Sumliński plagiatował powieści sensacyjne? "Newsweek" ma nowe fragmenty. Teraz Stieg Larsson

09.01.2016 19:04

"Newsweek" publikuje kolejne fragmenty, które rzekomo splagiatować miał Wojciech Sumliński (Fot Agencja Gazeta / mat. prasowe)

Raymond Chandler, Alistair MacLean, a także... Stieg Larsson. Wydłuża się lista autorów, których wedle "Newsweeka" splagiatował w książce o prezydencie Komorowskim Wojciech Sumliński. Tygodnik sugeruje, że nazwisk może być jeszcze więcej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Newsweek" postawił Wojciecha Sumlińskiego w trudnej sytuacji - na swojej stronie internetowej tygodnik opublikował w piątek długie zestawienie fragmentów książki "Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego" i całych akapitów z dzieł Raymonda Chandlera i Alistaira MacLeana.

Podobieństwo jest uderzające - z lektury tekstu tygodnika można wywnioskować, że całe frazy, zdania, sytuacje, opisy przedmiotów i miejsc w książce Sumlińskiego są żywcem wzięte z "Mrocznego Krzyżowca" MacLeana oraz twórczości Chandlera. Konkretne cytaty przedstawialiśmy w naszym omówieniu artykułu "Newsweeka".

Sam Sumliński stwierdził, że tekst "Newsweeka" to "absolutne, ewidentne kłamstwo" i zapowiedział proces. Jednak najwyraźniej niezrażeni tą groźbą dziennikarze tygodnika...publikują kolejne fragmenty książki Sumlińskiego, które mogą wzbudzać podejrzenia.

Co ciekawe, tym razem na trop domniemanych plagiatów wpadli... czytelnicy tygodnika, który zresztą sam zachęca internautów do dalszych poszukiwań.

Minister jak admirał

"Tym razem chodzi o powieść Alistaira MacLeana "H.M.S. Ulisses" oraz dwa fragmenty z bestselleru "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" Stiega Larssona" - pisze "Newsweek". I podaje kilka przykładów. Oto jeden z nich:

U Sumlińskiego czytamy:

"- Usprawiedliwiać się? - oficer uśmiechnął się ze zmęczeniem. - Nie, panie ministrze, tego nie potrafię, ale chętnie uzasadnię swoje stanowisko" .

W książce MacLeana podobny fragment wygląda zaś tak:

"- Usprawiedliwiać się? - uśmiechnął się ze zmęczeniem. - Nie, panie admirale, tego nie potrafię. - Starr poczerwieniał lekko, słysząc ton tej wypowiedzi. - Lecz postaram się wytłumaczyć moje stanowisko - kontynuował Brooks. - To może przynieść korzyść."

Ustka niczym Hedestadt. Tylko co z tym śniegiem?

Okazuje się też, że Sumliński pisząc w jednym z fragmentów książki o odwiedzonej przez głównego bohatera Ustce "zainspirował" się opisem szwedzkiej miejscowości Hedestadt z książki Larssona.

"W nocy napadało dużo śniegu, ale rano niebo się wypogodziło. Gdy wysiadałem z pociągu, uderzyło mnie przejrzyste, lodowate, morskie powietrze" - czytamy u Sumlińskiego opis wizyty w Ustce.

"W nocy napadało bardzo dużo śniegu, ale rano niebo się wypogodziło i wysiadającego z pociągu Mikaela uderzyło przejrzyste i lodowate powietrze" - pisze zaś Larsson.

Najciekawsze jest jednak to, że jak zauważa tygodnik, choć "według opisu Sumlińskiego Ustka 3 grudnia 2006 roku zalegała pod zwałami śniegu, a powietrze było przejrzyste i lodowate", to w rzeczywistości "początek grudnia nad morzem był wtedy ciepły, temperatury dochodziły do 5 stopni Celsjusza, nie odnotowano opadów śniegu".

Więcej o "zapożyczeniach" Sumlińskiego przeczytać można w tekście "Newsweeka"

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (262)
Zaloguj się
 • gravediggaz71

  Oceniono 154 razy 128

  a pisiory dalej wierzą w te brednie :) nawet gdyby cały kryminał przepisał słowo w słowo to wietrzyliby podstęp i nagonke na biednego redaktora

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 107 razy 97

  wyznawców PIS i tak nic nie przekona. to spisek niemieckich i żydowskich mediów. ;)

 • seroo1

  Oceniono 80 razy 74

  Jeżeli fakty przeczą załganym słowom PiSmaków, tym gorzej dla faktów...

  I co nam, q..wa, zrobicie???!!!

 • poslizg74

  Oceniono 112 razy 64

  No to teraz wystarczy poczekać na "dobrą zmianę" w sądzie rejonowym i okaże się że to tamci skopiowali naszego wieszcza:)

 • curious

  Oceniono 70 razy 56

  A prawaki wierzą w brednie tego pana...

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 57 razy 51

  Szmata jak już jest, nawet głęboko ukryta pod pozorami świętości, zawsze wyjdzie z człowieka.

 • roman.tur

  Oceniono 54 razy 46

  Mam kilka nowych pomyslow na "przesiakniecie" stylu dla pana Sumlinskiego

  “W lipcu 2009 pułkownik L. wyjeżdżał do wód i zostawiał mnie z jego starszym bratem na pastwę białych od żaru i oszałamiających dni letnich.”

  "W ciemnym płaszczu z podbiciem koloru krwawnika, posuwistym krokiem kawalerzysty, wczesnym rankiem czternastego dnia wiosennego miesiąca maja pod krytą kolumnadę łączącą oba skrzydła pałacu Prezydenckiego wyszedł prezydent Polski Bronisław Komorowski"

  "Kiedy pan płk Bilbo Bagnik z Bydgoszczy oznajmił, że wkrótce zamierza dla uczczenia dziewięćdziesiątej rocznicy swoich urodzin wydać szczególnie wspaniałe przyjęcie, w całym kraju poszły w ruch języki i zapanowało wielkie podniecenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje