Minister skarbu: "Dziennikarze nietrzymający standardów mogą czuć się zaniepokojeni". Petru: Niedługo będziemy mieć Radiokomitet

08.01.2016 15:24
Danuta Holecka, Przemysław Babiarz , nowy prezes TVP Jacek Kurski, Anna Popek oraz reżyser Maciej Stanecki, członek zarządu TVP

Danuta Holecka, Przemysław Babiarz , nowy prezes TVP Jacek Kurski, Anna Popek oraz reżyser Maciej Stanecki, członek zarządu TVP (Sławomir Kamiński/AG)

1. Dawid Jackiewicz: Cnotą dziennikarstwa jest rzetelność i obiektywizm
2. "Ci, którzy tego nie potrafili utrzymać, mogą być zaniepokojeni"
3. Zmiany komentuje m.in. R. Petru: Niedługo będziemy mieć Radiokomitet
4. Według PO wybór Kurskiego oznacza propagandę w TVP

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Minister skarbu powołał Jacka Kurskiego na stanowisko prezesa TVP. Pytany przez dziennikarzy o możliwe zwolnienia w TVP Jackiewicz odparł, iż będzie to "decyzja władz spółki po przeanalizowaniu tego, kto spełnia oczekiwania stawiane przed dziennikarzami".

- Cnotą dziennikarstwa jest rzetelność i obiektywizm. Jeśli są tutaj dziennikarze, którzy tych podstawowych standardów nie potrafili utrzymać, zachować, mogą czuć się zaniepokojeni - podkreślił szef resortu skarbu.

"Kurski doskonale zna i rozumie media"

Według niego Kurski "doskonale zna i rozumie media". To jest człowiek, który wie, w jaki sposób muszą funkcjonować media, aby gwarantować wszystkim Polakom dostęp do uczciwej i rzetelnej informacji na temat tego, co dzieje się w polityce. To jest człowiek, który wie, jak być w opozycji, i jak to jest być w okresie sprawowania władzy, w związku z czym ma doświadczenie i zrozumienie praw opozycji i praw rządzących" - mówił Jackiewicz.

Jego zdaniem, fakt, że Jacek Kurski był aktywnym politykiem PiS, nie dyskwalifikuje go w pełnieniu funkcji prezesa telewizji. - Wszystkim krytykom tej decyzji chciałbym przypomnieć, że jeszcze nie tak dawno, kiedy te same funkcje obejmowali czynni politycy innych opcji politycznych, tych głosów krytyki nie było. W związku z powyższym proszę o odrobinę przyzwoitości. Oceniajmy pana Kurskiego po jego czynach - zaapelował minister.

Petru: "Niedługo będziemy mieć Radiokomitet"

Według lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę zmian w ustawie o radiofonii i telewizji oraz powołanie Jacka Kurskiego na prezesa TVP może oznaczać, że "niedługo będziemy mieć Radiokomitet".

- Cieszę się, że w końcu Jacek Kurski może realizować swoje marzenia. Dziwię się, że został powołany dopiero dzisiaj rano - przecież mógł wczoraj w nocy zostać powołany; to jest taka lepsza pora na powoływanie prezesów - mówił Petru na briefingu w Sejmie.

Dodał, że "we wszystkich krajach, gdzie wprowadzono tego typu zasady, że rządzący przejmują telewizję, oglądalność takiej telewizji bardzo spadała i trzeba mieć to na uwadze".

- Jeżeli to będzie taka propaganda jak za Urbana, to nikt nie będzie oglądał telewizji publicznej i telewizje komercyjne tylko na tym zyskają. (...) Jeżeli telewizja będzie taką, o jakiej mówiła pani minister Kempa czy pani, ulubiona nasza, wszystkich profesor Pawłowicz, czyli będzie tubą rządu, to nikt tego nie będzie w stanie oglądać - stwierdził lider Nowoczesnej.

"Kurski nie jest twarzą, która odnowi telewizję publiczną"

- To aktywny polityk słynący z takiej brawury i z powiedzonek w rodzaju o "ciemnym ludzie", więc uważam, że będzie to telewizja, w której będzie propaganda jednej strony i tyle" - ocenił wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak pytany przez dziennikarzy o powołanie Kurskiego na prezesa TVP.

Dodał, że bardzo się dziwi prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, że decyduje się na takie rozwiązania. - Naprawdę także i w zapleczu PiS-u jest wiele osób, wielu dziennikarzy czy menedżerów związanych z mediami, którzy by nie pokazywali wprost Polakom i światu, że oto propagandzistę daje się na czele medium publicznego - powiedział Siemoniak, który w przeszłości był m.in. członkiem zarządu Polskiego Radia oraz dyrektorem TVP 1.

Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) oceniła, że powołanie Kurskiego "to jest taki trochę ruch, już jakby prowokacja, chyba posunięta najdalej jak się dało". - Wszystko można powiedzieć o Jacku Kurskim, ale nie o to, że jest pluralistyczny, że jest rzetelny, że jest obiektywny, że wygłasza przyzwoite opinie, jednym słowem, że jest twarzą, która odnowi telewizję publiczną - powiedziała dziennikarzom posłanka PO.

Kukiz'15: Zamiast rządowych mediów PO-PSL będą media PiS

- Wymiana jednego prezesa na drugiego sprawi jedynie, że zamiast mediów rządowych PO-PSL będą media rządowe PiS - ocenił rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza. Dodał, że personalia nie mają znaczenia, bo uzdrowić media publiczne może tylko nowa ustawa medialna.

Kulesza powiedział, że w przypadku mediów publicznych, to "nie ludzie są źli, ale system", a bez jego zmiany media publiczne pozostaną mediami rządowymi.

- By naprawić sytuację mediów publicznych, trzeba napisać nową ustawę medialną skonsultowaną ze środowiskami dziennikarskimi, eksperckimi i opozycją - zaznaczył poseł.

- Wymiana jednego prezesa na drugiego sprawi jedynie, że z mediów rządowych PO-PSL dojdzie do zmiany na media rządowe PiS. To będą media rządowe, a nie media publiczne - dodał.

Jacek Kurski został powołany na prezesa TVP, prezesem Polskiego Radia została Barbara Stanisławczyk. Wyboru nowych władz publicznego radia i telewizji dokonał - zgodnie z zapisami podpisanej w czwartek przez prezydenta noweli ustawy o radiofonii i telewizji - minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz. Wraz z wejściem nowelizacji w życie wygasły kadencje dotychczasowych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (376)
Zaloguj się
 • wnuczek_akowca

  Oceniono 142 razy 76

  "Z tym dziadkiem z Wehrmachtu to lipa ale ciemny polski lud to kupi"
  Jacek Kurski

 • ewulka987

  Oceniono 73 razy 47

  Arogancja władzy -PiSu nie ma granic .Tak upolitycznionego z pierwszej linii polityka i miernotę o niskim morale na prezesa TV jak Jacek Kurski nie pamiętam. No widać ,ze olewają społeczeństwo totalnie. Czas rezygnacji z mediów publicznych nadszedł .Niech teraz widzowie i słuchacze o. Rydzyka robią mu konkurencję ,bo tylko on będą odbiorcami tych gniotów.A za plecami już czeka na "złą" zmianę :Hołecka, Popek i Babiarz.

 • 1pirat2

  Oceniono 65 razy 41

  Dziennikarze nie trzymający standardów powinni czuć się zagrożeni, tz. ci nie chodzący do kościła i niewięrzący w nieomylność Prezesa.

 • pppaaappp

  Oceniono 39 razy 37

  Na tym zdjęciu to najbardziej mnie wzrusza Anna Popek. Zaliczyła już paru prezesów a teraz dodatkowo doznała nawrócenia religijnego.

 • genia50

  Oceniono 35 razy 31

  Ciekawe kiedy PiS-aki wezma sie za internet.Spieszmy sie pisać co myslimy,bo niedługo nie bedzie takiej możliwości.

 • sqlwysyn

  Oceniono 41 razy 27

  Jeden z braki Kurskich zasługuje na "w" w środku nazwiska.
  Bynajmniej nie ten z Agory.

 • varissa

  Oceniono 30 razy 20

  A kto został prezesem, odpowiedzialnym za rozbudowę więzień dla opozycji, bo to będzie pewnie ogromna "inwestycja"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje