przytacza też krytyczną wobec Polski opinię byłej komisarz Viviane Reding - obecnie europosłanki z ramienia Europejskiej Partii Ludowej. "Atak na państwo prawa rozpoczyna się zawsze od ataku na Trybunał Konstytucyjny. Potem przychodzi kolej na media, najpierw publiczne, potem prywatne. To jest logika Putina, Orbana i Kaczyńskiego" - powiedziała Reding.

13 stycznia decyzja o mechanizmie kontroli wobec Polski

"FAS" pisze też o wyznaczonym na 13 stycznia posiedzeniu Komisji Europejskiej, na którym - według gazety - ma zostać wdrożony mechanizm kontroli praworządności w Polsce. Z informacji, do których dotarła redakcja, wynika, że wstępne rozmowy, które szef KE Jean-Claude Juncker prowadził z komisarzami, doprowadziły do "jednoznacznej oceny". Węgierski komisarz Tibor Navracsics, odpowiedzialny za edukację i kulturę, nie zablokuje postępowania - twierdzi "FAS".

"Podczas spotkania w środę komisarze poruszą po raz pierwszy temat Polski. Następnie Juncker powierzy swojemu zastępcy Timmermansowi zadanie kierowania procesem kontroli" - czytamy w "FAS".

Kontrola KE skoncentruje się na kwestii Trybunału Konstytucyjnego, a nie na ustawie medialnej - pisze autor materiału. KE ocenia sytuację w TK jako "nie do utrzymania".

Niedawno rzecznik KE Margaritis Schinas poinformował, że zaplanowana na 13 stycznia debata KE ws. Polski będzie miała charakter orientacyjny i nie będzie pierwszym krokiem w procedurze dotyczącej systemowych zagrożeń dla państwa prawa.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (563)
Zaloguj się
 • Mariusz Smirnow

  Oceniono 50 razy 34

  Szulc i Merkel mają właśnie w internecie takie same komentarze jak PO z ekipą przed naszymi wyborami -setki negatywów typu- tę panią to bym gołymi rękami....itd.Jak to się kończy to wiemy !

 • nikki124

  Oceniono 33 razy 29

  Krytyka polityki Putina nie przeszkadza Niemcom w utrzymywaniu ścisłej polityki gospodarczej pomiędzy oba państwami...

 • asimek

  Oceniono 38 razy 28

  Agenci Niemiec stracili w Polsce władzę to ich mocodawcy drą mordę.
  Trzeba być już naprawdę durniem (już nawet nie lemingiem), żeby wierzyć, że chodzi tutaj o jakieś standardy czy inne takie.

 • quamtsa

  Oceniono 45 razy 27

  Politycy SPD, koledzy Schulza, chcą nałożyć sankcje na Polskę za „putinizację", a równocześnie marzą o zniesieniu sankcji na putinowską Rosję.
  Jakież to głębokie!

 • marlicho

  Oceniono 47 razy 27

  To co robi PiS mi się nie podoba, szczególnie związku z trybunałem, ale nie oznacza że będę popierał wypowiedzi Schulza, który ewidentnie wtrąca się w sprawy niezależnego jednak państwa i do tego tylko dla własnych korzyści politycznych. Zaś gazeta jest wobec niego raczej bezkrytyczna a właściwie wręcz promuje jego wypowiedzi.

 • asimek

  Oceniono 30 razy 22

  Swoją drogą zastanawiającym jest, że te barany z UE nie potrafią zrozumieć, że dzięki takim wypowiedziom nastroje antyunijne (nie tylko w Polsce ale i innych krajach wspólnotowych) rosną,

 • hiromata

  Oceniono 77 razy 15

  PiSIS i pislamistom Unia powinna zakręcić kurek z pieniędzmi, to dopiero będzie płacz i skowyt, jak rolnicy nie dostaną unijnych pieniędzy to pislamiści szybko wylecą na kopach.

 • grzegorzb3

  Oceniono 155 razy 15

  O pisowskie trolle dostają gorączki, gdy ich pokracznego wodza na wolnym ogniu smaży UE.

 • p0p0ropopo

  Oceniono 105 razy 13

  jednak ambicje piłsudczykowskie kurdoopla są żenujące... wygląda przy nim jak Alik przy Kasztance...
  wygląda jak by wpadł do sklepu z wyprzedażami o sekundy przed innymi, usiadł na towarze i powiedział: to wszystko moje!!
  zobaczymy co wolny świat i polskie społeczeństwo na to?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje