"Newsweek znieważył godło Polski". Fundacja doniosła na tygodnik. Ale właściwie za co?

08.01.2016 14:21
Okładka

Okładka "Newsweeka" (Fot. "Newsweek")

Fundacja Reduta Dobrego Imienia, w której radzie zasiada m.in. wicepremier Piotr Gliński, zawiadomiła prokuraturę o tym, że "Newsweek" znieważył godło Polski. Chodzi o ostatnią okładkę tygodnika.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na okładce najnowszego "Newsweeka" widzimy rozbitego gipsowego orła w koronie. Jest to ilustracja do tematu numeru - ostro atakującego PiS dziennikarskiego "raportu" Michała Krzymowskiego i Wojciecha Cieśli.Okoliczności powstania zdjęcia zaniepokoiły Fundację Reduta Dobrego Imienia, która uznała, że przygotowując okładkę, grafik "Newsweeka" rozbił godło.

"Reduta zawiadamia prokuraturę w sprawie zniszczenia Godła RP przez redakcję szwajcarsko-niemieckiego Tygodnika Newsweek Polska. Redakcja dopuściła się przestępstwa opisanego w Art. 137 KK poprzez zniszczenie godła państwowego w celu przygotowania zdjęcia na okładkę numeru 2/16" - napisała fundacja w swoim newsletterze.Fundacja Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom (bo tak brzmi pełna nazwa organizacji) sama o sobie pisze, że jej misją jest "prostowanie nieprawdziwych informacji na temat historii Polski, a szczególnie przebiegu II wojny światowej" oraz "przeciwdziałanie rasizmowi i ksenofobii, zwróconym przeciwko obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej".

Zasłynęła głównie protestami przeciw emisji serialu "Nasze Matki, Nasi Ojcowie", w którym żołnierze AK zostali ukazani jako współwinni zbrodniom na Żydach. Reduta domagała się również m.in. odebrania Tomaszowi Grossowi Orderu Zasługi RP oraz dodania w czołówce filmu "Ida" informacji, że niemieccy okupanci Polski prowadzili politykę eksterminacji Żydów.

W radzie fundacji zasiadają m.in. wicepremier Piotr Gliński oraz satyryk Jan Pietrzak.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (320)
Zaloguj się
 • polskirozlamacz

  Oceniono 80 razy 56

  Nawet jeśli faktycznie rozbito godło w celu zrobienia zdjęcia, to:

  Art. 137:
  § 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

  Słowo klucz: publicznie.

 • tina1180

  Oceniono 51 razy 49

  Sądząc po składzie tego" zacnego gremium" to tylko im pomoże szybkie leczenie psychiatryczne pomoc. Glński to kompromitacja przekraczająca wszelkie granice, nawet jego koledzy wykładowcy i pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiegoprosili go o opamiętanie. Glnski i Pietrzak to prawdziwa "Reduta i Liga" nie wiadomo czy śmiać sie czy płakać, bo to co ci dziwaczni ludzie niby światli i inteligentni mówią, piszą i wyprawiają ani nie da sie słuchac ani czytac. Kwiat polskiego fałszu, oszołomstwa i zakłamania!

 • dziadekjam

  Oceniono 270 razy 48

  Prawdziwa profanacja godła, to użycie jego elementów w logo PiSdzierni.

 • pere_noel

  Oceniono 51 razy 45

  temu satyrykowi już dawno zabrakło poczucia humoru, a o Glińskim niech świadczą jego czyny

 • heniofrey

  Oceniono 39 razy 35

  I Janek tez jest w tej Fundacji ???
  No w koncu to jest Satyryk !! ha ha ha i pasuje tam jak ulał .

 • kastoripollux

  Oceniono 70 razy 32

  Kiedyś kaczor sprofanował hymn narodowy śpiewając coś o Wolsce. Jak wiadomo hymn jest prawnie chroniony a on to profanował publicznie. Jak na razie cenzura pisu nie usunęła tego wykonu z Internetu.

 • katolik1969

  Oceniono 26 razy 26

  ten glinski to straszny przygłup .wielka mi zniewaga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje