Andrzej Duda podpisał serię ustaw: medialną, o służbie cywilnej i o sześciolatkach

07.01.2016 13:39
Andrzej Duda podpisał serie ustaw: o sześciolatkach, służbie cywilnej i mediach publicznych

Andrzej Duda podpisał serie ustaw: o sześciolatkach, służbie cywilnej i mediach publicznych (Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

1. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę medialną
2. Prezydent podpisał też ustawy o służbie cywilnej i sześciolatkach
3. O decyzji prezydenta poinformowała szefowa jego kancelarii

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta. Prezydent podpisał również ustawę o powoływaniu wyższych urzędników służby cywilnej oraz nowelizację ustawy o systemie oświaty.

- Prezydentowi zależy na tym, żeby media publiczne wykonywały swoją misję, były bezstronne, obiektywne i wiarygodne - powiedziała Sadurska. - Natomiast dziś trudno powiedzieć, żeby media publiczne cechowały się takimi właśnie kryteriami. Obserwujemy, że bardzo często subiektywna, własna opinia dziennikarza zastępuje obiektywną informację, która powinna docierać do telewidza lub radiosłuchacza - oceniła szefowa prezydenckiej kancelarii.Według ustawy medialnej media mają realizować misję w obszarze kultury i edukacji

Ustawa medialna polega na przekształceniu Telewizji Polskiej, Polskiego Rada i Polskiej Agencji Prasowej ze spółek skarbu państwa w instytucje kultury. Kierownictwo tych instytucji ma być wybierane przez Radę Mediów Narodowych, w której skład wejdą eksperci wybierani przez Sejm, Senat i prezydenta.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasają w dniu wejście w życie nowych przepisów, czyli dzień po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw. Nowe zarządy i rady będą powoływane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Dodatkowo minister skarbu został zobowiązany do dostosowania statutów TVP, Polskiego Radia i jego regionalnych rozgłośni do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją.

Według ustawy media mają realizować misję w obszarze kultury, edukacji, w tym edukacji historycznej i polityki historycznej, promocji Polski w świecie i w obronie dobrego imienia Polski. Ustawa przewiduje także, że rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie ograniczona. Projekt zakłada również, że "zarząd i radę nadzorczą wskazuje minister skarbu, a mandaty obecnego zarządu wygasają w dniu wejścia ustawy w życie"

Więcej na temat ustawy o mediach publicznych czytaj tutaj >>>

Ustawa o służbie cywilnej znosi konkursy ma stanowiska

Zgodnie z treścią ustawy, wyższe stanowiska w służbie cywilnej będą obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu. Zgodnie z kolejnym zaakceptowanym rozwiązaniem, stosunki pracy z osobami zajmującymi w dniu wejścia w życie noweli wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Więcej na temat ustawy o służbie cywilnej czytaj tutaj >>>

Ustawa o oświacie znosi obowiązek szkolny sześciolatków

W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje ich prawo do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla czterolatków.

Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice. W ustawie pozostawiony został zapis, zgodnie z którym dzieci trzyletnie prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają od 1 września 2017 r.

Więcej na temat ustawy oświacie czytaj tutaj >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (812)
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 183 razy 155

  Jak to było w wierszu Mickiewicza?

  D.... kurczy się i krztusi,
  Aż zimny pot na nim bije;
  Lecz pan każe, sługa musi,
  .............................. :-) :-) :-)

 • anika31

  Oceniono 119 razy 111

  Nie rozumiem zdziwienia? Sądziłam ze podpisze jeszcze w Sylwestra. Rozleniwił sie p. Prezydent 7 dni zwłoki?! A co z500 zeta na dziecko......?!

 • puuchatek

  Oceniono 141 razy 91

  Ach, co za zaskoczenie… A przecież jest taki niezależny, że nawet przekazał narty na WOŚP!

 • bromba_zadumana

  Oceniono 104 razy 90

  A niech by tylko spróbował nie podpisać...

 • Ada Par

  Oceniono 139 razy 87

  Marionetka podpisuje wszystko jak leci. Człowiek z wazeliny, niezłomny na swoim stanowisku PiSak prezesa. Kogoś w tym kraju to jeszcze dziwi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje