Śledztwo ws. wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dotyczącej uchodźców umorzone

08.01.2016 11:16
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

1. Policja umorzyła dochodzenie ws. wypowiedzi prezesa PiS
2. Jarosław Kaczyński wypowiedział się o uchodźcach w październiku 2015 r.


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"31 grudnia 2015 r. Komenda Powiatowa Policji w Makowie Mazowieckim umorzyła dochodzenie w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych i znieważania grupy osób z powodu jej przynależności rasowej, etnicznej i wyznaniowej przez Jarosława Kaczyńskiego w Makowie Maz. podczas wystąpienia 13 października 2015 r." - poinformowała w piątek Prokurator Rejonowa w Ostrołęce Edyta Luchcińska. Nie podała bliższych szczegółów.

"Pasożyty, pierwotniaki w organizmach"

Odnosząc się do publikacji tygodnika "wSieci" o tym, że rząd PO-PSL zgodził się by, do Polski trafiło 100 tys. islamskich imigrantów, prezes PiS mówił wtedy, że on nie wie, czy to jest prawda, ale wie "o jakich liczbach się mówi, jeżeli chodzi o ilość tych, którzy się mają w Europie znaleźć w niedługim czasie, albo już się w Europie znaleźli". I w związku z tym - zaznaczył Kaczyński - są pytania do premier, szefowej MSW, ale również do minister zdrowia, "bo to są także kwestie związane z różnego rodzaju niebezpieczeństwami w tej sferze".

"Są już przecież objawy pojawienia się chorób bardzo niebezpiecznych i dawno niewidzianych w Europie: cholera na wyspach greckich, dyzenteria w Wiedniu, niektórzy mówią o jeszcze innych, jeszcze cięższych chorobach. No i są pewne przecież różnice związane z geografią - różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które nie są groźne w organizmach tych ludzi, mogą tutaj być groźne. To nie oznacza, żeby kogoś dyskryminować, ale sprawdzić trzeba. Sprawdzić trzeba, dlatego minister zdrowia powinien wyjaśnić jak w tej chwili naprawdę to wygląda, bo z tego co my wiemy, z tego, co wiedzą nasi działacze (...) to to wygląda bardzo niedobrze" - mówił Kaczyński.

Rozporządzenie ministra zdrowia

Janusz Palikot i Barbara Nowacka oświadczyli wtedy, że wypowiedzią powinna zająć się prokuratura. Palikot oceniał, że wypowiedź była skandaliczna i "faszystowska. Szef klubu PO Rafał Grupiński podkreślał, że Kaczyński "postępuje w sposób nieodpowiedzialny".

Komentując te zarzuty, Kaczyński podkreślał, że w Makowie Maz. mówił o kwestiach epidemiologicznych związanych z napływem imigrantów i odesłał do opublikowanego niedawno rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych, których rozpoznanie lub podejrzenie wystąpienia może stanowić podstawę odmowy wjazdu cudzoziemca na terytorium Polski. "To jest rozporządzenie wykonawcze do ustawy o cudzoziemcach i tam zagrożenie tymi chorobami, o których mówiłem, jest podstawą do odmowy wpuszczenia czy zapewnienia stałego pobytu w kraju" - powiedział.

"Nienawiść na tle różnic narodowościowych"

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez J. Kaczyńskiego przestępstwa nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych oraz publicznego znieważania grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej. Sprawa trafiła ostatecznie do Prokuratury Rejonowej w Ostrołęce, która postępowanie w sprawie zleciła policji w Makowie Maz. 27 listopada wszczęła ona dochodzenie, zakończone ostatniego dnia 2015 r.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (136)
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 25 razy 21

  Zadziwiające, doprawdy zadziwiające to wszystko.
  1) Europa przyjmuje jak leci uchodźców, imigrantów na swój koszt.
  2) Nie ma praktycznie żadnej weryfikacji tych ludzi, częstokroć są to zwykli kryminaliści i terroryści.
  3) To my, wg zidiociałych mediów, mamy się do nich przystosowywać i rozumieć.
  4) Nie wolno nic złego mówić o imigrantach i uchodźcach bo otrzyma się łatkę ksenofoba i rasisty.
  5) Imigranci i uchodźcy mogą za to wleźć do nas i robić co chcą.

  Zadziwiające to wszystko. Nie dość, że nieproszeni goście przybywają, płacimy za nich, kraje ich pochodzenia odmawiają przyjmowania ich z powrotem, a w zamian za to goście urządzają nam nasze kraje na swoją modłę i syf, z którego sami uciekli.
  To przypomina mi sytuację, gdy pojawiają się u mnie nieproszeni goście, zrobią mi kupę w obejściu, obmacają żonę i córkę a ja powinienem jeszcze grzecznie im za to podziękować, bo jak nie to doniosą na mnie żem ksenofob i rasista. A GW, TVN jeszcze przyklasną. Tfu!

 • meriadoc

  Oceniono 40 razy 20

  Można komentować ? To ja chcę pogratulować panu Kaczyńskiemu tej wypowiedzi, nie lubie gnoma ale w kwestiach beżowych ubogacaczy europy tylko on ma jaja żeby powiedzieć jak jest publicznie.

 • shipa

  Oceniono 23 razy 19

  A jak Kanadyjczycy przeprowadzają dodatkowe kontrole medyczne PRZED aprobatą wniosku o azyl, by nie narażać własnych obywateli na choroby praktycznie juz nie istniejące w ,,cywilizowanych" krajach to jest to nazywane dbaniem o dobro społeczeństwa i zdrowym rozsądkiem, prawda?

  A jak ktoś sobie przypomni akcje talibow, mordujacych pielęgniarki szczepiace dzieci, to oczywiście bedzie oburzenie i potępienie, ze to takie ,,niecywilizowane" ( i mord, i odebranie dzieciom prawa do ochrony zdrowia) ,bo szczepienia sa dziś norma, dzieki której wyrugowano wiele chorób?

  A jak w Polsce ktokolwiek śmie zasugerować, ze kraje przyjmujący uchodźców nie prowadza żadnej kontroli ani oceny ryzyka transmisji chorób czy zagrożeń biologicznych, albo ze są to kontrole prowadzone w ten sam ,,profesjonalny" sposob jak kontrole dokumentów to na pewno musi być rasista, oszołomem, zaparzancem i ... ( tu wstaw zwykły zestaw epitetów używanych przez redaktorów GW uzywanych dla określenia przeciwników niekontrolowanej imigracji do Europy).

 • mikron

  Oceniono 28 razy 18

  strach pomyśleć, co by było, gdyby powiedział, że przybysze, ze względu na odmienność kulturową, mogą grupowo molestować kobiety na ulicach.
  Pewnie to już by mu nie uszło na sucho.

 • totmes72

  Oceniono 21 razy 11

  Kaczyński ma rację. Kto nie wierzy proponuję aby np. w Indiach wypił surową wodę. A potem opowiedział jak leczył się z ameb. Zwykły jogurt w Turcji ma inne kultury bakterii niż u nas i niektórzy turyści mają problemy gastryczne.
  A po za tym CZEMU GAZETA WYŁĄCZA KOMENTARZE O ZAJŚCIACH W KOLONII I HAMBURGU????? Po relacjach z Niemiec mogę powiedzieć, że mają państwo faszystowskie - ideologia poprawności politycznej tam panuje. Ale sami ich witali. A kapo Szulz jeszcze nas beształ - czemu zamilkł??? No i tak martwili się demokracją u nas - niech zajmą się demokracją u siebie.

 • nino.rota

  Oceniono 18 razy 10

  A u ciebie POstepuje lemingoza zwyczajna...

  Dobrze powiedzial i sluszna decyzja Policji (a nie prokuratury, czytanie ze zrozumieniem to twoja slaba strona...)

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 18 razy 10

  Mogę nie lubić prezesa ale to on miał rację. Dziękuje za uwagę.

 • junkier

  Oceniono 26 razy 10

  Jesli przeciw komus powinno byc wszczete sledztwo, to przeciwko Kopaczowej.

  Ktora pod obcym dyktatem zgodzila sie na masowe oseidlanie sie w Polsce kilku tysiecy potencjalnych wywrotowcow.

  Pokazali wlasnie w Kolonii i w Hamburgu na co ich stac.

  Trybunal Stanu dla Kopaczowej!

 • jael53

  Oceniono 20 razy 10

  Postępuje cudowne samoodzyskanie prokuratury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje