Pentagon: dwóch więźniów z Guantanamo przetransportowano do Ghany

07.01.2016 11:12
 W Guantanamo Bay na Kubie przetrzymywanych jest wciąż 149 osób

W Guantanamo Bay na Kubie przetrzymywanych jest wciąż 149 osób (Brennan Linsley (AP Photo/Brennan Linsley, File))

Dwóch osadzonych w amerykańskim więzieniu Guantanamo na Kubie przetransportowano do Ghany - poinformowało ministerstwo obrony USA. Jak pisze AFP, w Guantanamo zostało obecnie 105 więźniów.
Rzecznik Pentagonu Gary Ross powiedział w rozmowie z AFP, że chodzi o Mahmuda Umara Muhammada Bin Atefa i Khalida Muhammada Saliha al-Dhuby'ego. Obydwaj pochodzenia jemeńskiego "zostali oczyszczeni z jakichkolwiek zarzutów popełnienia aktów terroryzmu". Mężczyźni, którzy w środę dotarli do Ghany, są pierwszymi więźniami z Guantanamo przyjętymi w Afryce Subsaharyjskiej.

Nad Jemeńczykami sprawowany będzie odpowiedni nadzór, jednak minister obrony USA uważa, że nie stanowią oni zagrożenia - powiedział Ross. Mężczyźni będą mogli opuścić Ghanę za dwa lata. Nie można ich wysłać do ojczyzny, ponieważ w Jemenie od lat trwa islamska rebelia i jest ryzyko, że mogliby zostać szybko zwerbowani.

Waszyngton współpracował z Akrą, by "transport ten odbywał się z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa i odpowiedniego traktowania" - czytamy w komunikacie Pentagonu. Stany Zjednoczone wyraziły wdzięczność władzom Ghany za ich "ludzki gest i chęć wsparcia działań USA, których celem jest zamknięcie" ośrodka w Guantanamo.

Niespełniona obietnica Baracka Obamy

Prezydent USA Barack Obama obiecał podczas kampanii wyborczej siedem lat temu, że zamknie owiane złą sławą i krytykowane przez obrońców praw człowieka oraz państwa europejskie więzienie na Kubie.

Administracja USA tłumaczyła wielokrotnie, że dotychczas mu się to nie udało, bo Kongres co roku blokuje postawienie więźniów przed sądami federalnymi i ich transfer do USA.

Pierwszych więźniów zaczęto sprowadzać do wojskowej bazy USA w Zatoce Guantanamo na Kubie w 2002 r. w odpowiedzi na ataki na World Trade Center z 11 września 2001 r. Jak twierdziły ówczesne władze USA, zamknięci zostali tam najgroźniejsi terroryści na świecie - islamscy ekstremiści, talibowie i działacze Al-Kaidy. Ale spośród 779 osób, które przewinęły się przez więzienie w Guantanamo, większość wypuszczono jeszcze za prezydentury George'a W. Busha bez postawienia im formalnych zarzutów. Jak dotąd skazano tylko kilku więźniów, w tym kierowcę Osamy bin Ladena.

USA od lat prowadzą rozmowy z państwami trzecimi w sprawie przyjęcia przez nie części więźniów z Guantanamo. Ze 107 pozostających tam więźniów (jeszcze z uwzględnieniem tych dwóch) 48 wytypowano do odesłania za granicę. W większości są to Jemeńczycy.

Z pozostałych 59 więźniów, którzy zdaniem USA nie nadają się do odesłania za granicę i których Obama chciałby przetransferować do więzień w USA, około 20 jest sądzonych przez komisje wojskowe w Guantanamo, ale przesłuchania i procesy przeciągają się. Pozostałych uznaje się za niebezpiecznych i wytypowano ich do dalszego pozbawienia wolności bez wyroków, gdyż rządowi brakuje dowodów ich winy albo takie dowody zostały zdobyte nielegalnie.

Zobacz także
Komentarze (4)
Pentagon: dwóch więźniów z Guantanamo przetransportowano do Ghany
Zaloguj się
 • panzerfaust39

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko czekać jak odnajdą się na socjalu w NRDfenie gdzie będą napadać rabować gwałcić i może nawet mordować a Merkel i reszta pożytecznych idiotów dalej będą pierdzieć ryjami o pomocy dla biednych imigrantów

 • villiers

  Oceniono 13 razy -3

  W tym tempie ,ostatni zaliczy nowe milenium.

 • 31.februarius

  Oceniono 15 razy -3

  Trzeba było Mahmuda Umara Muhammada Bin Atefa i Khalida Muhammada Saliha al-Dhuby'ego wysłać do Państwowego Ośrodka Hydroterapii na Mazurach, to po krótkiej kuracji przyznaliby się do odstrzelenia JFK ...

 • 31.februarius

  Oceniono 15 razy -3

  Po 13.(!) latach;
  "Pozostałych uznaje się za niebezpiecznych i wytypowano ich do dalszego pozbawienia wolności bez wyroków, gdyż rządowi brakuje dowodów ich winy albo takie dowody zostały zdobyte nielegalnie."

  To po prostu - użyjmy ulubionego "hasła" GW - MIAŻDŻY!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje