Iran oskraża: Arabia Saudyjska zbombardowała naszą ambasadę w Jemenie

Ruiny budynków zbombardowanych przez Arabię Saudyjską

Ruiny budynków zbombardowanych przez Arabię Saudyjską (fot. Hani Mohammed/AP)

1. Ambasada Iranu została zbombardowana podczas nalotu na stolicę Jemenu
2. Nikt nie zginął, kilka osób zostało rannych
3. Celem nalotu były wyrzutnie rakiet ruchu Huti

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podczas nalotu na stolicę Jemenu, miasto Sana, zbombardowano ambasadę Iranu. Nikt nie zginął, kilku pracowników ochrony ambasady zostało jednak ranionych.

- Arabia Saudyjska jest odpowiedzialna za szkody wyrządzone budynkowi i obrażenia odniesione przez część załogi - wypowiedź rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Hosejna Dżabera Ansariego, została zacytowana w irańskiej telewizji publicznej IRIB.

Koalicja komentuje

Rzecznik koalicji wojskowej prowadzonej przez Arabię Saudyjską, generał Ahmed Asseri, przyznał, że bombardowanie miało miejsce, jednak utrzymuje, że celem ataku były wyrzutnie rakiet ruchu Huti, będącego jedną ze stron w trwającej w Jemenie wojnie domowej.

Podkreślał, że koalicja zwróciła się do wszystkich krajów o przekazanie współrzędnych ich placówek dyplomatycznych w Jemenie. Stwierdził także, że koalicja zbada, czy oskrażenia irańczyków mają podstawy.

Kampania bombardowań

Bombardowania koalicji państw arabskich prowadzonych przez Arabię Saudyjską trwają od marca 2015 roku. Celem bombardowań są pozycje szyickiego ruchu Huti, który dąży do obalenia autorytarnego prezydenta Abd ar-Rab Mansura al-Hadiego.

Z Huti współpracują także wojskowi lojalni wobec poprzdniego prezydenta Jemenu, Alego Abd Allaha Salaha, obalonego w 2011 roku przez społeczną rewoltę. Chaos w Jemenie jest owocem wieloletniej dyktatury Salaha.

Napięta sytuacja

Sytuacja pomiędzy Iranem a Arabią Saudyjską jest ciągle napięta. Niedawno Iran zakazał importu towarów wyprodukowanych w królestwie. Rijad zerwał stosunki dyplomatyczne z Teheranem w niedzielę. Wstrzymano także ruch lotniczy do i z Iranu, a także zerwano stosunki gospodarcze.

Przeczytaj też: "Lawrence z Arabii. Wojna, zdrada, szaleństwo mocarstw. Jak powstał dzisiejszy Bliski Wschód" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (79)
Iran oskraża: Arabia Saudyjska zbombardowała naszą ambasadę w Jemenie
Zaloguj się
 • zigzaur

  0

  Plose pani a on sie bije!

 • metenburg

  Oceniono 1 raz -1

  Rosja powinna rozpirzyc ta pustynna satrapie. Ceny ropy pojda do gory,swiat znormalnieje i nikt nie bedzie plakal nawet po "collateral damage".

 • tuskaczor

  Oceniono 14 razy -4

  Saudowie wzorem USA zaczęli wprowadzać demokrację

 • Janusz Łącki

  Oceniono 5 razy -3

  Kiedy czytam te wypociny poniżej to już wiem, skąd biorą się "polish jockes" - jedź jeden z drugim do Arabii Saudyjskiej a potem do Iranu /jak cię wpuszczą/ i poznasz różnicę na własnym tyłku, skoro się wcześniej chodziło na wagary...

 • dariabal

  Oceniono 4 razy 0

  O Arabii Saudyjskie, islamie... można poczytać na alagalala.blog.pl Pisane przez polskie małżeństwo tam mieszkające bez napinki i na luzie... jak dla mnie fajna stronka.

 • Mateusz Burek

  Oceniono 8 razy 6

  Iran - Republika Islamska w której wolno wyznawać inną religię niż islam (tak, tak. Są tam kościoły, są świątynie Zaratustry są nawet synagogi) oczywiście tak długo jak nie próbujesz nawracać muzułmanów. Kraj ponoć niezwykle opresyjny wobec kobiet... w którym kobiety mają prawo głosu od 1963 roku (w arabi Saudyjskiej od 2015). Ich najgorszą zbrodnią było pragnienie samorządności, bez wielkiego brata z Waszyngtonu czy Moskwy zaglądającego nieustanie przez ramię. Wiecie co jest naj zabawniejsze? Udało im się

 • rudy_63

  Oceniono 5 razy 1

  Arabia Saudyjska nie przyjmuje uchodźców z Syrii. Jednakże oferuje im budowę 200 meczetów w Niemczech. Ponadto, prawie każdy uchodźca (musi być sunnitą) decydujący sie na emigrację do Europy otrzymuje ok 5000 Euro, ze specjalnego funduszu - ''Przyszłość Islamu''

 • stachkaz47

  Oceniono 7 razy -3

  Jak Iran spali Saudyjską ambasadę to dobrze.
  Jak Iranowi zniszczą ambasadę to wrzask na cały świat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje