Kibice na Jasnej Górze apelują do Szydło o "gruntowne zlustrowanie środowisk opiniotwórczych"

09.01.2016 19:41
Pielgrzymka kibiców w 2015 roku

Pielgrzymka kibiców w 2015 roku (FOT. PIOTR ZIENTAL)

1. Na Jasną Górę przybyło ok. 5 tys. kibiców klubów piłkarskich
2. Motywem przewodnim pielgrzymki było 1050-lecie Chrztu Polski
3. Kibice pielgrzymowali na Jasną Górę już po raz ósmy

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak zwykle podczas pielgrzymki poświęcono kibicowskie transparenty oraz szaliki w barwach klubowych. Wśród kapłanów koncelebrujących był m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz kapłani-kibice różnych klubów piłkarskich.

Oprócz sympatyków polskich klubów, w sanktuarium modlili się Polacy z kresów kibicujący klubowi FK Lida z Białorusi i klubowi KS Polonia z Wilna, przyjechała także delegacja kibiców z Węgier.

"Polska zawsze wierna Panu Bogu"

W południe w kaplicy Matki Bożej została odprawiona msza święta.

- Pomimo trudnych doświadczeń dziejowych, Polska pozostawała zawsze wierna Panu Bogu i Stolicy świętej. Taka postawa pozwalała nam powstać z kolan nawet w sytuacjach beznadziejnych, kiedy wymazywano nas z mapy Europy, próbowano unicestwić naród w niemieckich obozach koncentracyjnych i rosyjskich łagrach, masowych mordach dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich, zbrodniach dokonywanych przez komunistów po zakończeniu wojny, aż do roku 1989 - mówił podczas homilii duszpasterz kibiców i kibic Lechii Gdańsk ks. Jarosław Wąsowicz.

Wąsowicz nawiązał też do 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca, podkreślając, że był to"narodowy zryw Polaków, którzy wyszli na ulice protestować przeciw deptaniu przez zbrodniczą socjalistyczną ideologię godności człowieka, jego podstawowych praw, w tym wolności do wyznawania swojej wiary".

"Jesteście wielkimi bohaterami XXI wieku. Czołem wielkiej Polsce!"

Do kibiców zwrócił się też podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski. - Jesteście naprawdę kimś bardzo wielkim w Polsce, bo przecież to wy jesteście tymi, którzy tak bardzo ukochali Polskę, to przecież wy na stadionach mówicie o żołnierzach niezłomnych, to przecież was można spotkać na ulicach polskich miast, gdzie opowiadacie się tak bardzo wyraźnie za Polską, za tymi, którzy walczyli o Polskę - mówił.

- Jakże jesteście wielkimi bohaterami XXI wieku, jakże jest ważny wasz głos, który tyczy się przyszłości Polski. Dlatego przybywacie dzisiaj na Jasną Górę, aby umocnić wiarę, aby od Maryi uczyć się, jak żyć, jak postępować, jak kochać Polskę, jak kochać drugiego człowieka" - dodał o. Poteralski. - Czołem wielkiej Polsce! - zakończył, a kibice chórem odpowiedzieli mu: "Czołem!"

Kibice chcą "gruntownej lustracji środowisk opiniotwórczych"

Przedstawiciel kibiców odczytał też postulaty tego środowiska, skierowane do premier Beaty Szydło i jej ministrów. Kibice wnoszą m.in. o ponowne rozpoczęcie śledztwa ws. zbadania okoliczności śmierci legendarnego kapelana "S", bł. ks. Jerzego Popiełuszki, "gruntowne zlustrowanie środowisk opiniotwórczych i kulturalnych w Polsce", dofinansowanie mediów narodowych, a jednocześnie osłabienie, a potem wycofanie wpływów mediów zagranicznych, chcą też zwiększenia liczby lekcji historii w szkołach.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (548)
Zaloguj się
 • nefretete55

  Oceniono 210 razy 174

  kibole i postulaty smiac sie chce .Teraz kibice beda mowic ile godzin ma byc lekcji historii.A jak trzeba bylo sie uczyc to sie pewno chodzilo na wagary.Amoze byscie sie pomodlili o rozum i spokoj na meczach i po meczach nie demolowac ulic i stadionow nie wymachiwac maczetami

 • marcela777

  Oceniono 148 razy 130

  no nie, ale jajcarze z tych zakonników na Jasnej Górze, bohaterowie XXI w., czy to na pewno nie transmisja z kabaretu? Bohaterowie z hymnem na ustach, z petardami i kostkami brukowymi, obawiam się, że żołnierze w grobie się przewracają

 • warmiak52

  Oceniono 140 razy 120

  Zaraz po mszy kibice zgodnie zaśpiewali:

  ZAWSZE I WSZĘDZIE,
  POLICJA JEBANA BĘDZIE".

  A następnie:
  Legia to stara ku......

 • oppy

  Oceniono 106 razy 98

  Ciekawe, czy owi gorliwi katolicy z maczetami i kastetami za pazuchą zdaje sobie sprawę, że nauczanie starożytnego proroka apokaliptycznego Jeszu Nazarejczyka nieszczególnie pasuje do plemienno-nacjonalistycznego pobudzenia, ksenofobii oraz chęci szlachtowania "wrogów Wielkiej Polski".

 • vapor1

  Oceniono 153 razy 91

  W głowie sie nie mieści, co ci księża mówia.....

 • ela-007

  Oceniono 79 razy 77

  "gruntowne zlustrowanie środowisk opiniotwórczych i kulturalnych w Polsce"

  No, no, taki afront wobec obecnej władzy świeckiej i duchownej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje