Reporterzy bez Granic alarmują KE: Nowa ustawa medialna w Polsce narusza podstawowe wartości UE

06.01.2016 19:30
Beata Szydło i Jarosław Kaczyński

Beata Szydło i Jarosław Kaczyński (Fot. Przemek Wierzchowski / AG)

Organizacja chce, by Komisja Europejska zajęła zdecydowane stanowisko wobec Polski, jeśli rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zrezygnuje z tzw. ustawy medialnej, która została przyjęta w ubiegłym tygodniu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W komunikacie, zamieszczonym na stronie dziennikarskiej organizacji z datą 5 stycznia, napisano, że ustawa "daje rządowi pełną kontrolę nad publicznymi nadawcami, naruszając tym samym podstawowe wartości Unii Europejskiej". Odnotowano, że ustawy nie podpisał jeszcze prezydent Andrzej Duda.

"Polska wkracza na drogę antydemokratyczną"

"Ta nowa ustawa, dająca rządowi pełnię władzy w kwestii powoływania i odwoływania szefów publicznych nadawców, stanowi rażące naruszenie wolności mediów i pluralizmu" - powiedziała cytowana w komunikacie szefowa biura organizacji Reporterzy bez Granic ds. UE i Bałkanów w Brukseli Alexandra Geneste.

"Polska wkracza na drogę antydemokratyczną już podjętą przez Węgry Viktora Orbana. Unia Europejska nie może pozwolić sobie, aby mieć dwa kraje członkowskie naruszające tak jawnie jej Kartę Praw Podstawowych" - zaznaczyła.

31 grudnia Senat zaakceptował nowelę tzw. ustawy medialnej, która przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia.

Wiceszef KE poprosił autorów ustawy o wyjaśnienia

W komunikacie przypomniano list, jaki skierował do Warszawy pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Prosił on o jak najszybsze przedstawienie KE informacji dotyczących projektu tzw. ustawy medialnej i wykazanie, jak przepisy unijne, mówiące o konieczności promowania pluralizmu w mediach, były uwzględniane w przygotowywaniu tego projektu.

Przywołana została również wypowiedź komisarza ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenthera Oettingera, który w rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) opowiedział się za objęciem Polski nadzorem KE. Jako powód podał m.in. planowane zmiany w mediach.

Organizacja Reporterzy bez Granic zaznacza, że w rankingu wolności prasy w 2015 roku Polska znajdowała się na 18. miejscu na 180 państw. Pozycja Polski może spaść, jeśli ustawa zostanie wdrożona - ostrzeżono w komunikacie.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (378)
Reporterzy bez Granic alarmują KE: Nowa ustawa medialna w Polsce narusza podstawowe wartości UE
Zaloguj się
 • Wojtek Bochnak

  0

  Rozbiór Polski nastąpił wtedy, gdy zadłużono Nas na pięciokrotny budżet. Dziś, jeśli budżet Polski to ok. 300 mld i to weźmiemy razy 5 = 1,5 mld. To ile jeszcze zostało Nam to tej powtórki, skoro obecne zadłużenie, to ponad 1 mld /co już wykazał Balcerowicz/ ? Celowo zadłuża się Kraje, by stały się bankrutami. Po to waśnie został powołany MFW /Międzynarodowy Fundusz Walutowy/, by to właśnie u nich brać kredyty. Syria była samowystarczalna, nie chciała żadnych kredytów. I co zrobiła masoneria chazarska? Rozwaliła nie tylko Syrię, ale i cały świat arabski. I tu przynajmniej Rosja ma rację, że broni Asada. A całą tą bandę ISIS i innych wywrotowców stworzyli ci z USA. Od lat zaś szkoleni są w południowej Turcji. Aby naprawić obecne zło, trzeba zacząć od USA.

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 2 razy -2

  PISOWSKIE TREPY TROLLOWE-WAS TEŻ ROZLICZYMY!

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 2 razy -2

  WYMEMŁANY I WYPLUTY PRZEZ JARKA KACZYŃSKIEGO ZŁODZIEJ DIET ANDRZEJ DUDA ZACHOWUJE SIĘ JAK SZCZUN, NIE PREZYDENT!

 • leonleonidas

  Oceniono 3 razy 3

  Moze byloby dobrze gdyby reporterzy bez Granic czy tez ta cala KE dowiedziala sie jakie mechanizmy dzialaja w Niemczech w odniesieniu do powolywania osob na kluczowych stanowiskach w mediach publicznych.

  Te qoooorwy jeszcze sie nie pogodzily z tym ze PO przesralo w wyborach prezydenckich jak i parlamentarnych.

 • fryz5

  Oceniono 3 razy 3

  Jaka to straszna rzecz się z mediami w Polsce dzieje? Wzorem przecież dla ustawy o polskich mediach publicznych jest "niezależna" niemiecka telewizja publiczna ZDF.

 • Michal Xinski

  Oceniono 2 razy 2

  Pomyślmy jak to było za Tuska. Cała prawica i PiS (partia narodowo-socjalistyczna) były tak dobrze reprezentowane w mediach publicznych, że musiały migrować do Internetu. Inaczej słuch by po nich zaginął. To oczywiście było bardzo demokratyczne i koszer. Teraz jak tą dziennikarską darmozjadną hołotę, wreszcie ktoś za ryj bierze i uczy pluralizmu, to kwiczą pod niebiosa.
  A przypomnijmy co tak na prawdę oznacza sformułowanie: zagrożenie demokracji w Polsce. Otóż w tłumaczeniu na ludzki: nałożenie podatków na korporacje. Podatku bankowego i od wielkopowierzchniowego handlu. Oczywiście nie jest to żadna nowość. Obowiązuje we wszystkich krajach poważnych. Ale jak w polskim bantustanie ktoś próbuje wprowadzać standardy krajów rozwiniętych, to korpoludki wychodzą na ulicę z tablicami KOD i krzyczą o mordowaniu demokracji.

  PS. Słucham z rozrzewnieniem TOK Fm, niestety teraz już tylko we wtorki i piątki. Jedynie Mr. Sparrow jest jeszcze zjadliwy, a Pana Jacquouille (Les Visiteurs, tak mi się kojarzy) i trzódki chlewnej słucham jako kabaretu. Podoba mi się też zmiana koncepcji na koncesjonowaną opozycję w postaci Pana Sparrowa. Stare dobre standardy socjalistyczne zawsze na czasie.

 • sraczezwersacze

  Oceniono 5 razy 3

  Lepiej niech się zajmą stanem niemieckich mediów :-D

 • panzerfaust39

  Oceniono 8 razy -4

  Gwałty i rabunki dokonywane przez bydlęta z Afryki/Azji są w ramach unijnych wartości i dlatego niemieckie media początkowo nałożyły cenzurę na te informacje BUUUUUUHAHAHAHA

 • fajkat

  Oceniono 7 razy -1

  Są dwie rzeczy dla których Polska mi zbrzydła:
  Za dużo Dudy i za dużo Szydła

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje