Trybunał Konstytucyjny odwołał rozprawę ws. wyboru 5 sędziów przez nowy Sejm

08.01.2016 12:48
Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński

Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

Trybunał Konstytucyjny odwołał zaplanowaną na 12 stycznia rozprawę ws. uchwał Sejmu dotyczących m.in. wyboru w grudniu 2015 r. pięciu nowych sędziów TK. Nowy termin nie jest jeszcze znany.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Nie jestem tym zaskoczony - mówił w TVP Info prof. Andrzej Zoll. - Dlatego, że TK powinien w pierwszej kolejności rozpoznać zgodność z Konstytucją nowelizacji ustawy o Trybunale. Stwierdzenie jej konstytucyjności lub jej braku zadecyduje o tym, w jakim składzie TK może orzec ws. konstytucyjności sejmowych uchwał [o wyborze sędziów]. W związku z tym jest to zupełnie logiczne - dodał.

Walka o Trybunał

Od ponad miesiąca trwa walka o Trybunał. Rozprawa przewidziana na 12 stycznia - nowy termin nie jest jeszcze znany - miała dotyczyć ponownego wyboru pięciorga sędziów TK przez nową większość sejmową w grudniu 2015 r. Sejm powinien wówczas - zgodnie z orzeczeniami TK - wybrać dwóch, a nie pięciu sędziów, jak uczynił.

Powód? Sejm poprzedniej kadencji wybrał - jak ocenił Trybunał legalnie tylko trójkę z piątki sędziów, nad których kandydaturami głosował. Obecna rządząca większość twierdzi, że miała prawo wybrać całą piątkę nowych sędziów. Opozycja - zgodnie z orzeczeniami TK - uważa, że do zapełnienia pozostały tylko dwa wakaty. Prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł jednak całą piątkę sędziów wybranych przez większość PiS, zwlekał natomiast bardzo długo z odebraniem przysięgi od sędziów wybranych przez poprzedni parlament - i do tej pory nie przyjął tej przysięgi. Doszło do sytuacji, że mamy obecnie 18 sędziów, choć ustawa zasadnicza mówi o 15.

- Na Trybunał patrzy teraz 10 tys. sędziów. Jeśli TK obroni swoją integralność, to oni będą mieli to, co sędzia musi mieć: poczucie, że godność urzędu jest szanowana i że orzeka w niezależnym sądzie, a nie jakimś wydziale ds. sądownictwa jakiejś władzy wykonawczej - mówił dziś w TOK FM przewodniczący Trybunału, prof. Rzepliński. - Co pan usłyszał podczas [wczorajszej] godzinnej rozmowy z prezydentem Dudą? - dopytywał Jacek Żakowski. - Wystąpiłem w podwójnej roli - prezesa rozmawiającego z prezydentem i prawnika rozmawiającego z prawnikiem - zdradził prof. Rzepliński.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (506)
Trybunał Konstytucyjny odwołał rozprawę ws. wyboru 5 sędziów przez nowy Sejm
Zaloguj się
 • snowbird1

  Oceniono 1 raz 1

  PiS po cichu (roznymi kanalami, takze przez Orbana) nawiazuje robocze kotakty z rzadem w Moskwie w celu radykalnej poprawy stosunkow z Rosja.. Fakt, ze pisowi zalezy ma poprawie stosunkow z Rosja (rzecz do tej pory nieslychana, wszak wszyscy, ktorzy wspominali cokolwiek o lepszych stosunkach Polski z Rosja to byli zdrajcy i slugusy Putina) swiadczy o tym, ze pis chce zwrocic Polske na wschod i odizolowac ja od zgnilego zachodu (zamysly zgodne z sercami wielu w polskim episkopacie, ktory zachodu i boi sie i go nienawidzi). Rzecz niby bulwersujaca choc po zastanowieniu sie nie tak bardzo. Pis jest w swej naturze bizantyjski a nie lacinski. Mityczny "narod" zamiast spoleczenstwa wolnych obywateli. Batiuszka, zamiast parlamentu. Niszczenie trybunalu konstytucyjnego jest integralna czescia tego planu niszczenia Polski jako kraju nalezacego do cywilizacji lacinskiej. Najbardziej stratny na tym planie wyjdzie Tusk, bo Putina pis z katastrofy smolenskiej wyciagnie a na Tuska cala wine zrzuci. Wnioski? Episkopat polski moze nie miec ambicji politycznych (zdaniem biskupa Dziwisza) bo wlasnie zostal wielkim suwerenem i polityka jest mu juz niepotrzebna 2) na miejscu tuska do Polski juz bym nie wracal.

 • snowbird1

  0

  PiS po cichu (roznymi kanalami, takze przez Orbana) nawiazuje robocze kotakty z rzadem w Moskwie w celu radykalnej poprawy stosunkow z Rosja.. Fakt, ze pisowi zalezy ma poprawie stosunkow z Rosja (rzecz do tej pory nieslychana, wszak wszyscy, ktorzy wspominali cokolwiek o lepszych stosunkach Polski z Rosja to byli zdrajcy i slugusy Putina) swiadczy o tym, ze pis chce zwrocic Polske na wschod i odizolowac ja od zgnilego zachodu (zamysly zgodne z sercami wielu w polskim episkopacie, ktory zachodu i boi sie i go nienawidzi). Rzecz niby bulwersujaca choc po zastanowieniu sie nie tak bardzo. Pis jest w swej naturze bizantyjski a nie lacinski. Mityczny "narod" zamiast spoleczenstwa wolnych obywateli. Batiuszka, zamiast parlamentu. Niszczenie trybunalu konstytucyjnego jest integralna czescia tego planu niszczenia Polski jako kraju nalezacego do cywilizacji lacinskiej. Najbardziej stratny na tym planie wyjdzie Tusk, bo Putina pis z katastrofy smolenskiej wyciagnie a na Tuska cala wine zrzuci. Wnioski? 1) Kosciol polski moze nie miec ambicji politycznych (zdaniem biskupa Dziwisza) bo wlasnie zostal wielkim suwerenem i polityka jest mu juz niepotrzebna 2) na miejscu Tuska do Polski juz bym nie wracal 3) w Polsce rozpanoszyla sie hipokryzja do takich rozmiarow, ze himalaje to przy niej jak pagorki za moim oknem.

 • bilinski53

  Oceniono 3 razy 1

  Panie Prezydencie nie odpuszczaj, bo gdyby ubecja wróciła do władzy, to z Polską byłby definitywny koniec.

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz 1

  Trybunał odwołał, bo działa zgodnie z prawem,
  czyli pod rządami nowej ustawy.

 • hastatrespasos

  Oceniono 16 razy -14

  ULTIMATUM! Tak, czteroliterowy belwederski rezydent musiał postawić przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego pod ścianą. Czyli dać mu ultimatum: jeśli planowaną na 12 bm. rozprawę przeprowadzi tak jak zapowiadał, to trzeba będzie go aresztować, do czego wzywali już m.in. Z. Ziobro i J. Wojciechowski. Na dzień przed dyskusją o Polsce w Brukseli byłby to świetny argument dla UE, ale dla nierządu kaczego – klęska. No więc kierując się zasadą, że mądry głupszemu ustępuje, prof. Rzepliński ustąpił! Ku powszechnemu osłupieniu! Takie ustępstwa często źle się kończą. Zmusiwszy szefa TK do odwrotu, czteroliterowy rezydent wytrącił chwilowo broń z ręki zwolennikom presji na obecny nierząd, mający powstrzymać łamanie konstytucji. A więc i dyskusja w UE będzie bezpłodna. SZKODA! W walce ze sPISkiem o obronę demokracji nie da się uniknąć konfrontacji. Bezprawie i niesprawiedliwość boi się tylko siły. Rozbrajając TK wobec ultimatum, jego szef niestety bardzo stracił w oczach wielu swoich zwolenników, i obrońców demokracji w Polsce.

 • 12jane

  Oceniono 9 razy -1

  ,,,,polska wierzy w sedziego Rzeplinskiego ,i nie podda się niedouczonym dudzie i kaczorowi..

 • 12jane

  Oceniono 5 razy -1

  jutro pisiorom pokażemy gdzie jest ich miejsce w kuble

 • 12jane

  Oceniono 5 razy -1

  .........polska wierzy w sedziego Rzeplinskiego ,i nie podda się niedouczonym dudzie i kaczorowi..

 • 12jane

  Oceniono 1 raz -1

  aaaaaaaapolska wierzy w sedziego Rzeplinskiego ,i nie podda się niedouczonym dudzie i kaczorowi..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje