Merkel o sylwestrowych atakach: Musimy przeciwstawić się pogardzie wobec kobiet

07.01.2016 16:23
Angela Merkel

Angela Merkel (Fot. FRANCOIS LENOIR / REUTERS)

1. Merkel zabrała głos ws. sylwestrowych ataków seksualnych
2. Kanclerz zapowiedziała "daleko idące konsekwencje" wobec napastników
3. Merkel wspominała o deportacjach niektórych napastników

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek w Berlinie, że na napaści seksualne, do jakich doszło w sylwestra w Kolonii, należy odpowiedzieć wyciągnięciem "daleko idących konsekwencji".

- Należy przeciwstawić się twardo, z całą mocą pogardzie wobec kobiet, jaka miała tam miejsce - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu podczas spotkania z dziennikarzami po rozmowach z premierem Rumunii Dacianem Ciolosem.

Jak podkreśliła, należy ponadto podjąć dyskusję o "zasadach współżycia między kulturami". Jej zdaniem trzeba też zastanowić się, czy deportacje cudzoziemców, którzy weszli w konflikt z prawem, są przeprowadzane w wystarczającym stopniu. - Musimy wysłać w tej sprawie jednoznaczny sygnał - powiedziała niemiecka kanclerz.

Ataki w sylwestra

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grupa ponad 1000 mężczyzn, według policji oraz świadków wydarzeń "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej", zebrała się w okolicach dworca głównego w Kolonii i znajdującej się nieopodal katedry. Młodzi mężczyźni obrzucali petardami innych uczestników zabawy pod gołym niebem.

Z tłumu wyodrębniały się mniejsze grupy, które osaczały kobiety, napastowały je, a następnie okradały. Grupy napastników liczące kilkadziesiąt osób otaczały swoje ofiary, uniemożliwiając policji szybką interwencję.

121 poszkodowanych osób w Kolonii, 53 w Hamburgu

Policja zidentyfikowała dotychczas 16 osób podejrzanych o udział w napaściach seksualnych i rabunkowych na kobiety w sylwestra w Kolonii. Liczba zawiadomień o popełnieniu przestępstwa składanych przez ofiary molestowania wzrosła do 121. W Hamburgu, gdzie miały miejsce podobne incydenty, zgłosiły się 53 poszkodowane. Trzy czwarte zgłoszeń dotyczy napaści seksualnych.

Kolońska policja krytykowana jest za opieszałość i początkowe bagatelizowanie incydentów. Ofiary molestowania skarżą się na brak pomocy ze strony stróżów prawa. Krytykowane są także media za poinformowanie o napaściach z kilkudniowym opóźnieniem.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (356)
Zaloguj się
 • czarnydoktor

  Oceniono 57 razy 49

  Zachodnie media ujawniają bulwersujące przecieki z policyjnego raportu, dotyczącego seksualnych i rabunkowych napaści, jakich mieli dopuścić się w Niemczech, podczas sylwestrowej nocy, rozwydrzeni imigranci.
  Jak podaje brytyjska gazeta „The Telegraph”, powołując się na niemiecką prasę, jeden z zamieszanych w ekscesy mężczyzn, bezczelnie powiedział policjantom z Kolonii:
  Jestem Syryjczykiem. Musicie traktować mnie życzliwie. Pani Merkel mnie zaprosiła.
  Inny podarł na oczach policjantów swoje pozwolenie na pobyt w Niemczech.
  Nie możecie mi nic zrobić. Jutro dostanę nowe
  — rzucił.
  Według lokalnej niemieckiej prasy, jak podkreśla „The Telegraph”, bezpośrednio po sylwestrowych zajściach w Kolonii policja zatrzymała 15 mężczyzn, ale zostali oni zwolnieni.
  14 było z Syrii, a jeden pochodził z Afganistanu. To bolesne, ale taka jest prawda
  — relacjonował jeden z policjantów
  Dodał, że kilka zatrzymanych osób przebywało w Niemczech dopiero od kilku tygodni.

 • nino.rota

  Oceniono 54 razy 46

  i Niemcy, którzy przez 5 dni blokowali informacje w mediach o molestowaniu kobiet przez imigrantów chcą nadal pouczać Polskę???

  www.zelaznalogika.net/nowy-rok-stare-metody/

 • petruss_77

  Oceniono 41 razy 37

  Makrela pewnie wie, że Niemcy będą w poważnych kłopotach ekonomicznych, pokoleniowych i socjalnych w niedalekiej przyszłości. Godzenie się na to szaleństwo oraz pozwalanie, aby ten fakt ukrywać to istna paranoja i życie w zaprzeczeniu. Nie powinniśmy nigdy przyjmować pod żadną presją uchodźców, nigdy !!!

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 36 razy 36

  "Merkel o sylwestrowych atakach: Musimy przeciwstawić się pogardzie wobec kobiet"

  Zapraszając sprawców ataków? Kpi, czy o drogę pyta?

 • rosencoff

  Oceniono 40 razy 36

  Totalny upadek. nie wierzę w ogóle co się dzieje. za pomocą kupionych polityków i wrogich mediów odbiera się właścicielom ich kraje. Niemcy, walczcie o swój kraj. Co jak co lepiej graniczyć z Niemcami niż z murzyńsko-arabską republiką. A ta tłuszcza siłą rzeczy będzie się do nas przelewać.

 • ste100

  Oceniono 37 razy 35

  @as.pik
  W pełni popieram.
  Max w jednej ze swoich audycji na temat zamachu tej dwójki muzułmanów sprzed miesiąca w USA mówił zresztą dokładnie to samo. Tam była pompa totalna, bo jak wjechała policja okazało się że w ich mieszkaniu tam gdzie Ty trzymasz sztućce oni trzymali siekiery, a amuniacja walała się po szafach, a mimo to ich rodzice jak debile powtarzali że nic nie wiedzieli.
  To już jest jakaś totalna parodia. Gdybyś Ty molestował kobietę publicznie na dworcu już byś siedział a sprawa byłaby w toku, gdybyś Ty znieważył policjanta plując mu prosto w twarz już dostałbyś co najmniej 48h; a w Niemczech zamiast działań co ?.... refleksja, ot co.
  Refleksja, dyskusja i kółka wzajemnej adoracji. A jutro jakiś kiep w Bundestagu pewnie powie, że to "Niemcy" molestowali Niemców, tak jak niedawno "Francuzi" zabijali Francuzów...

 • boruta50

  Oceniono 43 razy 33

  To są skutki zamykania oczu na różnice cywilizacyjne (albo kulturowe) pomiędzy arabami a europejczykami. W Arabii Saudyjskiej jasno mówią: u nas jest kraj muzułmański i każdy obcokrajowiec (a jest ich prawie tyle samo. co saudyjczyków) musi stosować się do naszych praw i zasad. W Europie zachodniej przyjęli odwrotną zasadę - to miejscowi maja się dostosować do gości i każdy może żyć według swoich reguł kulturowych. Tyle tylko, że w kulturach muzułmańskich i zbliżonych do nich południowców (np. albańczycy) kobieta jest własnością mężczyzny, a jeżeli jest bez właściciela to jest powszechnie dostępnym obiektem seksualnym. Ale po co patrzeć na zachód, jeżeli w Polsce kobiety z ośrodków dla uchodźców skarżą się na wprowadzanie przez muzułmanów prawa szariatu, a nasi strażnicy uważają, że jest to w porządku.

 • ste100

  Oceniono 31 razy 31

  Kolejne stolice europejskie informują o molestowaniach kobiet dokonywanych przez muzułmańskich uchodźców zarobkowych... Niemcy, Finlandia, Szwecja, Austria... a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Tego jego się nie da ukryć, cenzura nie pomoże, wytyczne p. Merkel ani artykuły o fajnych islamskich siostrzyczkach - nie w momencie kiedy te zwierzęta zaczynają molestować dla zabawy Twoje mamy, siostry czy córki...
  Pisałem o tym od dawna, to odpowiadano mi że jestem rasista, ciemnogród itd... A przecież każdy z Was ma kolegę, znajomego czy kogoś z rodziny za granicą - wystarczyło ich posłuchać.
  Rozwiązanie jest proste - albo NATYCHMIASTOWE zatrzymanie tego muzułmańskiego potopu albo za rok europa będzie jęczeć i kwiczeć we własnym g....

 • ariadna100

  Oceniono 29 razy 27

  Za chwilę to samo będzie w Polsce. Nikt nas nie obroni. Politycy potrafią tylko gadać po próżnicy, a dziennikarze mądrzyć się w gazetach i w mediach. Kobiety w Polsce będą narażone na to samo, cofniemy się do średniowiecza. Bezradność jest okropna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX