Wojsko weźmie udział w finale WOŚP? Wiceszef MON kluczy. "Nie dopuszczam sytuacji, w której..."

07.01.2016 08:47
Bartosz Kownacki

Bartosz Kownacki (Fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta)

1. MON: Mundurowi nie mają zakazu uczestniczenia w finale Orkiestry
2. Czy to znaczy, że wojsko pomoże w akcji organizowanej przez Jurka Owsiaka?
3. Wiceszef resortu nie odpowiada na to pytanie wprost
4. - Akcje charytatywne nie mogą kosztować więcej niż zebrane datki - mówi

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W ostatnich latach z orkiestrą "grali" także wojskowi, którzy w dniu finału prezentowali na ulicach swój sprzęt albo wystawiali na aukcjach różnego rodzaju atrakcje, np. loty na symulatorach samolotów, rejsy okrętami albo dzień z żołnierzami danej jednostki.

Czy w tym roku będzie podobnie? Tego nie wiadomo. Po wpisie posła PiS Stanisława Pięty - na Twitterze ostrzegł, że "jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby" - pojawiają się nieoficjalne doniesienia o strachu mundurowych przez udziałem w akcji.

Co na to resort? - Udział MON w akcjach charytatywnych musi być efektywny ekonomicznie - mówi wiceszef MON. Bartosz Kownacki nie odpowiedział jednak wprost na pytanie o udział żołnierzy w finale.

Akcje charytatywne muszą być "efektywne ekonomicznie"

Zdaniem Kownackiego "cenić trzeba wszelkiego rodzaju akcje charytatywne, nieważne czy się z nimi zgadzamy, czy nie". Pytany, czy wojsko i żołnierze "zagrają" w tym roku z WOŚP, Kownacki podkreślił, że osobiście woli przeznaczyć pieniądze na Caritas lub do puszki przed kościołem, natomiast jako przedstawiciel resortu uważa, że zaangażowanie "musi być efektywne ekonomicznie".

- Nie dopuszczam sytuacji, w której zaangażowanie MON w jakąkolwiek akcję charytatywną znacząco przekracza efekty finansowe osiągnięte z tejże akcji, czyli że jest ona droższa niżeli to, co później zostaje osiągnięte. To powinno być wyznacznikiem przy każdym tego rodzaju przedsięwzięciu - ocenił wiceszef MON.

Kownacki: Wolontariuszem WOŚP może zostać każdy

Kownacki podkreśla jednak, że wolontariuszem może zostać każdy. - Żadnemu pracownikowi ministerstwa zabronić tego nie można, bo to jest kwestia decyzji każdego z nas. Natomiast wykorzystanie MON jako instytucji, czy odpowiedniego sprzętu itd. musi być w każdym wypadku ocenione pod względem efektywności ekonomicznej. Czy nie okaże się, że my wypalimy więcej paliwa, niżeli zbierzemy w ramach datków, bo to wtedy znaczy, że to jest happening, a nie akcja charytatywna - podkreśla.

Wiceszef MON był też pytany o to, czy nie ma nic przeciwko temu, by żołnierz wolontariusz w czasie zbiórki występował w mundurze. - Ja bym chciał, żeby ci żołnierze, którzy uważają np., że chcą w mundurze zbierać pieniądze, żeby nie było tak jak do tej pory, że ukrywają to, że są żołnierzami. Żeby udając się do pracy, wracając z pracy, codziennie pełniąc jakieś funkcje publiczne czy społeczne, również w tym mundurze występowali, a nie zakładali go tylko od święta - mówił.

Hasło tegorocznego finału 24. Finału WOŚP to "Mierzymy wysoko!". 10 stycznia pieniądze będą zbierane na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. W 2015 r. WOŚP zebrała w finale ponad 53 mln zł.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (264)
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 88 razy 72

  Udział MON w akcjach charytatywnych musi być efektywny ekonomicznie, powiedział Kownacki
  ==================
  Proponuję więc zainteresować się dorocznymi "żołnierskimi" pielgrzymkami na Jasną Górę. Dowiecie się wtedy że za maszerującymi dziarsko żołnierzami, JEDZIE całe zaplecze logistyczne, czyli namioty, łóżka, kuchnie polowe, opieka medyczna itp.

  Oczywiście za to wszystko ŁĄCZNIE z żarciem, płaci tylko i wyłącznie wojsko :-)

 • 1pirat2

  Oceniono 78 razy 60

  Wiceszef MIN woli Caritas, to może wyjaśni ludziom, gdzie się podziewa sprzęt dla inwalidów np. wózki inwalidzkie elektryczne z Holandi, dlaczego on ląduje w prywatnych sklepach.?

 • coelka

  Oceniono 81 razy 51

  Caritas to sie w połowie tak nie rozlicza z zebranych pieniedzy jak Owsiak, wiec ja wole Owsiaka bo tu jest rozliczenie bez okradania z kazdej złotówki a o koscielnych złodziejach tego powiedziec nie mozna.

 • siwywaldi

  Oceniono 74 razy 46

  Ale jaja !
  Za komuny zawodowy żołnierz czy milicjant mógł mieć kłopoty jak przyłapano go że chodził do kościoła. Ale na ogół przymykano na to oczy, jeżeli się tylko zbytnio ze swoim światopoglądem nie obnosił.

  Za to teraz jak widać, MOŻNA będzie oberwać za pomoc Owsiakowi. I dobrze wam tak trepy !!! Chcieliście PiS-u i kapelanów? No to ich macie... :-))

 • cest.l.a.vie

  Oceniono 39 razy 31

  W USA wojsko stale ociepla wizerunek, szerzy patriotyzm, podnosi zaufanie do siebie i morale własne przez uczestniczenie w paradach, wypożyczanie sprzętu do filmów, zapraszanie cywili do jednostek, prezentacje sprzętu, bo to przecież wszystko za pieniądze PODATNIKÓW.

  U nas, DLA ODMIANY, morale wojska "poprawia się" zakazując żołnierzom uczestnictwa w zbiórce na CHORE dzieci i osoby starsze, a sprzęt chowa, bo najwyraźniej przeszedł na własność ministra Macierewicza.
  Chore? Nie, to nowa normalność, to PiS-owska wersja patriotyzmu.

 • mc_michaal

  Oceniono 38 razy 30

  udzial MON w miesiecznicy smolenskiej jest ekonomicznie bardzo efektywny. koszt 2-3 mln (kto by tam liczyl), korzysci - bezcenne

 • hager52

  Oceniono 32 razy 26

  katolicy nie powinni płacić na WOŚP lecz wpłacać na dni młodzieży katolickiej. Katolikom niepotrzebny jest sprzęt medyczny w szpitalach bo oni mają swojego świętego papieża cudotwórcę i czarnego katabasa co wskrzesza umarłych na stadionie narodowym

 • karo80.0

  Oceniono 24 razy 24

  W ubiegłym roku WOŚP zebrał ponad 50 mln PLN. PiS właśnie lekką ręką, bez żadnej "akcji", dał dwa razy tyle (z NASZYCH pieniędzy) na katolickie Dni Młodzieży i wprost na kościół katolicki. Władzę w Polsce przejęły pazerne oszołomy, ot i cała tajemnica niechęci do WOŚP.

 • diesel_7

  Oceniono 30 razy 22

  nie od dzisiaj wiadomo że Owsiak jest solą w oku wszelkiej maści czarnych darmozjadów ... i innych skretyniałych pisowców , taka Szczypińska jak chorowała to leczyli ją sprzętem z serduszkami i jakoś nie miała wtedy nic przeciw ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje