Ziobro pisze do Guenthera Oettingera ws. jego "niemądrych uwag"

09.01.2016 20:34
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (Fot. Jacek Marczewski/ Agencja Gazeta)

1. Komisarz UE optował za "mechanizmem kontroli praworządności" w Polsce
2. Ziobro nazywa tę opinię "niemądrą uwagą"
3. Minister sprawiedliwości oskarża Oettingera o stronniczość

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Nie wolno zwalniać prezesa stacji telewizyjnej bądź radiowe bez podania przyczyny - mówił niemieckiej "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" unijny komisarz Guenther Oettinger. Oświadczył też, że opowie się za uruchomieniem "mechanizmu kontroli praworządności" w Polsce. Na jego słowa postanowił odpowiedzieć w liście otwartym Zbigniew Ziobro.

"Niemądre uwagi"

"Szanowny Panie Komisarzu, nie mam w zwyczaju odpowiadać na niemądre uwagi o Polsce wypowiadane przez zagranicznych polityków, bo świadczą one o nich samych. Ale do tego listu sprowokowało mnie to, czego Pan nie powiedział, a czego od Pana - jako komisarza Unii Europejskiej odpowiedzialnego za media - oczekiwałem" - zaczyna swój list Ziobro.

Następnie minister wspomina o "masowych seksualnych atakach na kobiety, do których doszło w sylwestrową noc w niemieckich miastach" i przypomina, że niemieckie media przez kilka dni nie informowały o tych wydarzeniach. "Na próżno czekałem na zdecydowaną reakcję z Pańskiej strony na tak rażące naruszenie prawa obywateli do informacji. Doszedłem do przykrego wniosku, że łatwiej Panu mówić o fikcyjnych zagrożeniach dla wolności mediów w innych krajach niż piętnować cenzurę w swojej ojczyźnie" - atakuje Ziobro.

"Jestem wnukiem polskiego oficera"

Minister sprawiedliwości przypomina też, że Oettinger w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung" skrytykował działania rządu PiS związane z mediami, które wg Ziobry mają "przywrócić obiektywizm i niezależność mediów publicznych w Polsce". "Zażądał Pan, by postawić Polskę pod nadzorem" - pisze Ziobro i dodaje: "Tego rodzaju słowa, wypowiadane przez niemieckiego polityka, budzą wśród Polaków jak najgorsze skojarzenia. Także moje. Jestem wnukiem polskiego oficera, który w czasie II wojny światowej walczył w podziemnej Armii Krajowej z 'niemieckim nadzorem' " - podkreśla Ziobro.

Afera taśmowa i "masowe czystki" w TVP

Ziobro wypomina też komisarzowi, że nie protestował wobec postepowania rządu PO w czasie afery taśmowej. "Dlaczego umknął Pańskiej uwadze fakt, o którym wielokrotnie informowały wszystkie polskie media, że ponad 80 polskich dziennikarzy i prawników, którzy zajmowali się sprawą kompromitujących poprzedni rząd nagrań znalazło się na podsłuchu?! Służby specjalne wykorzystywały tajnych współpracowników, żeby inwigilować niezależne redakcje" - pisze minister.

W dalszej części listu Ziobro przypomina też m.in. o "masowych czystkach w telewizji publicznej", zwolnieniu redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" i udziale Tomasza Lisa w manifestacji KOD pod Sejmem.

"Nie mam Pańskiego tupetu, żeby pouczać Niemców, by przyjęli podobne zasady. Nie będę też wzywać, by w związku z cenzurą informacji o sylwestrowych atakach opuszczać niemiecką flagę do połowy masztu - tak, jak to Pan proponował kiedyś uczynić z flagami państw Unii Europejskiej, które są zadłużone wobec Niemiec. Proszę, żeby Pan - choćby ze względu na powagę swojego urzędu - zachował w swoich wypowiedziach większą powściągliwość, a przede wszystkim obiektywizm" - kończy Ziobro.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (972)
Zaloguj się
 • dlaczego_jaa

  Oceniono 309 razy 201

  Jestem wnukiem kurtyzany i pospolitego złodzieja. Czy jestem gorszy do Ziobry?
  Powoływanie się na swoje "szlacheckie" pochodzenie w 21wieku to jakieś nieporozumienie. Ani przodkowie chwały nie przynoszą, ani też ujmy. Liczy się konkretny, dzisiejszy człowiek i jego dokonania.

 • natan2013

  Oceniono 270 razy 170

  jesteś grabarzem polskiej transplantologii i panem mniej niż zero !

 • batura3

  Oceniono 205 razy 125

  Jednak Miller miał rację - tylko dlaczego ON kompromituje Polskę??????

 • x4-6

  Oceniono 145 razy 79

  A może : " Porządny ojciec, porządna matka a syn s......n ". Dziadek oficer nie gwarantuje tego, że wnuk nie może być Zerem.

 • arcylapsus

  Oceniono 115 razy 53

  Zauważyłem kilka wpisów zaczynających się od Panie Zbyszku. Z tym panem to bym nie przesadzał...

 • marekk0450

  Oceniono 95 razy 37

  Panie ministrze, jesteś Pan niebezpiecznie chory, najlepiej izolatka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje