Schulz o Polsce dla "FAZ": Zachowanie polskich władz grozi putinizacją polityki europejskiej

10.01.2016 11:18
Martin Schulz

Martin Schulz (FABRIZIO BENSCH / REUTERS / REUTERS)

1. Szef Parlamentu Europejskiego udzielił wywiadu dla niedzielnego "FAZ "
2. Politykę polskiego rządu porównał do działań podejmowanych przez Putina
3. Gazeta pisze też o planowanym posiedzeniu KE.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Polski rząd uznał swoje zwycięstwo wyborcze za mandat pozwalający na podporządkowanie pomyślności państwa woli zwycięskiej partii, zarówno merytorycznie, jak i personalnie" - powiedział Schulz w rozmowie z dziennikarzami gazety, która w niedziele ukazuje się jako "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS).

"To jest sterowana demokracja a' la Putin, niebezpieczna putinizacja polityki europejskiej" - zaznaczył polityk niemieckiej SPD.

Schulz dodał, że w Parlamencie Europejskim, gdzie 19 stycznia ma odbyć się debata na temat sytuacji w Polsce, "całe demokratyczne spektrum od lewicy do prawicy może zaakcentować, że taka polityka sprzeczna jest z podstawowymi wartościami europejskimi".

"FAS" przytacza też krytyczną wobec Polski opinię byłej komisarz Viviane Reding - obecnie europosłanki z ramienia Europejskiej Partii Ludowej. "Atak na państwo prawa rozpoczyna się zawsze od ataku na Trybunał Konstytucyjny. Potem przychodzi kolej na media, najpierw publiczne, potem prywatne. To jest logika Putina, Orbana i Kaczyńskiego" - powiedziała Reding.

13 stycznia decyzja o mechanizmie kontroli wobec Polski

"FAS" pisze też o wyznaczonym na 13 stycznia posiedzeniu Komisji Europejskiej, na którym - według gazety - ma zostać wdrożony mechanizm kontroli praworządności w Polsce. Z informacji, do których dotarła redakcja, wynika, że wstępne rozmowy, które szef KE Jean-Claude Juncker prowadził z komisarzami, doprowadziły do "jednoznacznej oceny". Węgierski komisarz Tibor Navracsics, odpowiedzialny za edukację i kulturę, nie zablokuje postępowania - twierdzi "FAS".

"Podczas spotkania w środę komisarze poruszą po raz pierwszy temat Polski. Następnie Juncker powierzy swojemu zastępcy Timmermansowi zadanie kierowania procesem kontroli" - czytamy w "FAS".

Kontrola KE skoncentruje się na kwestii Trybunału Konstytucyjnego, a nie na ustawie medialnej - pisze autor materiału. KE ocenia sytuację w TK jako "nie do utrzymania".

Niedawno rzecznik KE Margaritis Schinas poinformował, że zaplanowana na 13 stycznia debata KE ws. Polski będzie miała charakter orientacyjny i nie będzie pierwszym krokiem w procedurze dotyczącej systemowych zagrożeń dla państwa prawa.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (563)
Schulz o Polsce dla "FAZ": Zachowanie polskich władz grozi putinizacją polityki europejskiej
Zaloguj się
 • supertlumacz

  0

  Nie mogę patrzyć na zdjęcie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.
  Trudno o bardziej odrażający przypadek łamania ustaw norymberskich.

 • k31v

  Oceniono 1 raz 1

  Niemiecka sraczka niema nic wspólnego z TK czy z naszymi mediami czy Demokracją. Dla polityków w Berlinie, Paryżu czy Brukseli znacznie ważniejsze od kształtu Trybunału i posad kilku znanych w Polsce dziennikarzy, są trzy inne projekty, które PiS zapowiadał w kampanii, a teraz nad nimi pracuje. Podatek bankowy, podatek obrotowy od supermarketów i rozwiązanie zadłużenia frankowiczów. Wprowadzenie tych trzech ustaw oznaczałoby, że strumień pieniędzy wypływających z Polski znacznie by się skurczył. Jeśli pieniądze te zostaną w naszym kraju – trafią do budżetu centralnego w formie podatków bądź zostaną w kieszeniach obywateli – to znaczy, że nie trafią do central banków, firm ubezpieczeniowych czy sieci handlowych znajdujących się w różnych europejskich stolicach. Z Polski legalnie wypływa ok. 90 mld zł, a sposobem na ograniczenie tych transferów mają być repolonizacja sektora finansowego oraz nowe podatki. Za czasów PO było to tolerowane Niemcy tu mieli Eldorado finansowe, a teraz źródełko wysycha to Schulz krzyczy że w Polsce jest zamach na Demokracje.

  1. Czy aby nie Niemcy, którzy posiadają w Polsce wielkie sieci które mają być OPODATKOWANE

  LIDL
  REAL
  ROSSMANN
  OBI
  KAUFLAND
  itd.

  2. Czy aby nie Niemcy posiadają w Polsce wiele BANKÓW które zostały właśnie opodatkowane?

  Deutsche Bank
  Commerzbank (mBank)

  3. Kto posiada pona 80 % prasy lokalnej w Polsce?? Czy aby nie Niemcy??

  4. Kto jest właścicielem onetu i interii??? Niemcy....

  I teraz jeszcze raz - kto NAJGŁOŚNIEJ KRZYCZY że "w Polsce" się źle dzieje" ????

  Handel z rosyjskimi towarzyszami ograniczony - częściowo, a tu trzeba jeszcze utrzymać 1 milion nowych braci o ciemnej karnacji, ktoś musi za to zapłacić :)

  UNIA czy Niemcy może mają dokonać zmian w Polsce? mają chyba na myśli wprowadzić z powrotem Kopaczkę i PO bo tamci tańczyli jak im zachód (Niemcy) zagrają. Bo PO było cacy tylko jak PiS wszedł to od początku krytyka bo już się nie słucha jak PO. Odkąd PiS objął rządy Niemcy co rusz krytykują bo nie tańczą jak im grają. Czemu Niemcy cały czas się sprzeciwiają aby bazy NATO powstały w Polsce cały czas nas blokują. Niech pilnują swoje podwórko bo niedługo u nich padnie Demokracja i będzie prawo szarijatu obowiązywało, ale lepiej w Niemczech prowadzić cenzurę i straszyć ludzi sądami za wypowiedzi o imigrantach i w mediach ich oszukiwać a innych krytykować. A Niemieckiego nadzoru mamy dowody czytając karty Historii.

 • foton.3

  Oceniono 1 raz 1

  Schultz ty ciulu.

 • Marek Kotowski

  Oceniono 3 razy 1

  UNIA może dokonać zmian w Polsce? mają chyba na myśli wprowadzić z powrotem Kopaczkę i PO bo tamci tańczyli jak im zachód (Niemcy) zagrają. Bo PO było cacy tylko PiS wszedł od początku krytyka bo już się nie słucha jak PO. Odkąd PiS objął rządy Niemcy ich co rusz krytykują bo nie tańczą jak im grają. Czemu Niemcy cały czas się sprzeciwiają aby bazy NATO powstały w Polsce cały czas nas blokują. Niech pilnują swoje podwórko bo niedługo u nich padnie Demokracja i będzie prawo szarijatu obowiązywało, ale lepiej w Niemczech prowadzić cenzurę i straszyć ludzi sądami i w mediach ich oszukiwać a innych krytykować. A Niemieckiego nadzoru mamy dowody czytając karty Historii.

 • blue911

  Oceniono 11 razy -7

  Szukajmy polskiego Putina! Tylko taki czlowiek moze nas wyciagnac z zapasci ekonomicznej w jaka wepchnal nas JPII (oddal caly polski przemysl monopolom miedzynarodowym!) I pomoc odzyskac niepodleglosc! A koscioly przerobic na muzea jako kara za powodowanie kolejnych przewrotow antypanstwowych.

 • korcia2000

  Oceniono 12 razy -8

  Zauważyliście skoncentrowany atak hejterów PiS-u na forum "Gazety"? Pisowcom nie starczy gotówki na wypłaty!

 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 50 razy 4

  To chyba dobrze, no nie? Niemcy jak nikt inny na świecie robią świetne interesy z Putinem.

 • tomq12

  Oceniono 57 razy 3

  i mówi to Schulz, gość bez matury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje