UE atakuje Polskę? Jean-Claude Juncker odpowiada

07.01.2016 14:05
Jean Claude Juncker

Jean Claude Juncker (fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta)

1. Przewodniczący KE wypowiedział się na temat stosunków UE z Polską
2. Trwa procedura, mająca określić, czy istnieje zagrożenie dla państwa prawa
3. Stosunki UE-Polska komentował także "Wall Street Journal"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jean-Claude Juncker, przewodniczący KE, skomentował obecną sytuację w Polsce podczas konferencji prasowej w Amsterdamie.

- Nie dramatyzujmy za bardzo. To ważny problem, ale musimy mieć przyjacielskie i dobre relacje z polskim rządem. Nasze podejście jest bardzo konstruktywne, nie prowadzimy nagonki na Polskę - mówił Juncker odnosząc się do pytań o wątpliwości Komisji Europejskiej w stosunku do ustawy o TK i ustawy medialnej.

Juncker podkreślał, że "Polska jest ważnym członkiem UE" i zauważył, że KE dopiero rozpoczęła procedurę pozwalającą określić, czy istnieją zagrożenia dla państwa prawa w związku z wprowadzeniem kontrowersyjnych ustaw.

Procedury UE

Juncker odniósł się także do listu, w którym wiceszef KE Frans Timmermans zasugerował, aby opinię na temat reformy TK wydała Komisja Wenecka Rady Europy.

- Polski rząd zgodził się na to i teraz prowadzimy dyskusję z Polską. Nie chcę spekulować o dalszych konsekwencjach, jakie mogłoby pociągnąć za sobą aktywowanie artykułu 7 [traktatu UE]. Nie jesteśmy jeszcze na tym etapie i nie sądzę, że dojdziemy do tego punktu. Jestem przekonany, że polski rząd przedstawi nam swoje przemyślenia, a my zareagujemy

Artykuł 7 traktatu UE stanowi, że za poważne naruszenie zasad demokratycznych mogą grozić sankcje. Jedną z tych sankcji może być zawieszenie prawa głosu kraju w Radzie UE.

Komisja Europejska ma przeprowadzić wstępną dyskusję dotycząca sytuacji w Polsce 13 stycznia.

WSJ: "Polacy potrafią bronić wolności"

W piątek w Warszawie odbędzie się spotkanie wiceszefa MSZ ds. europejskich spotka się z szefową przedstawicielstwa KE. Witold Waszczykowski, szef MSZ zdradził, że osią rozmowy mają być niedawne wystąpienia członków Komisji Europejskiej w sprawie sytuacji w Polsce.

W czwartkowym artykule redakcyjnym sytuacji na linii UE-Polska poświęcił uwagę "Wall Street Journal". Zdaniem dziennikarzy "WSJ" krytyka ustaw wprowadzonych przez PiS była ze strony UE słuszna.

Dziennik zauważył jednak, że bardziej zdecydowane działania, mogłyby "ośmielić eurosceptyczne PiS, już teraz krytykowane przez wielu w kraju, i jego zwolenników" i że "najlepszą strategią będzie pozwolenie, by to sami Polacy przejęli w tej sprawie pałeczkę".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (68)
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 5 razy 1

  Warto zauważyć, że europejscy chadecy na temat sytuacji w Polsce wypowiadają się w tonie bardzo umiarkowanym, albo wcale. W alarmistyczne tony biją tylko radykalni socjaliści, bo ci umiarkowani też się zachowują umiarkowanie.

 • olias

  Oceniono 7 razy 1

  no to kto do k... nędzy prowadzi tę nagonkę??? bo że jest to widać, słychać i czuć. tyle tylko że jak UE nas zechce ukarać ... życzę powodzenia. znając przekorność mojego narodu pierwsza po ukaraniu manifa KOD-u zamieni się w maraton ku granicy niemieckiej. właściwie - sprint, a nie maraton. będą spierd..ć że nawet nie zauważa że Odrę przepłynęli.

 • komuchynie

  Oceniono 7 razy -1

  Kołchoz się ośmiesza. No i gitara.

 • paprotka70

  Oceniono 14 razy -2

  Nie Polskę tylko monopartyjny pisowski rząd. Nie atakuje tylko krytykuje.

 • ateofi

  Oceniono 15 razy -3

  Jeżeli Platforma Nowoczesna myśli, że Bruksela będzie za nich umierać, to właśnie pan Junckier pokazuje im środkowy palec :) Przegraliście na całej i nawet biadolenie współpracownika Michnika w Brukseli, ze GW traci rządowe ogłoszenia Wam nie pomoże!

 • boguslawbch6808

  Oceniono 31 razy -3

  Właśnie okazało się, że w Niemczech nie ma wolnych mediów
  . Ale na ten temat KE nie przeprowadzi wstępnej dyskusji.

 • proteusz33

  Oceniono 19 razy -3

  Juncker ma rację.Nie ma zagrożenia demokracji w Polsce.Chcą tylko rzetelnej informacji i dlatego KE ma przeprowadzić wstępną dyskusję na ten temat

 • fagay

  Oceniono 7 razy -3

  Czy pra-pra-dziadek tego Junkersa nie przesladował Polaków w czasach Bismarcka ? A jego babcia ze strony matki nie była sąsiadka nadzorczyni z Ałszwic ? To i wiele innych nie sprawdzonych jeszcze faktów wyjasniałoby jego antypolskie wystąpienia

 • 1627cd1410

  Oceniono 23 razy -3

  a duduś bezczelnie podpisał ustawę o ruinie mediów...
  nie prosimy o zbadanie czy jest zagrożenie demokracji, bo jej już nie ma.
  żądamy zdecydowanej interwencji!!
  ..do zablokowania dopłat włącznie!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje