Zmiany w prawie drogowym. Więcej mandatów, mniej spraw w sądzie i terminale płatnicze w radiowozach

1. Autorzy noweli procedury wykroczeniowej proponują szereg zmian
2. Ma zostać wydłużony czas trwania postępowania mandatowego
3. Policja ma wystawiać więcej mandatów na podstawie nagrań z wideorejestratorów
4. Radiowozy mają zostać wyposażone w terminale płatnicze


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak pisze "Rzeczpospolita", minister spraw wewnętrznych i administracji planuje usprawnienie postępowania mandatowego tak, aby w sądach pojawiało się mniej wniosków o ukaranie kierowców. Tych w ciągu roku wpływa około 600 tysięcy, gdzie jedna trzecia z nich mogłaby zakończyć się mandatem wystawionym przez policjanta.

Postępowanie mandatowe

Wydłużenie z 14 do 30 dni postępowania mandatowego ma skutkować zmniejszeniem liczby wniosków o ukaranie kierowców przez sądy. Profesor Ryszard Stefański, specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego, powiedział "Rzeczpospolitej", że zmiany planowane przez ministerstwo są bardzo dobre. - Pokusiłbym się nawet o dalsze wydłużenie terminu postępowania mandatowego - dodał.

Wykroczenia z rejestratorów

Jak podaje "Rzeczpospolita", jeszcze niedawno na 6 tysięcy zgłoszeń z nagraniami wykroczeń zaledwie 10 proc. kończyło się w sądzie wnioskiem o ukaranie. Obecnie bywa tak nawet w połowie przypadków. Autor takiego nagrania jest wzywany w charakterze świadka, ustalane są wszystkie dane osobowe, a to wymaga czasu.

Autorzy nowelizacji chcą, aby w sprawach, w których mnie ma żadnych wątpliwości co do sprawcy wykroczenia, policja mogła wystawiać mandaty od razu, bez kierowania sprawy do sądu.

Kartą płatniczą w radiowozie

Dopuszczenie takiej formy płatności będzie szczególnie wygodne głównie dla kierowców spoza Polski, którzy nie mają przy sobie polskiej waluty. Obecnie muszą oni płacić mandaty na miejscu, co nierzadko wiąże się z dowożeniem takiej osoby przez policję do bankomatu. Bywa to uciążliwe m.in. dla kierowców ciężarówek, bo nie ma wystarczającej liczby miejsc, w których mogą oni bezpiecznie pozostawić samochód.

Mariusz Kieller z dolnośląskiego Stowarzyszenia Kierowców powiedział, że pomysł jest dobry i ułatwiający życie, jednak "koszt zakupu terminali może przewyższyć korzyści płynące z ich wprowadzenia".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (106)
Zmiany w prawie drogowym. Więcej mandatów, mniej spraw w sądzie i terminale płatnicze w radiowozach
Zaloguj się
 • super_smaczny

  Oceniono 2 razy 2

  Niemcy jakos sie nie pie...li z naszymi ... kasa na stol a jak nie masz to auto na parking i koniec

 • Bogdan Kurzelnik

  0

  Odsyłam wszystkich tam : facebook.com/NielegalneRadaryDoKosza
  Te mandaty to jedno wielkie oszustwo.

 • sztucznypolak

  Oceniono 9 razy -1

  Niektore z komentarzy wyraznie wskazuja, ze czesc kierowcow, ze wzgledu na cechy osobowosci, nie powinna nigdy otrzymac prawa jazdy.

 • steven1968

  Oceniono 6 razy 4

  Najbardziej aktywni i krytyczni wobec nowych rozwiazań są potencjalni bandyci drogowi. Na zachodzie takie dyskusje są nie do pomyślenia. Jestem za karaniem bezwzględnym za piractwo drogowe. Rząd PO znany z pirackich zachowań swoich polityków stchórzył usuwając fotoradary. Szczególnie małe miasta stały się obecnie widowiskiem pirackich popisów idiotów za kółkiem. Bo kto ich rozliczy? Pogonić to barachło z naszych dróg. Prawo jazdy jest swoistą umową pomiędzy państwem , a kierowcą. Jeśli użytkownik drogi z tej umowy nie wywiązuje, państwo winno tą umowę zerwać. Właśnie oglądam w telewizji jak kobieta pirat drogowy nie zachowując należytej ostrożności zabiło dziecko i dorosłą osobę. I CO KARAĆ CYMBAŁY , CZY NIE?!! Bandytom trzeba odbierać narzędzia zbrodni!

 • sandokan85

  Oceniono 6 razy 4

  Przydałyby się też wysokie mandaty za zawracanie i stawanie na autostradzie,takie za 10 000 dla osobówek.I dla rowerzystów jadących pod prąd.

 • kukunapniu

  Oceniono 9 razy -3

  "koszt zakupu terminali może przewyższyć korzyści płynące z ich wprowadzenia"

  ... od jakiegoś czasu zakup terminali jest tak tani że ma je nawet każda kioskarka i warzywniaki je mają, więc argument że się nie zwrócą jest powiem debilny, bo zwrócą się po pierwszym nałożonym mandacie.

 • kukunapniu

  Oceniono 7 razy -3

  Autorzy nowelizacji chcą, aby w sprawach, w których mnie ma żadnych wątpliwości co do sprawcy wykroczenia, policja mogła wystawiać mandaty od razu, bez kierowania sprawy do sądu.

  .... tak trzymać, tępić drogowe lewactwo, pisiorstwo i katolisekciarstwo równo i na miejscu.

  Ważne żeby tym prawdziwie prawym i ceniącym życie swoje i bliźnich jeździło się przyjemnie i bezpiecznie.

 • 2mimoza

  Oceniono 19 razy 1

  Moderatorki na niektórych forach blokują komentarze i przepuszczają wyłącznie OBELGI na Prezydenta Dudę i PIS.
  O "take" Polske walczył Adam i Lechu ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX