Komisja smoleńska powróci. Oto, co wiemy na ten temat [3 punkty]

07.01.2016 10:15
Wiesław Binienda na tle slajdu z prezentacji dot. katastrofy smoleńskiej

Wiesław Binienda na tle slajdu z prezentacji dot. katastrofy smoleńskiej (Piotr Skórnicki/Agencja Gazeta)

W nowym składzie komisji smoleńskiej znajdą się bliscy współpracownicy Antoniego Macierewicza - podaje "Rzeczpospolita". Oficjalne powołanie członków ma nastąpić w przyszłym tygodniu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej jest jednym z priorytetów PiS. Kwestią czasu było więc powołanie nowej komisji, która zajmie się tą sprawą.

Dziennik "Rzeczpospolita" dotarł do informacji dotyczących wznowienia prac komisji. Oto najważniejsze ustalenia dziennikarzy gazety:

1. Kiedy komisja wznowi pracę

Podlegająca MON Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego ma wznowić pracę już wkrótce - ustalanie nowego składu jest już praktycznie zakończone, a nowi członkowi mają zostać oficjalnie powołani na stanowiska w przyszłym tygodniu. W komisji nie znajdzie się żadna z osób biorących poprzednio udział w pracach komisji Millera.

2. Kto wejdzie w skład nowej komisji?

W komisji zasiądą osoby, które ściśle współpracowały z Macierewiczem w parlamentarnym zespole smoleńskim w poprzedniej kadencji Sejmu. Wśród nich takie osoby jak:

- Wiesław Binienda, doktor inżynierii mechanicznej z Univeristy of Akron w stanie Ohio. Podczas prac zespołu Macierewicza wskazywał, że skrzydło prezydenckiego Tupolewa nie mogło odpaść po zderzeniu z brzozą.

- Grzegorz Szuladziński, specjalista zajmujący się skutkami eksplozji. Uważał, że katastrofa była spowodowana dwoma wybuchami na pokładzie samolotu.

- prof. Kazimierz Nowaczyk, fizyk pracujący na stałe w USA. Powołany pod koniec zeszłego roku na społecznego doradcę ds. zbadania przyczyn katastrofy, jego zdaniem Tupolew przeleciał nad brzozą i nie uszkodził skrzydła. Twierdził, że dane z czarnych skrzynek Tu-154M zostały celowo skorygowane i pominięte w końcowych wnioskach.

3. Co zostanie zbadane?

Za punkt wyjścia komisja ma obrać remont prezydenckiej maszyny przeprowadzony w 2009 roku w Rosji. Według raportu sporządzonego przez ekspertów PiS, Rosja wpłynęła na rezultat przetargu, zaś sam remont nadzorowali przedstawiciele służb. Źródła "Rz" cel komisji określają jako "odkłamanie wszystkiego, co poprzedni rząd z premedytacją zamiótł pod dywan".

Co mówi na temat katastrofy raport Millera?

Według raportu przedstawionego przez komisję Millera w 2011 roku, bezpośrednią przyczyną katastrofy smoleńskiej było zejście samolotu poniżej minimalnej wysokości zniżania. Schodząc, maszyna uderzyła w drzewo i została poważnie uszkodzona. Raport stwierdza także, że rejestratory dźwięku i parametry lotu nie potwierdzają hipotezy wybuchu.

Rząd PiS zamierza także podjąć kroki w celu sprowadzenia do Polski wraku Tupolewa.

Witold Waszczykowski, szef MSZ, zapowiedział, że skieruje do Strasburga i międzynarodowych trybunałów arbitrażowych skargę przeciwko Rosji, w celu uzyskania nakazu zwrotu szczątek samolotu.

Jak katastrofa w Smoleńsku zmieniła Polskę? Przeczytaj w wywiadach Teresy Torańskiej >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (243)
Zaloguj się
 • lk10

  Oceniono 81 razy 71

  Gdyby to się odbywało nie za pieniądze podatnika to niech by ten kabaret sobie działał. Ale mało tego że znowu cały świat się będzie z Polski śmiał to jeszcze my za to zapłacimy i to nie mało. Po to tylko aby kryć i kamuflować winę mlaskacza.

 • ck_rts

  Oceniono 60 razy 52

  Szkoda czasu i pieniędzy na wznawianie śledztwa. W takim składzie można od razu przejść do przedstawienia wniosków. Na jedno wyjdzie.

 • buk.humor.dziczyzna111

  Oceniono 46 razy 42

  dlaczego z moich podatków są finansowane brednie przyje.bów?

 • pix_d

  Oceniono 47 razy 41

  cel tej całej hucpy jest JEDEN a właciwie DWA:
  po pierwsze primo - udowodnić że był zamach
  po drugie primo - udowodnić że winnym pierwszego primo jest Tusk

 • hanklo

  Oceniono 34 razy 32

  Dlaczego w PiSie zbieraja sie tylko ludzie ze zmianami psychicznymi?. Czy prawdziwy Polak patriota musi byc psychicznie chory??. A co do powiedzenia ma reszta spoleczenstwa ktora nie kibicuje PiSowi?. Oj jak sie ociepli to bedziemy mieli "ulice" a wtedy PiS musi byc rozwiazany a kierownictwo i aktywisci ukarani. Wiezen u nas pod dostatkiem

 • 1pirat2

  Oceniono 33 razy 29

  A nie lepiej i szybciej zamiast tej komisji, przegłosować wine Tuska i Putina w Sejmie.

 • mark6

  Oceniono 60 razy 18

  Już nie mogę się doczekać tej Komisji. Będzie można się zdrowo pośmiać.
  Ciekawe jakie " kwity" na kaczora ma macierewicz?
  Jest rzeczą nie możliwą, nawet w domu wariatów, aby ewidentnego świra jakim jest macierewicz, zrobić ministrem MONu.
  To, że ten cały tzw. Rząd zostanie wywieziony, razem z kanalią Dudą, na taczkach
  nie mam najmniejszej wątpliwości.
  To SZALEŃCY !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje