Także włoscy politycy mówią dziś o Polsce. Premier Renzi o "napięciach wokół nowych ustaw"

09.01.2016 21:21
Matteo Renzi

Matteo Renzi (ALESSANDRA TARANTINO/AP)

1. Premier Włoch opublikował cotygodniowe oświadczenie
2. Wymienił w nim "problemy stojące przed UE"
3. Za jedno z wyzwań uznał "napięcia wokół nowych ustaw w Polsce"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Premier Włoch Matteo Renzi wymienił napięcia wokół nowych ustaw w Polsce jako jeden z wielu problemów, stojących przed Unią Europejską. Wspomniał o tym w rozpowszechnionym w sobotę w internecie cotygodniowym oświadczeniu.

Renzi, nawiązując do opisywanych w mediach sporów wokół polityki gospodarczej Unii, którą krytykuje jego rząd, oświadczył: "Przeczytałem o wielu polemikach na temat relacji między Włochami a instytucjami europejskim, czytam uczone rozprawy o możliwym zerwaniu z Brukselą".

Następnie przypomniał: "W tym momencie Europa musi stawić czoła kryzysowi imigracyjnemu, patowi po wyborach w Hiszpanii, napięciom z powodu nowych polskich ustaw, referendum w Wielkiej Brytanii, sytuacji pokryzysowej w Grecji, fali populizmu lepenowskiego we Francji i wielu innym problemom".

Zapytał potem retorycznie, czy w ich obliczu problemem jest także przekroczenie o 0,1 procent progu deficytu budżetowego we Włoszech. - Nie żartujmy, przyjaciele - dodał.

"Włochom należy się szacunek"

Szef rządu wyjaśnił: "Włochy nie idą na forum europejskie, by uderzać pięścią w stół; najwyżej podnoszą rękę i zadają parę pytań". Renzi napisał, że jego gabinet domaga się tego, by zasady były dla wszystkich takie same; od polityki energetycznej po pomoc państwa.

- Czynimy to wiedząc, że Włochom należy się szacunek - oznajmił Matteo Renzi.

Wcześniej prasa pisała o tym, że premier coraz ostrzej protestuje na forum UE przeciwko decydującej roli kanclerz Angeli Merkel i rzucił wyzwanie przywództwu Niemiec w Unii. Wielokrotnie krytykował też unijną politykę gospodarczą i imigracyjną.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (82)
Zaloguj się
 • rave8

  Oceniono 48 razy 8

  Czekamy Agoro co powiedzą media na Madagaskarze!
  Propagando di Addamo Szechterro:)

 • PJan Pokorny

  Oceniono 33 razy 7

  Wlosi najlepiej zrobia jesli przestana wyreczac przemytnikow w dostarczaniu nielegalnych imigrantow do Europy. Przestepcy biora kase, wsadzajaich ich do balii albo czegos podobnego i sru na wode. Pojawia sie marynarka wloska i zamiast odstawic ich na afrykanski brzeg to laduja oni w Eropie, dzieki wspolpracy przestepcow z Panstwem Wloskim.
  A moze Wlochow reprezentuje w tym ukladzie Mafia bo panuje ona od Neapolu poczynajac i dalej na poludnie.

 • 2-julita

  Oceniono 11 razy 3

  a oni u siebie nie mają napięć z islamistami
  jeżeli jaszcze nie to niedługo będą i to wielkie
  ciekawe co pisze o nas Papua Nowa Gwinea ????????????????????????????????

 • my_way

  Oceniono 5 razy 3

  Wlosi po prostu przestrzegaja prawa morskiego. Unia od 3 lat nie chce slyszec o problemie!

 • zuuuraw

  Oceniono 3 razy 1

  ciekawe o jakie polskie ustawy chodzi premierowi Włoch, bo chyba nie o medialną ? We Włoszech to własnie partia rządzaca obstawia posady w mediach państwowych.

 • plorg

  Oceniono 11 razy 1

  Matteo Renzi doznał napięcia przedmiesiączkowego.

 • badziewiak66

  Oceniono 11 razy 1

  Muszę przyznać że gazeta bardzo pilnie śledzi "co tam o Polsce ktoś napisał". Słyszałem że ostatnio był jakieś artykuł w prasie wietnamskiej , a tu nic , żadnego echa w gazecie. Wiem że były artykuły w Tajlandii, Sierra Leone, a nawet w prasie z Wysp Dziewiczych. To wstyd że gazeta ich nie śledzi , takie ważne artykuły o Polsce.

 • ouimet

  Oceniono 29 razy 1

  jezeli jeszcze Greccy rzadowcy sie wypowiedza przeciw NASZEJ polityce,to Rzad poda sie do dymisji:)))

 • gato_viejo

  Oceniono 19 razy 1

  Gdyby to powiedziala CICIOLINA to bym sie tym zmartwil ale Matteo Renzi to tylko kolejny eurokrata i pajac. Niech sie lepiej zajmie zintegrowaniem poludniowych Wloch z Europa. biednie tam i zasciankowo jak i w niektorych rejonach Polski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje