Zmiany w prawie drogowym. Więcej mandatów, mniej spraw w sądzie i terminale płatnicze w radiowozach

08.01.2016 07:09
Funkcjonariusze drogówki podczas pracy, Opole

Funkcjonariusze drogówki podczas pracy, Opole (Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta)

1. Autorzy noweli procedury wykroczeniowej proponują szereg zmian
2. Ma zostać wydłużony czas trwania postępowania mandatowego
3. Policja ma wystawiać więcej mandatów na podstawie nagrań z wideorejestratorów
4. Radiowozy mają zostać wyposażone w terminale płatnicze


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak pisze "Rzeczpospolita", minister spraw wewnętrznych i administracji planuje usprawnienie postępowania mandatowego tak, aby w sądach pojawiało się mniej wniosków o ukaranie kierowców. Tych w ciągu roku wpływa około 600 tysięcy, gdzie jedna trzecia z nich mogłaby zakończyć się mandatem wystawionym przez policjanta.

Postępowanie mandatowe

Wydłużenie z 14 do 30 dni postępowania mandatowego ma skutkować zmniejszeniem liczby wniosków o ukaranie kierowców przez sądy. Profesor Ryszard Stefański, specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego, powiedział "Rzeczpospolitej", że zmiany planowane przez ministerstwo są bardzo dobre. - Pokusiłbym się nawet o dalsze wydłużenie terminu postępowania mandatowego - dodał.

Wykroczenia z rejestratorów

Jak podaje "Rzeczpospolita", jeszcze niedawno na 6 tysięcy zgłoszeń z nagraniami wykroczeń zaledwie 10 proc. kończyło się w sądzie wnioskiem o ukaranie. Obecnie bywa tak nawet w połowie przypadków. Autor takiego nagrania jest wzywany w charakterze świadka, ustalane są wszystkie dane osobowe, a to wymaga czasu.

Autorzy nowelizacji chcą, aby w sprawach, w których mnie ma żadnych wątpliwości co do sprawcy wykroczenia, policja mogła wystawiać mandaty od razu, bez kierowania sprawy do sądu.

Kartą płatniczą w radiowozie

Dopuszczenie takiej formy płatności będzie szczególnie wygodne głównie dla kierowców spoza Polski, którzy nie mają przy sobie polskiej waluty. Obecnie muszą oni płacić mandaty na miejscu, co nierzadko wiąże się z dowożeniem takiej osoby przez policję do bankomatu. Bywa to uciążliwe m.in. dla kierowców ciężarówek, bo nie ma wystarczającej liczby miejsc, w których mogą oni bezpiecznie pozostawić samochód.

Mariusz Kieller z dolnośląskiego Stowarzyszenia Kierowców powiedział, że pomysł jest dobry i ułatwiający życie, jednak "koszt zakupu terminali może przewyższyć korzyści płynące z ich wprowadzenia".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (106)
Zaloguj się
 • ado43

  Oceniono 19 razy 17

  "koszt zakupu terminali może przewyższyć korzyści płynące z ich wprowadzenia": a co to jest k..wa firma do zarabiania kasy że musi im się zwrócić??? Co to w ogóle ma być??

 • ssaassaa

  Oceniono 26 razy 10

  "Mariusz Kieller z dolnośląskiego Stowarzyszenia Kierowców powiedział, że pomysł jest dobry i ułatwiający życie, jednak "koszt zakupu terminali może przewyższyć korzyści płynące z ich wprowadzenia""
  Pan Mariusz oczywiście wie, że większość terminali jest wynajmowana i sądzi, że czas policjantów tracony na dowóz delikwenta do bankomatu jest nic nie warty. Nie mówiąc o tym, że stosując np 10% rabatu dla wszystkich przy płatności mandatu na miejscu kartą znacznie zwiększamy ściągalność mandatów. Kolejny cfaniak, który nie ma jaj aby wziąć odpowiedzialności za własne czyny i płacić mandat jak go złapią.

 • duffie

  Oceniono 20 razy 8

  "Tych w ciągu roku wpływa około 600 tysięcy, gdzie jedna trzecia z nich mogłaby zakończyć..." Co to za idiotyczna maniera używania słowa "gdzie " w tego typu zdaniach?

 • jarabbit

  Oceniono 17 razy 5

  Jak szaleć, to szaleć. Nie krępujmy się z tymi 30 dniami. Zróbmy jak ZUS z zasiłkiem chorobowym, że kierowcy można wystawić mandat w ciągu 25 lat od daty UJAWNIENIA wykroczenia.

 • steven1968

  Oceniono 6 razy 4

  Najbardziej aktywni i krytyczni wobec nowych rozwiazań są potencjalni bandyci drogowi. Na zachodzie takie dyskusje są nie do pomyślenia. Jestem za karaniem bezwzględnym za piractwo drogowe. Rząd PO znany z pirackich zachowań swoich polityków stchórzył usuwając fotoradary. Szczególnie małe miasta stały się obecnie widowiskiem pirackich popisów idiotów za kółkiem. Bo kto ich rozliczy? Pogonić to barachło z naszych dróg. Prawo jazdy jest swoistą umową pomiędzy państwem , a kierowcą. Jeśli użytkownik drogi z tej umowy nie wywiązuje, państwo winno tą umowę zerwać. Właśnie oglądam w telewizji jak kobieta pirat drogowy nie zachowując należytej ostrożności zabiło dziecko i dorosłą osobę. I CO KARAĆ CYMBAŁY , CZY NIE?!! Bandytom trzeba odbierać narzędzia zbrodni!

 • sandokan85

  Oceniono 6 razy 4

  Przydałyby się też wysokie mandaty za zawracanie i stawanie na autostradzie,takie za 10 000 dla osobówek.I dla rowerzystów jadących pod prąd.

 • zmichalg1

  Oceniono 5 razy 3

  > Autor takiego nagrania jest wzywany w charakterze świadka

  Bo nie ma innego wyjścia!
  Samo nagranie zdarzenia nie jest dowodem z jednego podstawowego powodu: nie podaje wiarygodnej daty zdarzenia.
  Przypominam, że wykroczenie przedawnia się po roku, lub dwóch latach, o ile jest ścigane tzn. sprawa trafi do sądu.
  Niby w kamerce można sobie czas ustawić, ale inna sprawa, czy odpowiada on prawdzie.

 • super_smaczny

  Oceniono 2 razy 2

  Niemcy jakos sie nie pie...li z naszymi ... kasa na stol a jak nie masz to auto na parking i koniec

 • kuba0455

  Oceniono 24 razy 2

  Nie ma takiego prawa zmuszającego mnie do przyjęcia mandatu, a więc wniosek do sądu więc jak zmniejszyć ilość wniosków?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje