Japonia: brak zmian w poziomie radioaktywności po próbie Pjongjangu

07.01.2016 11:56
Rząd Korei Północnej ogłasza przeprowadzenie próby jądrowej

Rząd Korei Północnej ogłasza przeprowadzenie próby jądrowej (Fot. AHN YOUNG-JOON / AP Photo)

Japonia ogłosiła w czwartek, że nie wykryła żadnych zmian w poziomie radioaktywności nad swoim terytorium. Dzień wcześniej Korea Północna ogłosiła, że udanie przetestowała bombę wodorową.
Japończycy obawiają się ryzyka skażenia radioaktywnego po każdej podziemnej próbie jądrowej przeprowadzanej przez Koreę Północną, chociaż po trzech poprzednich testach nie stwierdzono wzrostu radioaktywności.

Dotychczas "nie było szczególnych zmian" w poziomie radioaktywności - podał w komunikacie japoński Urząd ds. Energii Atomowej (NRA). W próbkach powietrza zebranych przez trzy samoloty japońskich sił samoobrony, które w środę przeleciały nad krajem, nie wykryto żadnych "sztucznych radionuklidów" - dodano.

Ponadto między środowym popołudniem a czwartkowym porankiem w żadnym z 300 punktów pomiaru radioaktywności rozmieszczonych w całym kraju nie odnotowano znacznych zmian - podała NRA.

Korea Północna twierdzi, że w środę dokonała udanego testu zminiaturyzowanej bomby wodorowej. Wywołało to sceptyczne reakcje ekspertów, którzy wątpią, by Pjongjang poczynił takie postępy w swoim potencjale. Wstrząs został odnotowany przez obserwatoria sejsmologiczne wielu krajów.

Eksperci zaznaczają, że dane sejsmologiczne nie dają obrazu sytuacji, a dopiero stwierdzenie obecności radioaktywnych cząsteczek da wskazówki, czy reżim faktycznie dokonał próby bomby wodorowej, która jest potężniejsza od atomowej i mogłaby oznaczać postęp technologiczny.

Agencja Reutera przypomina, że po poprzedniej próbie nuklearnej Korei Północnej w 2013 roku stacja monitorująca w Japonii dopiero po 55 dniach wykryła radioaktywny ksenon.

Zobacz także
Komentarze (2)
Japonia: brak zmian w poziomie radioaktywności po próbie Pjongjangu
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 0

  "Japończycy obawiają się ryzyka skażenia radioaktywnego po każdej podziemnej próbie jądrowej przeprowadzanej przez Koreę Północną, chociaż po trzech poprzednich testach nie stwierdzono wzrostu radioaktywności."
  "Agencja Reutera przypomina, że po poprzedniej próbie nuklearnej Korei Północnej w 2013 roku stacja monitorująca w Japonii dopiero po 55 dniach wykryła radioaktywny ksenon."
  =============================================================
  To jak to w końcu jest? "po trzech poprzednich testach nie stwierdzono wzrostu radioaktywności." czy "po poprzedniej próbie nuklearnej Korei Północnej w 2013 roku stacja monitorująca w Japonii dopiero po 55 dniach wykryła radioaktywny ksenon."?

 • Oceniono 1 raz -1

  777 1 SWIETA TROJCA DANIEL 8 CZLUCHOW --- Widzialem temat z Japonia w tle z pczyczyn Korei polnocnej i tu trzeba uwazac na ten kraj . Niedlugo beda posiadac rakiety balistyczne ze siegna zasiegiem Europe . I kto uchroni Europe jak odpalli z jego widzimisie Przywodcy Korei Polnocnej . Zostaje Tarcza Amerykanow . Ale dopiero w roku 2018 . Amerykanie o tych testach Korei Pol . wiedza i wiedza ze Europa bedzie niedlugo w ich zasiegu . I TO MNIE MARTWI .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje