Prokuratura umorzyła śledztwo ws. "zaniechania" publikacji wyroku TK

07.01.2016 16:54
Beata Szydło

Beata Szydło (Kancelaria Premiera)


1. Śledczy w tej sprawie nie dopatrzyli się znamion przestępstwa
2. Powód? Fakt, że wyrok został w końcu opublikowany
3. Umorzenie dotyczy też wątku pisma Kempy do szefa TK

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak podał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak, wobec braku znamion przestępstwa warszawska prokuratura umorzyła śledztwo ws. "zaniechania niezwłocznego ogłoszenia" przez prezes Rady Ministrów i pracowników Rządowego Centrum Legislacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia ws. czerwcowej ustawy o TK

- Dla realizacji znamion tego przestępstwa konieczny jest skutek w postaci wywołania stanu zagrożenia dla interesu publicznego - tłumaczył Nowak.

- Zwłoka w publikacji wyroku TK z dnia 3 grudnia 2015 r. niewątpliwie skutkowała takim stanem zagrożenia dla interesu publicznego, niemniej jednak fakt ostatecznego opublikowania omawianego orzeczenia nie pozostaje bez wpływu na ocenę działań podejmowanych w okresie wcześniejszym - oświadczył prokurator. Dlatego w dniu ogłoszenia wyroku, 16 grudnia, "odpadły przesłanki stanowiące znamiona przestępstwa" i "doszło do wypełnienia obowiązku związanego z publikacją wyroku, a nadto odpadł element zagrożenia dla interesu publicznego - dodał Nowak.

"Wstrzymanie publikacji mogło być korzystne"

Ponadto nie sposób wykazać, iż prezes Rady Ministrów, nie ogłaszając wyroku między 4 a 16 grudnia 2015 r. miała świadomość w postaci pewności lub możliwości, iż działa na szkodę interesu publicznego - uznała prokuratura.

- Mogła bowiem przypuszczać, że działanie wstrzymujące publikację orzeczenia przez czas, w którym poddawane jest analizie, może być korzystne z punktu widzenia interesu publicznego - dodał Nowak. Poinformował, że w piśmie sekretarz Rady Ministrów z 29 grudnia wyjaśniano, iż po 3 grudnia "przeprowadzano analizę przyjętego przez TK trybu procedowania w sprawie, jak i zapadłego orzeczenia".

Śledztwo wszczęto 8 grudnia po 10 zawiadomieniach, m.in. PO i Nowoczesnej, według których nieopublikowanie wyroku jest przestępstwem niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień służbowych i działania na szkodę interesu publicznego - za co grozi do trzech lat więzienia.

Umorzenie także ws. Kempy

Śledztwo umorzono również w zakresie pisma min. Kempy do prezesa TK, "albowiem nie miało ono związku z procesem publikacji zapadłego wyroku". - Zgodnie z obowiązującymi przepisami szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie posiada kompetencji w tym zakresie - dodał prok. Nowak. Tym samym jej pismo "nie miało i nie mogło mieć jakichkolwiek skutków dla procesu publikacji analizowanego orzeczenia".

Według prokuratury w związku ze sprawowaną funkcją wyraziła ona "swoją opinię odnośnie zapadłego orzeczenia, w tym składu orzekającego TK, co jednak nie miało jakiegokolwiek wpływu na publikację tego wyroku".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (117)
Zaloguj się
 • agent-0700

  Oceniono 41 razy 25

  Mam nieodparte wrażenie że prokuratura jeszcze będzie parę śledztw prowadzić w związku z działaniami nazwijmy to ogólnie ekipy PiS.

 • jan.w2

  Oceniono 26 razy 24

  Miał ktoś nadzieję, że będzie inaczej niż umorzenie? Jeśli tak, to ciężki z niego frajer.

 • japka_putina

  Oceniono 22 razy 18

  Prokuratury nawet nie trzeba było odzyskiwać, sama się odzyskała.

 • polsz

  Oceniono 23 razy 17

  Rywin nie miał i nie mógł mieć wpływu na kształt ustawy a go skazali... Są równi i PiS

 • azjael

  Oceniono 19 razy 15

  Bo to prokarykatura teraz jest

 • zimnabuka2016

  Oceniono 13 razy 11

  no,ba ! ale troszkę obciachowo uzasadnia : panie Beatki nie wiedziały co robią i zniechały robienia czegokolwiek by nie robić czegoś nieokreślonego źle, ale nie szkodzi, bo przynajmniej nie ryzykowały, że cos (nie wiedzialy co) popsują. No nie włączyło się światełko :( Jakbym była premierem to bym pana prokuratora za takie uzasadnienie i opinię o mnie co najmniej zachowała w nieżyczliwej pamięci, a najchętniej użyła mojego ministra Pinokio do ochrzanienia tegoż prokuratora za podrywanie autorytetu premiera. No i dobrze, ze nie jestem premierem, bo bym zaraz to towarzystwo poobrażała - a tu trzeba specyficznej osobowości ....... spolegliwej ...... i mam alergię na sierść .....

 • alex1w

  Oceniono 51 razy 11

  Zbyś wyjaśnił prokuratorom kto teraz rządzi i kto może zrobić wszystko... to już było...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje