Po atakach w Kolonii: premier Słowacji chce nadzwyczajnego szczytu UE ws. migracji

08.01.2016 18:58
David Cameron, Robert Fico i Angela Merkel na szczycie w Brukseli

David Cameron, Robert Fico i Angela Merkel na szczycie w Brukseli (FRANCOIS LENOIR / REUTERS / REUTERS)

1. Robert Fico zamierza wystąpić z żądaniem zwołania szczytu UE ws. migracji
2. Premier Słowacji uzasadnia to atakami na kobiety, do jakich doszło w niemieckich miastach

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zapowiedział, że zwróci się w tej sprawie do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. Jak zadeklarował, na szczycie takim należałoby w przyspieszonym trybie uchwalić utworzenie europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej.

Tusk poinformował za pośrednictwem swego rzecznika, że nie otrzymał jeszcze żadnego żądania w sprawie nadzwyczajnego szczytu, ale zwoływać go nie zamierza.

Powstrzymać napływ imigrantów do UE

- Podstawą rozwiązania jest wstrzymanie napływu migrantów do UE. Wydarzenia, jakie rozgrywają się w Europie, zmuszają nas nie tylko do opracowywania rozwiązań, ale także do reagowania w odpowiedni sposób - powiedział Fico na konferencji prasowej w Bratysławie.

Jak zaznaczył, widzi związek między kryzysem migracyjnym i terroryzmem, jak też między migracją i atakami na kobiety w Kolonii i innych miastach europejskich. - Nie mogę nie powtórzyć, że ani na podstawie obowiązkowych kwot ani na podstawie dobrowolnego wkładu nie możemy pozwolić na to, by na Słowację przybyło kilka tysięcy migrantów na raz. Nie da się ich w sposób naturalny integrować, co uwidoczniło się także w innych krajach - oświadczył słowacki premier.

UE nie może czekać. Sytuacja jest poważna

Dodał, iż podejrzani o ataki na kobiety są głównie imigranci, co według niego potwierdzają wiarygodne informacje wywiadowcze. - UE nie może czekać, aż do Europy dotrą dalsze miliony uchodźców i dlatego konieczne jest przyspieszenie utworzenia europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej - podkreślił Fico.

- Sytuacja jest poważna, dochodzi do coraz większych napięć. Albo rozwiązanie zaoferują rządy, albo samozwańcy - ostrzegł słowacki premier, któremu opozycja zarzuca propagandowe wykorzystywanie kwestii uchodźców przed wyznaczonymi na początek marca wyborami parlamentarnymi.

Czeski premier Bohuslav Sobotka napisał na Twitterze, że Republika Czeska gotowa jest wesprzeć wszelkie kroki na rzecz przyspieszenia powstania europejskiej straży granicznej, w tym ewentualny nadzwyczajny szczyt UE.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (392)
Zaloguj się
 • shipa

  Oceniono 92 razy 74

  Ile jeszcze trzeba dowodów politykom głoszacym tezy cudu multi- kulti, by sie zorientowali, ze bredza? Czy za mało im bylo zamachów, ataków, łamania praw przez przybyszow muzułmańskich pod przykrywką złe rozumianej tolerancji? Czy naprawdę trzeba rewolty na ulicach, by dotarło do co poniektórych oszołomów, ze dostosowywanie praw Europy do dzikich zwyczajów zrowna niedługo teze Europę z krajami tzw. trzeciego świata?

  Niemcy zaraz sie będą buntować, bronic decyzji o wpuszczeniu niekontrolowanej imigracji pod przykrywką ,,dobroci", aż tandobrodusznosc skończy sie z pierwszym masowym podrzynaniem gardeł ( bo indywidualne juz maja, tzw. zabójstwa honorowe), będą zarzucać winę wszystkim, tylko, aby nie przyznać sie do popełnienia błędu.

  Mleko sie rozlało, wojna kulturowa rozpoczęła sie w Europie, ot, nowa ,,normalność" w swietowaniu Nowego Roku na przykład, przecież nikt uzywajacy mózgu juz nie przyzna, ze to były ,,odosobnione przypadki", oraz ,,nie związane z niekontrolowana imigracja spoza Unii"?

  Pytanie, czy ten proces da sie powstrzymać czy nawet odwrócić?

 • facio60

  Oceniono 60 razy 54

  UWAGA UWAGA!
  Zgodnie z zapowiedziami o surowym karaniu sprawców wydarzeń w noc sylwestrową w Kolonii, zapadł pierwszy, drakoński wyrok. Dwóch Marokańczyków zostało skazanych na tydzień więzienia. Ponieważ tyle już siedzieli w oczekiwaniu na proces, prosto z więzienia wyszli na ulicę śmiejąc się policji prosto w twarz. Ciekawe czy Polak lub Niemiec za kradzieże i próbę gwałtu, zostałby równie"surowo" ukarany:)))

 • mirekk55

  Oceniono 44 razy 42

  Niemcy chcą pilnować demokracji w innych krajach Unijnych a sami u siebie mają Syf - nieład - rozpiżdziel oraz zakłamanie władz.Po tej sylwestrowej kompromitacji wreszcie odczepią się od innych państw bo teraz każdy może im napluć w twarz...

 • panzerfaust39

  Oceniono 31 razy 29

  Breivik miałeś racje ! Dopóki w Europie rządzić będzie oszalałe lewactwo z pokolenia 68 i liberałowie kolorowy element napływowy będzie się mógł czuć bezkarnie bo zawsze znajdą się obrońcy bydląt

 • petruss_77

  Oceniono 33 razy 29

  Niech mi ktoś wytłumaczy (tyko poważnie) dlaczego Niemcy wpuszczają 1mln pseudo uchodźców to swojego kraju i godzą się na molestowania czy ataki. Wypowiedź burmistrz Koloni zrzuca cała winę na kobiety - przecież to jakaś schiza jest. Co więcej dlaczego B. Szydło wczoraj łamiącym się głosem zadeklarowała przyjecie pierwszej transzy imigrantów ? - przecież to ewidentna zdrada interesów Polski - czym Niemcy zagrozili nam (nie wiem wycofaniem niemieckich fabryk i przemysłu z Polski, wojną ? ) O co chodzi do cholery ?
  Czy wpuszczanie pseudo uchodźców to: (i) prywatne szaleństwo A. Merkel, (ii) próba ratowania status quo i europejskiej gospodarki poprzez próbę ożywienia napływem świeżej krwi, (iii) próba rozmontowania UE, a uchodźcy są tylko pretekstem - główny powód to wkradająca się bieda do UE, (iv) próba odwrócenia uwagi opinii publicznej od faktycznych problemów ekonomiczno-społecznych, (v) brak pomysłu na przyszłość. Czy ktoś odpowie ?

 • Leszek Pazderski

  Oceniono 28 razy 28

  Granice panstwowe sa m.in. po to, by nie kazdy je mogl przekroczyc - i chroni sie je, nieraz przy uzyciu wojska. I to prawem panstwa jest decydowac, kto i na jakich warunkach moze je przekroczyc i wjechac do danego kraju. I nie moze tak byc, ze do Europy moze przyjechac i osiedlic sie kazdy, kto tylko ma na to ochote

 • villiers

  Oceniono 22 razy 22

  >>> Polscy siatkarze rozegrali wczoraj mecz z reprezentacją Niemiec. Komentatorzy poza wynikiem sportowym skupili się również na transparencie, który znalazł się na trybunach.

  Polscy fani siatkówki wywiesili transparent o treści: Protect your women not our democracy! Oznacza to: Chrońcie swoje kobiety, nie naszą demokrację.

  Treść baneru odnosi się do sylwestrowych napaści imigrantów na kobiety w Niemczech oraz do wyrażanego przez tamtejszych polityków zaniepokojenia sytuacją w Polsce po wyborach parlamentarnych.

  Dotychczas około 160 kobiet złożyło zawiadomienie o popełnieniu wobec nich przestępstw na tle seksualnym i rabunkowym w noc sylwestrową w Kolonii. Niemieckie media przez długi czas nie mówiły o tej bulwersującej sprawie, a burmistrz Kolonii stwierdziła nawet, że „kobiety muszą dostać wytyczne, jak zachowywać się wśród imigrantów”, sugerując, że one same są sobie winne.<<<<

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje