Wojsko weźmie udział w finale WOŚP? Wiceszef MON kluczy. "Nie dopuszczam sytuacji, w której..."

07.01.2016 08:47
Bartosz Kownacki

Bartosz Kownacki (Fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta)

1. MON: Mundurowi nie mają zakazu uczestniczenia w finale Orkiestry
2. Czy to znaczy, że wojsko pomoże w akcji organizowanej przez Jurka Owsiaka?
3. Wiceszef resortu nie odpowiada na to pytanie wprost
4. - Akcje charytatywne nie mogą kosztować więcej niż zebrane datki - mówi

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W ostatnich latach z orkiestrą "grali" także wojskowi, którzy w dniu finału prezentowali na ulicach swój sprzęt albo wystawiali na aukcjach różnego rodzaju atrakcje, np. loty na symulatorach samolotów, rejsy okrętami albo dzień z żołnierzami danej jednostki.

Czy w tym roku będzie podobnie? Tego nie wiadomo. Po wpisie posła PiS Stanisława Pięty - na Twitterze ostrzegł, że "jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby" - pojawiają się nieoficjalne doniesienia o strachu mundurowych przez udziałem w akcji.

Co na to resort? - Udział MON w akcjach charytatywnych musi być efektywny ekonomicznie - mówi wiceszef MON. Bartosz Kownacki nie odpowiedział jednak wprost na pytanie o udział żołnierzy w finale.

Akcje charytatywne muszą być "efektywne ekonomicznie"

Zdaniem Kownackiego "cenić trzeba wszelkiego rodzaju akcje charytatywne, nieważne czy się z nimi zgadzamy, czy nie". Pytany, czy wojsko i żołnierze "zagrają" w tym roku z WOŚP, Kownacki podkreślił, że osobiście woli przeznaczyć pieniądze na Caritas lub do puszki przed kościołem, natomiast jako przedstawiciel resortu uważa, że zaangażowanie "musi być efektywne ekonomicznie".

- Nie dopuszczam sytuacji, w której zaangażowanie MON w jakąkolwiek akcję charytatywną znacząco przekracza efekty finansowe osiągnięte z tejże akcji, czyli że jest ona droższa niżeli to, co później zostaje osiągnięte. To powinno być wyznacznikiem przy każdym tego rodzaju przedsięwzięciu - ocenił wiceszef MON.

Kownacki: Wolontariuszem WOŚP może zostać każdy

Kownacki podkreśla jednak, że wolontariuszem może zostać każdy. - Żadnemu pracownikowi ministerstwa zabronić tego nie można, bo to jest kwestia decyzji każdego z nas. Natomiast wykorzystanie MON jako instytucji, czy odpowiedniego sprzętu itd. musi być w każdym wypadku ocenione pod względem efektywności ekonomicznej. Czy nie okaże się, że my wypalimy więcej paliwa, niżeli zbierzemy w ramach datków, bo to wtedy znaczy, że to jest happening, a nie akcja charytatywna - podkreśla.

Wiceszef MON był też pytany o to, czy nie ma nic przeciwko temu, by żołnierz wolontariusz w czasie zbiórki występował w mundurze. - Ja bym chciał, żeby ci żołnierze, którzy uważają np., że chcą w mundurze zbierać pieniądze, żeby nie było tak jak do tej pory, że ukrywają to, że są żołnierzami. Żeby udając się do pracy, wracając z pracy, codziennie pełniąc jakieś funkcje publiczne czy społeczne, również w tym mundurze występowali, a nie zakładali go tylko od święta - mówił.

Hasło tegorocznego finału 24. Finału WOŚP to "Mierzymy wysoko!". 10 stycznia pieniądze będą zbierane na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. W 2015 r. WOŚP zebrała w finale ponad 53 mln zł.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (265)
Wojsko weźmie udział w finale WOŚP? Wiceszef MON kluczy. "Nie dopuszczam sytuacji, w której..."
Zaloguj się
 • Stanislawska Anna

  0

  Nie ma lepszej okazji przybliżenia armii jako instytucji i armii jako pracodawcy młodym ludziom niż podczas WOŚP. Żadna reklama w kurskiej tv tego efektywnie nie zastąpi.
  Kownacki to misiewicz, tyle, że po studiach. Mam dość głupoty polityków, którzy świat znają z hotelghetta w Egipcie.

 • 0

  A przepraszam skąd się urwał ten niby wiceszef? Armia jest utrzymywana z naszych podatków i taka forma współpracy zbliża ją do społeczeństwa.
  Nieudolna forma tłumaczenia woli szefa i prezesa.
  A jaki jest opłacalny koszt ekonomiczny uczestnictwa kompanii reprezentacyjnej w miesięcznicy smoleńskiej??

 • kaszynap985

  Oceniono 1 raz 1

  Jezeli wojsko odmówi udziału w WOŚP, to znaczy, że to nie jest Wojsko Polskie!

 • pomu-rnik

  Oceniono 1 raz 1

  Ciesze się, ze hasło tegorocznej akcji WOŚP to właśnie MIERZYMY WYSOKO! - Firma DPS Ceilings posługując się dokładnie tym samym hasłem, w tym roku pomóżmy tym, którzy są w potrzebie!

 • gustdelf4

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko kompletny idiota może udawać,że nie wiadomo o co chodzi. Jaki jest sens przelotu f16 co kosztuje 60 tys jeśli w tym czasie wśród widzów zbiera się 5 tys? O tym właśnie mówi wiceminister MON nikt nie będzie zakazawał żołnierzom brania udziału w zbiórkach. Co jeśli po podłączeniu okazało by się że koszt całkowity zaangażowania instytucji publicznych w tym dniu to 100 ml a zebrano 50 mln? Z czego 10 przeszło przez fundacje Owsiaka a ten na rządzenie sądu nie ujawnia ksiąg rachunkowych?

 • nitro2012

  Oceniono 4 razy 0

  czyli asysta wojska w miesięcznicy zginięcia brata karła jest tańsza?

 • blski

  Oceniono 1 raz -1

  Wojsko ma slzuyc do obrony kraju to jest cel na ktory cale spoleczenstwo lozy swoje pieniadze.
  Przyjelo sie, ze od czasu do czasu odbywaja sie jakies parady itp., moim zdaniem, jest to samego wojska PR. W przeciwnym przypadku, zdajac sobie sprawe z tego, ze jak nie ma wojny to maja wakacje, podatnik moglby protestowac. Glindzenie o przygotowywaniu do obrony, jest niczym innym jak mydleniem oczu. Dobrze wiemy jak sprawne to nasze wojsko w naszej historii bylo, za cokolwiek by sie nie wzieli skonczylo sie tragedia narodu albo wstydem (II Wojna, Powstanie, Czechoslowacja 1968, wojna przeciw narodowi 1981, pacyfikacje w Iraku i Afganistanie).
  Zebysm,y nie wiem ile wydali nie obronimy sie ani przed Ruskimi ani przed Niemcami, a astronomiczne sumy jakie wydajemy na wojsko moznaby zuzytkowac z sensem. Mlodzi uciekaja z naszego kraju i wkrotce nie bedzie kogo bronic, to jest prawdziwe zagrozenie istnienia naszego narodu.
  Jka lubimy ogladac te defilady i inne glupoty to zatrudnijmy prywatrna firme, a te wszystkie czolgi przecie nie musza byc prawdziwe.

 • ht

  Oceniono 4 razy 0

  Ale tego samego dnia będzie heca smoleńska z udziałem wojska, która będzie efektywna ekonomicznie i przyniesie korzyści.

 • wnitka

  Oceniono 3 razy 1

  Fajne mamy służby ...
  Boją się jakiegoś frajera z Piętą , który im paluszkiem pogroził ...
  To ja się pytam : jakim szacunkiem darzyć Policję czy Wojsko jak oni boją się jednego cywila ???
  Banda tchórzy i tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje