Morze ludzi przed TVP w Warszawie. Byliśmy na miejscu. Demonstracje w 20 miastach

09.01.2016 13:45
1. Manifestacje KOD w obronie mediów publicznych.
2. W Warszawie morze ludzi przed siedzibą TVP.
3. Protesty w 20 miastach Polski oraz w Pradze, w Londynie i Sztokholmie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Komitet Obrony Demokracji - obywatelska inicjatywa przeciwna zmianom wprowadzanym przez rząd PiS - manifestowała pod hasłem obrony niezależności mediów publicznych.

Przeciw czemu protestuje KOD?

Przypomnijmy: 30 grudnia Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej. Oto jej główne założenia:

1. Ustawa ma polegać na przekształceniu Telewizji Polskiej, Polskiego Rada i Polskiej Agencji Prasowej ze spółek skarbu państwa w instytucje kultury.
2. Kierownictwo tych instytucji ma być wybierane przez Radę Mediów Narodowych, w której skład wejdą eksperci wybierani przez Sejm, Senat i prezydent.
3. Według ustawy media mają realizować misję w obszarze kultury, edukacji, w tym edukacji historycznej i polityki historycznej, promocji Polski w świecie i w obronie dobrego imienia Polski.
4. Rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ma zostać ograniczona.
5. Projekt zakłada, że "zarząd i radę nadzorczą wskazuje minister skarbu, a mandaty obecnego zarządu wygasają w dniu wejścia ustawy w życie".


W praktyce w wyniku zmiany ustawy wybór władz mediów publicznych został podporządkowany politykom, a dokładnie - większości sejmowej. To właśnie przeciw tym zmianom protestuje Komitet Obrony Demokracji.

Gdzie protestuje KOD?

W Warszawie manifestowali przed budynkiem TVP, na placu Powstańców Warszawy 7. W Gdańsku - przed Złotą Bramą, w Katowicach na rynku przy pomniku Harcerzy Września, w Krakowie - w al. Słowackiego (pod Radiem Kraków), w Lublinie na pl. Litewskim, w Szczecinie pod pomnikiem Czynu Polaków, a we Wrocławiu na pl. Solnym. Poza tym odbyły się trzy protesty poza granicami Polski: w Pradze, w Londynie - Richmond Terrace i w Sztokholmie pod polską ambasadą.

Relację z Gdańska możecie śledzić TUTAJ >>>

Relację z Krakowa możecie śledzić TUTAJ >>>

Relację z Wrocławia możecie śledzić TUTAJ >>>

Oto pełna mapka protestów:

Najnowsza mapka 09.01.2016

Posted by Komitet Obrony Demokracji on Friday, January 8, 2016


A oto zdjęcia z manifestacji:Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (1227)
Zaloguj się
 • kamil-t

  Oceniono 250 razy 138

  Właśnie wróciłem z manifestacji w Zielonej Górze (jeszcze trwa, mieszkam koło Ratusza, słyszę). Bardzo pozytywne wrażenia - przyszły osoby starsze, młodsze, zupełnie młode, manifestacja kulturalna, rzeczowa, bez wyzwisk i nienawiści. Ale najbardziej zwróciłem uwagę na reakcje przechodniów nie biorących udziału w manifestacji - życzliwe, zaciekawione spojrzenia, brak wyrazów dezaprobaty czy potępienia względnie niezgody. Wygląda na to, że w ludziach - w większości - jest już wyraźne przyzwolenie na sprzeciw wobec tego, co się wokół dzieje.

 • krzaki-ciernistych-krzewow

  Oceniono 212 razy 128

  Nic nie pomogą trole PiS to okupant i zdecydowana większość Polakow tak uważa. PiSia propaganda nic nie da. Polacy wiedza ze PiS to Oni i nic tego nie zmieni. PiS to nie narod PiS to okupant.

 • xavras

  Oceniono 200 razy 116

  Jak było taks słabo na manifestacjach to skąd tu taki anty-KOD jazgot - ups chyba ktoś wybulił troszku z dotacji partyjnych na trollowanie :)

 • rozterka47

  Oceniono 194 razy 100

  Trollownia ma bal, bo więszośc porządnych ludzi poszła na manifestację ,
  ja tez już spadam do autka i jadę :)

 • krzaki-ciernistych-krzewow

  Oceniono 160 razy 76

  PiSie trole rzucone na front ideologiczny. Okupant PiSowski boi sie bo wie ze wrogość do niego narasta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje