Reporterzy bez Granic alarmują KE: Nowa ustawa medialna w Polsce narusza podstawowe wartości UE

06.01.2016 19:30
Beata Szydło i Jarosław Kaczyński

Beata Szydło i Jarosław Kaczyński (Fot. Przemek Wierzchowski / AG)

Organizacja chce, by Komisja Europejska zajęła zdecydowane stanowisko wobec Polski, jeśli rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zrezygnuje z tzw. ustawy medialnej, która została przyjęta w ubiegłym tygodniu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W komunikacie, zamieszczonym na stronie dziennikarskiej organizacji z datą 5 stycznia, napisano, że ustawa "daje rządowi pełną kontrolę nad publicznymi nadawcami, naruszając tym samym podstawowe wartości Unii Europejskiej". Odnotowano, że ustawy nie podpisał jeszcze prezydent Andrzej Duda.

"Polska wkracza na drogę antydemokratyczną"

"Ta nowa ustawa, dająca rządowi pełnię władzy w kwestii powoływania i odwoływania szefów publicznych nadawców, stanowi rażące naruszenie wolności mediów i pluralizmu" - powiedziała cytowana w komunikacie szefowa biura organizacji Reporterzy bez Granic ds. UE i Bałkanów w Brukseli Alexandra Geneste.

"Polska wkracza na drogę antydemokratyczną już podjętą przez Węgry Viktora Orbana. Unia Europejska nie może pozwolić sobie, aby mieć dwa kraje członkowskie naruszające tak jawnie jej Kartę Praw Podstawowych" - zaznaczyła.

31 grudnia Senat zaakceptował nowelę tzw. ustawy medialnej, która przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia.

Wiceszef KE poprosił autorów ustawy o wyjaśnienia

W komunikacie przypomniano list, jaki skierował do Warszawy pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Prosił on o jak najszybsze przedstawienie KE informacji dotyczących projektu tzw. ustawy medialnej i wykazanie, jak przepisy unijne, mówiące o konieczności promowania pluralizmu w mediach, były uwzględniane w przygotowywaniu tego projektu.

Przywołana została również wypowiedź komisarza ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenthera Oettingera, który w rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) opowiedział się za objęciem Polski nadzorem KE. Jako powód podał m.in. planowane zmiany w mediach.

Organizacja Reporterzy bez Granic zaznacza, że w rankingu wolności prasy w 2015 roku Polska znajdowała się na 18. miejscu na 180 państw. Pozycja Polski może spaść, jeśli ustawa zostanie wdrożona - ostrzeżono w komunikacie.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (378)
Zaloguj się
 • 1627cd1410

  Oceniono 85 razy 37

  czy ktoś jeszcze prócz pissu i ich piesków uważa, że ustawa mediowa a la mały poseł jest coś warta? może Orban? pootin? łukaszenka? Kim Jong-un?

 • fakiba

  Oceniono 80 razy 32

  Duda jeszcze ustawy nie podpisał z tej tylko przyczyny , że po Sylwestrze jeszcze nie doszedł do siebie i łapy mu się za bardzo trzęsą

 • fakiba

  Oceniono 69 razy 27

  Możecie sobie protestować , najważniejsze że ustawa podoba się kaczorowi i Rydzykowi , który będzie tam miał swoich ludzi i ramówkę razem z Terlikowskim będą ustalali

 • holidays_in_cambodia

  Oceniono 57 razy 25

  .

  Wszystko, co piss robi to obraz wielkiego
  kompleksu. Rajmund musiał chyba
  małemu Geyarkowi
  klocki do podłogi przybijać...

 • fakiba

  Oceniono 81 razy 25

  Polska wkroczyła na drogę antydemokratyczną gdy szczerbaty konus dorwał się do "wadzy"

 • chi-neng

  Oceniono 65 razy 19

  Lada moment wladza zacznie przeswietlac Wasze komutery i zycie prywatne!

  PiS i jego sojusznicy chcą, żeby policja i inne służby mogły śledzić wszystko, co robimy w internecie. Chcą, żeby każdy policjant lub agent służb w każdej chwili mógł wejść na nasze konto albo spenetrować wnętrze naszego komputera, tabletu lub smartfona. Chcą wiedzieć, na jakie strony wchodzimy i co ściągamy. Bez ograniczeń.

  PODPISZ PETYCJE I PODAJ DALEJ....

  secure.avaaz.org/pl/petition/Sejm_RP_Wladza_pragnie_przeswietlic_nasze_zycie_i_nasze_komputery/

  WEDŁUG EKSPERTÓW SZERSZA INTERPRETACJA NOWEJ USTAWY MOŻE POZWOLIĆ WŁADZY NA INSTALOWANIE LEGALNYCH TROJANÓW NA NASZYCH TWARDYCH DYSKACH!

  Według nowego prawa policjant lub agent służb nie będzie potrzebował zgody prokuratury ani sądu, żeby zbadać nasze działania w internecie. Na życzenie będzie mógł uzyskać „informacje o zakresie każdorazowego korzystania z usługi świadczonej drogą elektroniczną”. Te słowa znaczą, że policjanta ograniczać będzie tylko jego widzimisię. Operator internetowy będzie musiał przekazać mu dane na żądanie – i będzie musiał zrobić to na własny koszt.

  TO ZAMACH NA WOLNOŚĆ I ZDRADA WOBEC MILIONÓW INTERNAUTÓW.
  Także tych, których poparcie i zaangażowanie pomogło kolejnej partii rządzącej dojść do władzy. Teraz ta partia chce pogwałcić ich prywatność, prześwietlić ich moralność i poglądy.
  Chce wiedzieć, co kto o niej pisze i do kogo.

  Szefer-necker w Sejmie juz Wam to obiecal....

 • chi-neng

  Oceniono 50 razy 18

  Nie do pojecia dla mnie jest tez, ze media toleruja inwazje trolli!?

  Kiedy wreszcie oprzytomniejcie i zaczniecie dzialac DLA WLASNEGO DOBRA I DLA WSZYCH UZYTKOWNIKOW?

 • john2010

  Oceniono 19 razy 15

  "Niemiecka telewizja publiczna, w oświadczeniu opublikowanym na profilu kanału w serwisie Facebook, przeprosiła za brak wiadomości o atakach na kobiety. ZDF stwierdziła, że był to błąd. Wydawca programu informacyjnego w ZDF zdecydował o przełożeniu materiału o wydarzeniach do czasu przedstawienia oficjalnego stanowiska przez władze i policję w Kolonii" - tak oto u Niemiaszów funkcjonuje "demokratyczna" tv publiczna.. żesz ...... mać.

 • antypiss

  Oceniono 43 razy 15

  I tu jest właśnie pies pogrzebany. Unia odpuściła Orbanowi ale nie odpuści Kaczyńskiemu bo Polska to nie(z całym szacunkiem dla braci Węgrów) Orbanowo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje