Wśród ofiar napaści w Kolonii nie ma Polek. Sprawcami napadów rabunkowych byli jednak imigranci

08.01.2016 16:40
Budynek dworca kolejowego w Kolonii. To tu w noc sylwestrową doszło do napaści seksualnych na kobiety

Budynek dworca kolejowego w Kolonii. To tu w noc sylwestrową doszło do napaści seksualnych na kobiety (WOLFGANG RATTAY/REUTERS)

1. MSZ Niemiec odpowiada Waszczykowskiemu: Wśród ofiar nie ma Polek
2. Sprawcami napaści byli m.in. azylanci
3. Wcześniej policja twierdziła, że w zajściach nie brali udziału imigranci

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Właściwe niemieckie władze nie otrzymały dotąd informacji o obywatelach polskich poszkodowanych w zajściach" - napisała agencja DPA powołując się na źródło w MSZ w Berlinie. O wyjaśnienie tej kwestii prosił szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. DPA dodała, że polskie i niemieckie placówki są w tej sprawie w kontakcie.

Zastępca rzecznika MSZ Andreas Fischer potwierdził wcześniej, że list polskiego ministra dotarł do Berlina. - Traktujemy ten list bardzo poważnie, podobnie jak kwestię, której dotyczy. Wspólnie z właściwymi instytucjami staramy się wyjaśnić sprawę - powiedział Fischer. Jak zaznaczył, MSZ nie dysponuje własnymi danymi o ofiarach zajść w Kolonii, lecz zdany jest na kooperację z władzami lokalnymi.

Pytany przez dziennikarzy Fischer powiedział, że nic mu nie wiadomo o podobnych zapytaniach z innych krajów.

Kolonia znajduje się na terenie kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w zachodniej części Niemiec.

List ministra Waszczykowskiego

W związku z incydentami, do jakich doszło w noc sylwestrową w Kolonii, Waszczykowski wystosował w czwartek list do ministra spraw zagranicznych RFN Franka-Waltera Steinmeiera z prośbą o przekazanie informacji, czy wśród ofiar ataków na tle seksualnym znajdowały się obywatelki Polski.

Niemieckie MSW: Wśród sprawców byli azylanci

Wśród sprawców napaści rabunkowych na dworcu w Kolonii w sylwestra byli azylanci - poinformowało w piątek w Berlinie niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych powołując się na policję federalną, Bundespolizei.

Funkcjonariusze policji federalnej odnotowali w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia 32 przestępstwa, w większości kradzieże i pobicia, i ustalili tożsamość 31 sprawców - powiedział dziennikarzom rzecznik MSW Tobias Plate.

Jak wyjaśnił, wśród zidentyfikowanych sprawców były dwie osoby z niemieckim paszportem, a reszta to obcokrajowcy - Algierczycy, Marokańczycy, Syryjczycy i Irakijczycy, a także jeden Amerykanin.

18 skontrolowanych osób miało status azylanta lub oczekiwało na decyzję o przyznaniu azylu - poinformował Plate.

Nie udało się ustalić sprawców napaści seksualnych

Żadnemu z podejrzanych nie postawiono zarzutu o napaść seksualną. Zgłoszenia o trzech przypadkach przestępstw seksualnych wpłynęły co prawda do Bundespolizei, nie udało się jednak ustalić sprawców.

Rzecznik MSW zastrzegł, że pole działania policji federalnej ograniczone było do budynku dworca głównego w Kolonii i jego najbliższej okolicy. Porządku na placu między dworcem a katedrą, gdzie doszło do większości incydentów, pilnowała policja kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia.

Niemiecka policja twierdziła początkowo, że wśród sprawców napaści nie było imigrantów. Jak piszą niemieckie media, dane o pochodzeniu sprawców były z powodów politycznych usuwane z oficjalnych raportów.

Ponad 1000 mężczyzn o wyglądzie arabskim

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grupa ponad 1000 mężczyzn, według policji "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej", zebrała się w okolicach dworca głównego w Kolonii i znajdującej się nieopodal katedry. Młodzi mężczyźni obrzucali petardami innych uczestników zabawy pod gołym niebem.

Z tłumu wyodrębniały się mniejsze grupy, które osaczały kobiety, napastowały je, a następnie okradały. Grupy napastników liczące kilkadziesiąt osób otaczały swoje ofiary, uniemożliwiając policji szybką interwencję. Policja przez długi czas nie potrafiła opanować sytuacji.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje