Ustawa medialna PiS opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wchodzi w życie w piątek

07.01.2016 18:18
Premier Beata Szydło i Jarosław Kaczyński w Sejmie

Premier Beata Szydło i Jarosław Kaczyński w Sejmie (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Prezydent podpisał ustawę medialną
2. Ustawa została od razu opublikowana w Dzienniku Ustaw
3. Ustawa skraca kadencje władz TVP i Polskiego Radia

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji skracająca kadencje władz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że wejdzie w życie w piątek.

Ustawę tego samego dnia podpisał prezydent Andrzej Duda. - Prezydentowi zależy na tym, żeby media publiczne wykonywały swoją misję, były bezstronne, obiektywne i wiarygodne - mówiła szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. - Natomiast dziś trudno powiedzieć, żeby media publiczne cechowały się takimi właśnie kryteriami. Obserwujemy, że bardzo często subiektywna, własna opinia dziennikarza zastępuje obiektywną informację, która powinna docierać do telewidza lub radiosłuchacza - oceniła szefowa prezydenckiej kancelarii.

Co w nowej ustawie?

Ustawa medialna polega na przekształceniu Telewizji Polskiej, Polskiego Rada i Polskiej Agencji Prasowej ze spółek skarbu państwa w instytucje kultury. Kierownictwo tych instytucji ma być wybierane przez Radę Mediów Narodowych, w której skład wejdą eksperci wybierani przez Sejm, Senat i prezydenta.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasają w dniu wejście w życie nowych przepisów, czyli dzień po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw. 

Nowe zarządy i rady będą powoływane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Dodatkowo minister skarbu został zobowiązany do dostosowania statutów TVP, Polskiego Radia i jego regionalnych rozgłośni do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją.

Według ustawy media mają realizować misję w obszarze kultury, edukacji, w tym edukacji historycznej i polityki historycznej, promocji Polski w świecie i w obronie dobrego imienia Polski. Ustawa przewiduje także, że rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie ograniczona. Projekt zakłada również, że "zarząd i radę nadzorczą wskazuje minister skarbu, a mandaty obecnego zarządu wygasają w dniu wejścia ustawy w życie".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (82)
Ustawa medialna PiS opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wchodzi w życie w piątek
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 6 razy -4

  Patrząc na "dobrą ekipę" PiSu coraz trudniej jest się powstrzymać od puszczenia pawia

 • ziutka333

  Oceniono 2 razy -2

  No patrzcie Kempusia wie co to znaczy niezwłocznie

 • koleprawdy

  Oceniono 3 razy 3

  Czytam tę nowelizację ustawy (czyli Ustawę z dn. 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji) i nabieram przekonania, że autor G.W. opisuje zupełnie inny akt prawny.W tym, który mam przed oczyma, nie ma ani słowa o przekształceniu obecnych spółek Skarbu Państwa w Instytucje Kultury. Nic nie ma o kompetencjach jakieś Rady Mediów Narodowych, bo takie gremium w tej ustawie w ogóle się nie pojawia. Ustawa stanowi natomiast, że władze spółek TVP SA, Polskie Radio SA "oraz spółek radiofonii regionalnej powołuje i odwołuje "minister właściwy do spraw Skarbu Państwa". O czym więc jest mowa w tej części artykułu, którą zatytułowano: "Co w nowej ustawie?" ? Trudno zgadnąć, ale w każdym razie nie jest to tekst aktu prawnego podpisanego dzisiaj przez Andrzeja Dudę. W związku z tym, prosiłbym Redakcję GW o zaprzestanie zadawania mi sarkastycznego pytania o mój stosunek do rzetelnego dziennikarstwa. No chyba, że to pytanie dotyczy dziennikarzy redakcji innych niż G,W. ?

 • razb1947

  Oceniono 21 razy -5

  Nareszcie będzie porządek w TVP.

 • yosemitesam

  Oceniono 2 razy 0

  "Obserwujemy, że bardzo często subiektywna, własna opinia dziennikarza zastępuje obiektywną informację, która powinna docierać do telewidza lub radiosłuchacza - oceniła szefowa prezydenckiej kancelarii."

  I zapamiętajcie sobie męty - dodała pani szefowa - że Prezes ma zawsze rację!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 15 razy -5

  Jak PiS mówi, że zabierze, to PiS zabierze. A gdy PiS mówi, że da, to PiS da!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 5 razy -1

  Każdy kto zostanie będzie kolaborantem. Co nie?

 • piesiec81

  Oceniono 16 razy -4

  Plusem będzie, że dziennikarze i publicyści nie będą już zmuszeni do tłumaczenia ciemnemu ludowi, że przyjęcie uchodźców muzułmańskich spowoduje ubogacenie naszej kultury, że nie musimy się obawiać o obniżenie poziomu bezpieczeństwa i może nie będą mówić, że to są wspaniali ludzie, którzy zlikwidują problemy demograficzne, bo się garną do pracy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje