Ziobro pisze do Guenthera Oettingera ws. jego "niemądrych uwag"

09.01.2016 20:34
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (Fot. Jacek Marczewski/ Agencja Gazeta)

1. Komisarz UE optował za "mechanizmem kontroli praworządności" w Polsce
2. Ziobro nazywa tę opinię "niemądrą uwagą"
3. Minister sprawiedliwości oskarża Oettingera o stronniczość

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Nie wolno zwalniać prezesa stacji telewizyjnej bądź radiowe bez podania przyczyny - mówił niemieckiej "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" unijny komisarz Guenther Oettinger. Oświadczył też, że opowie się za uruchomieniem "mechanizmu kontroli praworządności" w Polsce. Na jego słowa postanowił odpowiedzieć w liście otwartym Zbigniew Ziobro.

"Niemądre uwagi"

"Szanowny Panie Komisarzu, nie mam w zwyczaju odpowiadać na niemądre uwagi o Polsce wypowiadane przez zagranicznych polityków, bo świadczą one o nich samych. Ale do tego listu sprowokowało mnie to, czego Pan nie powiedział, a czego od Pana - jako komisarza Unii Europejskiej odpowiedzialnego za media - oczekiwałem" - zaczyna swój list Ziobro.

Następnie minister wspomina o "masowych seksualnych atakach na kobiety, do których doszło w sylwestrową noc w niemieckich miastach" i przypomina, że niemieckie media przez kilka dni nie informowały o tych wydarzeniach. "Na próżno czekałem na zdecydowaną reakcję z Pańskiej strony na tak rażące naruszenie prawa obywateli do informacji. Doszedłem do przykrego wniosku, że łatwiej Panu mówić o fikcyjnych zagrożeniach dla wolności mediów w innych krajach niż piętnować cenzurę w swojej ojczyźnie" - atakuje Ziobro.

"Jestem wnukiem polskiego oficera"

Minister sprawiedliwości przypomina też, że Oettinger w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung" skrytykował działania rządu PiS związane z mediami, które wg Ziobry mają "przywrócić obiektywizm i niezależność mediów publicznych w Polsce". "Zażądał Pan, by postawić Polskę pod nadzorem" - pisze Ziobro i dodaje: "Tego rodzaju słowa, wypowiadane przez niemieckiego polityka, budzą wśród Polaków jak najgorsze skojarzenia. Także moje. Jestem wnukiem polskiego oficera, który w czasie II wojny światowej walczył w podziemnej Armii Krajowej z 'niemieckim nadzorem' " - podkreśla Ziobro.

Afera taśmowa i "masowe czystki" w TVP

Ziobro wypomina też komisarzowi, że nie protestował wobec postepowania rządu PO w czasie afery taśmowej. "Dlaczego umknął Pańskiej uwadze fakt, o którym wielokrotnie informowały wszystkie polskie media, że ponad 80 polskich dziennikarzy i prawników, którzy zajmowali się sprawą kompromitujących poprzedni rząd nagrań znalazło się na podsłuchu?! Służby specjalne wykorzystywały tajnych współpracowników, żeby inwigilować niezależne redakcje" - pisze minister.

W dalszej części listu Ziobro przypomina też m.in. o "masowych czystkach w telewizji publicznej", zwolnieniu redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" i udziale Tomasza Lisa w manifestacji KOD pod Sejmem.

"Nie mam Pańskiego tupetu, żeby pouczać Niemców, by przyjęli podobne zasady. Nie będę też wzywać, by w związku z cenzurą informacji o sylwestrowych atakach opuszczać niemiecką flagę do połowy masztu - tak, jak to Pan proponował kiedyś uczynić z flagami państw Unii Europejskiej, które są zadłużone wobec Niemiec. Proszę, żeby Pan - choćby ze względu na powagę swojego urzędu - zachował w swoich wypowiedziach większą powściągliwość, a przede wszystkim obiektywizm" - kończy Ziobro.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (972)
Ziobro pisze do Guenthera Oettingera ws. jego "niemądrych uwag"
Zaloguj się
 • qudaq

  0

  Warto zajrzeć, jak relacjonuje „obiektywnie” die Welt. Całe spectrum, tyle, że w katolickim sosie. I wypowiedź Macierewicza w TV Trwam, i list Ziobry w katolickim portalu. W podobnym stylu poprzednie komentarze, wręcz oskarżające Polskę o tworzenie Logiki Putin-Orban-Kaczyński. I to w czasie, kiedy sąd w Hamburgu orzekł, ze budowa rury po dnie Bałtyku nie ogranicza dopływu go gazoportu, a krzyczący w niebogłosy Niemcy już zacierają ręce na nowy kontrakt budowy drugiego gazociągu po dnie Bałtyku. U nas tymczasem nadal pisze się o niebezpieczeństwie dla Polski dostaw ropy z Rosji. Z jednej strony grupa montowana przez Schulza szykuje się, żeby z jednej strony pokazać katolicko-putinowską Polskę, zagłuszając krytykę polityki imigracyjnej i kontakty handlowe z Rosja, z drugiej strony chce izolować Polskę i Węgry, jako niewygodnych krytyków polityki otwartych drzwi. Czy obecna ekipa zdoła w krótkim czasie pozyskać poparcie, a przynajmniej życzliwą neutralność, czas pokaże. Dla obecnego rządu międzynarodowe reperkusje są ewidentna pochodna przełożeń z Polski i nie ma się czego ani wyrzekać, ani wstydzić. Tak od wieków bywało, że ten wygrywa w kraju, kto ma lepiej poukładane za granicą i bliższą, i dalszą. Zatem i EU i USA.

 • maniu1963

  Oceniono 1 raz 1

  A ja jestem synem(kawalerzysty) uczestnika kampani wrześniowej,uciekiniera z transportu do obozu.I chyba w grobie się przewraca patrząc na to co wyprawia PiS.

 • ap.aries

  Oceniono 3 razy 1

  Magister Zbyś wykopuje dziadziusia żeby się dowartościować. A ja myślę, że dziadziuś przełożyłby Zbysia przez kolano i wybił mu z ..... głowy pomysły typu "bede politykiem i ministrem i prokuratorem i bedom mie pokazywać"

 • aluksz

  Oceniono 3 razy 1

  Rzeczywisty szlachcic nie chwali się szlachectwem, on jest szlachetny!

 • andrewpiotr

  Oceniono 4 razy 0

  Brawo Panie Ministrze.! List pierwsza klasa , wszystko w nim zawarte . Zapewne zamknie pan nim mordę jemu i podobnym pseudo politykom z UE i nie tylko . Tak trzymać .

 • kalinowski42

  Oceniono 4 razy 0

  Bravo Ziobro. Arogancję i butę należy piętnowośc. My Polonia z Ameryki jesteśmy z Wami i trzymamy kciuki za Was!!!

 • demostenes11

  Oceniono 3 razy -1

  Ziobro. Co z ciebie za Polak? Ty nie obrażaj innych Polaków. Ty jesteś Pisowiec nie Polak! Wogóle co za bezczelność?! po co ten Ziobro takie pierdoły gada w moim imieniu i innych Polaków. Jeszcze chwila i spotka go taki ostracyzm społeczny że będzie płakał w poduszkę. Ziobrooo !! ty gamoniu, ty niedorajdo!!! Siedź cicho! twój dziadek z AK się pewnie w grobie przewraca.

 • paulkamil-1993

  Oceniono 1 raz -1

  moze zna od swojego dzadka niemiecki ob ziobro? obok ma specjaliste w TV od dziadkó w z wermachtu jak mu tam Kuski, kazdmu wmawial ze ma dziadka w wehrmachcie
  Takk kazdy pis i niepis polak miał dzadka...

 • hipis3308

  Oceniono 11 razy -9

  Może dziadek pana Zbyszka,był oficerem w Goralenvolk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje