Merkel o sylwestrowych atakach: Musimy przeciwstawić się pogardzie wobec kobiet

07.01.2016 16:23
Angela Merkel

Angela Merkel (Fot. FRANCOIS LENOIR / REUTERS)

1. Merkel zabrała głos ws. sylwestrowych ataków seksualnych
2. Kanclerz zapowiedziała "daleko idące konsekwencje" wobec napastników
3. Merkel wspominała o deportacjach niektórych napastników

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek w Berlinie, że na napaści seksualne, do jakich doszło w sylwestra w Kolonii, należy odpowiedzieć wyciągnięciem "daleko idących konsekwencji".

- Należy przeciwstawić się twardo, z całą mocą pogardzie wobec kobiet, jaka miała tam miejsce - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu podczas spotkania z dziennikarzami po rozmowach z premierem Rumunii Dacianem Ciolosem.

Jak podkreśliła, należy ponadto podjąć dyskusję o "zasadach współżycia między kulturami". Jej zdaniem trzeba też zastanowić się, czy deportacje cudzoziemców, którzy weszli w konflikt z prawem, są przeprowadzane w wystarczającym stopniu. - Musimy wysłać w tej sprawie jednoznaczny sygnał - powiedziała niemiecka kanclerz.

Ataki w sylwestra

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grupa ponad 1000 mężczyzn, według policji oraz świadków wydarzeń "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej", zebrała się w okolicach dworca głównego w Kolonii i znajdującej się nieopodal katedry. Młodzi mężczyźni obrzucali petardami innych uczestników zabawy pod gołym niebem.

Z tłumu wyodrębniały się mniejsze grupy, które osaczały kobiety, napastowały je, a następnie okradały. Grupy napastników liczące kilkadziesiąt osób otaczały swoje ofiary, uniemożliwiając policji szybką interwencję.

121 poszkodowanych osób w Kolonii, 53 w Hamburgu

Policja zidentyfikowała dotychczas 16 osób podejrzanych o udział w napaściach seksualnych i rabunkowych na kobiety w sylwestra w Kolonii. Liczba zawiadomień o popełnieniu przestępstwa składanych przez ofiary molestowania wzrosła do 121. W Hamburgu, gdzie miały miejsce podobne incydenty, zgłosiły się 53 poszkodowane. Trzy czwarte zgłoszeń dotyczy napaści seksualnych.

Kolońska policja krytykowana jest za opieszałość i początkowe bagatelizowanie incydentów. Ofiary molestowania skarżą się na brak pomocy ze strony stróżów prawa. Krytykowane są także media za poinformowanie o napaściach z kilkudniowym opóźnieniem.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (356)
Merkel o sylwestrowych atakach: Musimy przeciwstawić się pogardzie wobec kobiet
Zaloguj się
 • zigzaur

  0

  Tak zwany "poczdamski meczet".
  Bogaty niemiecki przemysłowiec Karl Ferdinand Stumm zrobił podarunek dla Wilhelma II. W ogrodzie pałacu Sanssouci wybudował stację pomp do podlewania ogrodu i zasilania fontann. Budynek pompowni miał formę meczetu a minaret był w rzeczywistości wieżą ciśnień.
  Miłe złego początki...

 • jo_2811

  Oceniono 2 razy 2

  Europa stoi przed katastrofą,nie umie egzekwować prawa od obcokrajowców. Przecież oni wszyscy powinni być już deportowani.

 • jo_2811

  Oceniono 2 razy 2

  Pani Merkel ! A jak ktoś jest niewyuczalny to co?!!!

 • jo_2811

  Oceniono 2 razy 2

  Co się dzieje, że nie można umieszczać komentarzy pod artykułami o atakach Syryjczyków w Niemczech i innych krajach?! Cenzura wróciła?!!!

 • zigzaur

  Oceniono 4 razy 2

  Jest sposób. Niemcy powinni w celu obrony przed poganami zaprosić jakiś zakon rycerski np. Zakon Kawalerów Maczetowych z Krakowa. Z krzyżami na dresach. Można nadać im Ziemię Kolońską (jak jest woda to i ziemia może być). Rycerze zakonni wybudują zamki i powiększą swe państwo.

 • ferroetigni

  Oceniono 6 razy 4

  Musicie przeciwstawić się arabskim imigrantom, a nie pogardzie. Merkel, jak zwykle, zaciemnia rzeczywistość. Kiedy muzułmanie zaczną podrzynać Niemcom gardła, też pewnie będzie bredzić, że tożsamość sprawców nie jest znana.

 • 1pirat2

  Oceniono 5 razy 5

  Pani Kanclerz Merkel, nie powinna na ten temat zabierać głosu, Niemcy dokładnie wiedzą, komu tą sytuacje zawdzięczają.

 • tommychicago

  Oceniono 9 razy 9

  HEY WYBIÓRCZA!!! DLACZEGO POZOSTAŁE ARTYKUŁY O NOWOROCZNYCH NAPADACH MAJĄ ZABLOKOWANĄ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA???
  WY DRANIE PRAWDY O MUSLIMACH W EUROPIE NIE OCENZURUJECIE!

 • Oceniono 5 razy 5

  "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej" - Zglaszam Gazeta.pl do prokuratury za nienawistny islamofobiczny i rasistowski artykul.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje