Kibole Lecha obrazili Litwinów transparentem. Cztery osoby skazane na prace społeczne

07.01.2016 19:01
Transparent na meczu Lecha Poznań

Transparent na meczu Lecha Poznań (Fot. PIOTR SKÓRNICKI)

1. Jest wyrok ws. obraźliwego transparentu z meczu Lech-Żalgiris
2. 4 osoby zostały skazane na rok ograniczenia wolności
3. Obrońca zapowiada zaskarżenie wyroku

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rok ograniczenia wolności orzekł w czwartek sąd w Poznaniu wobec czworga kibiców za publiczne znieważenie osób narodowości litewskiej. Sprawa dotyczyła wywieszenia w 2013 roku na poznańskim stadionie podczas meczu transparentu o antylitewskiej treści.

Do zdarzenia doszło w sierpniu 2013 r., podczas rewanżowego meczu trzeciej rundy eliminacyjnej piłkarskiej Ligi Europejskiej pomiędzy Lechem Poznań a Żalgirisem Wilno. Grupa kibiców w przerwie spotkania wywiesiła transparent o treści: "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem". Proces czworga oskarżonych o publiczne znieważenie osób narodowości litewskiej rozpoczął się w listopadzie 2014 roku.

Prace społeczne i ograniczenie wolności

Poznański sąd uznał w czwartek, że oskarżone osoby swoim czynem "ugodziły wprost w godność i cześć narodu litewskiego". Trzej mężczyźni i kobieta przez rok wykonywać będą prace społeczne, po 30 godzin w miesiącu. Ponadto przez dwa lata osoby te nie będą mogły wejść na żadną imprezę masową w kraju, ani na rozgrywane za granicą piłkarskie mecze z udziałem Polaków.

Sędzia Krzysztof Mikołajczak podkreślił uzasadniając wyrok, że treść wywieszonego przez oskarżonych transparentu była szeroko komentowana w krajowych i zagranicznych mediach, wywołała poruszenie, do dziś też budzi zainteresowanie społeczne. Dodał, że szeroki zasięg oddziaływania popełnionego czynu, wytworzył "wyjątkowo negatywny przekaz, którego konsekwencje do dziś obarczają wszystkich polskich kibiców, ze szczególnym uwzględnieniem sympatyków poznańskiego klubu".

Będzie zaskarżenie wyroku

- Jakkolwiek wypowiadanie się nawet w sposób niewybredny na temat kibiców i członków drużyny przeciwnej uznaje się w takim sporcie jak piłka nożna za częściowo dopuszczalne, to dotąd jeszcze w historii polskiego futbolu nie zdarzyło się, aby wykorzystując jako pretekst rozgrywki piłkarskie, ktoś w tak naganny sposób i na taką szeroką skalę znieważył nie tylko grupę kibiców, czy sportowców, ale cały naród do którego przynależą - podkreślił sędzia.

Reprezentujący kibiców adwokat Przemysław Plewiński zapowiedział złożenie apelacji. - Czekamy na uzasadnienie wyroku, ale już wiem, że będziemy chcieli go zaskarżyć. Nie zgadzamy się z orzeczeniem sądu rejonowego, sąd okręgowy zbada, czy ten wyrok jest słuszny. Moi klienci nie przyznają się do winy - powiedział adwokat.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (85)
Zaloguj się
 • parsom

  Oceniono 15 razy 7

  O proszę, a to wolno komentować?

 • iarna

  Oceniono 11 razy 3

  Najbardziej zabawne jest to, że "cham" napie4dolił w meczu tej całej "dumie Wielkopolski" i wyje8ał ja z pucharów.
  Można - okazuje się - jednocześnie być burakiem i wyjśc dodaatkowo na durnia patentowego. Fajne operetki robicie w tym Poznaniu

 • felicjan.dulski

  Oceniono 15 razy 3

  Durnie, gdyby miast litewski napisali ruski (barwy mogliby zachować) włos by im z głowy nie spadł.

 • kania.u

  Oceniono 2 razy 2

  Kilkoro durniów bez mózgu przy akceptacji innych bezmózgich durniów robótkami ręcznymi robionymi dla jaj zaszkodziło setkom tysięcy mieszkańców miasta

 • qast

  Oceniono 2 razy 2

  DudoPIS da radę ... :DDDD

 • qast

  Oceniono 2 razy 2

  Najlepsze jest to, że i tak odpadli z tym Żalgirisem
  - I BARDZO DOBRZE

  Kara musi być, bo przygłupy inaczej nie zrozumieją

 • kawa79

  Oceniono 2 razy 2

  Duda ułaskawi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje