Ekspert: Obchody Trzech Króli w Polsce raczkują. Bardziej niż treść obchodzą nas gadżety [WIDEO]

06.01.2016 17:13
1. Tradycja obchodzenia Trzech Króli w Polsce dopiero zaczyna się odradzać
2. Bardziej niż treścią tego święta zainteresowani jesteśmy gadżetami
3. W tym roku orszaki przejdą ulicami ponad 400 miejscowości w Polsce

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Etnograf Aldona Plucińska podkreśla, że 6 stycznia jest świętem bardzo starym, o bogatej treści i obrzędowości w polskiej kulturze. - Nasi przodkowie włożyli ogromny wysiłek, żeby zbudować 6 stycznia - do lat 60-tych. Potem przecięto ciąg kulturowy i w tej chwili 6 stycznia tak pomaleńku zaczyna raczkować - ocenia.

Było teatrum. Jest przerost formy nad treścią

Jej zdaniem współczesny człowiek wyrywkowo traktuje tradycję. - Zatraca istotę, nie interesuje go treść tego święta, tylko bardziej zainteresowany jest gadżetami. Stąd uniformy, czyli rodzaj teatrum. W przeszłości to teatrum istniało, ale nie było przerostu formy nad treścią. We współczesnym świecie - mam tutaj na myśli kulturę polską - następuje przerost formy nad treścią - przekonuje.

Jej zdaniem rosnąca popularność orszaków, które 6 stycznia przemierzają ulice polskich miejscowości, to element mody.

Oni mogą, no to my też

- Skoro w krajach Europy Zachodniej takie korowody były i są, takie orszaki występują w mieście Warszawie, to czemu gdzieś indziej nie, na zasadzie: "my też jesteśmy w stanie to zorganizować". Szczególnie mniejsze wspólnoty, w mniejszych miejscowościach nieomal prześcigają się, ale to jest ten element obrazu człowieka współczesnego - "oni mogą, no to my też" - mówi etnograf.

- Zaangażowanie w mniejszej wspólnocie będzie większe, w dużej wspólnocie - tu już jest gorzej. W dużym mieście nie usłyszymy - moja dzielnica, moje miasto. A skoro jest taki korowód, no to może ja tak z boku popatrzę - dodaje Plucińska.

Święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny.

Święto Trzech Króli pozostało - zgodnie z nową formułą przykazań kościelnych, zatwierdzonych w 2003 roku przez Watykańską Kongregację Nauki i Wiary - jednym z niewielu świąt nakazanych, które są obchodzone w dzień powszedni. Katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa we mszy tak jak w niedzielę. Ci, którzy tego nie uczynią, popełniają grzech.

Prorocy przewidzieli, że urodzi się król żydowski

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: Kacper kadzidło - symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Mędrców, lub magów ze Wschodu, w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się zresztą dopiero w VIII w.; w XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii (Niemcy).

Początek karnawału

Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

Trzech Króli było w Polsce świętem państwowym do 1960 roku, w którym to władze komunistyczne zdecydowały, że nie będzie ono dniem wolnym od pracy. W 2010 r. Sejm ponownie ustanowił święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Jest to też dzień wolny od pracy m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (171)
Ekspert: Obchody Trzech Króli w Polsce raczkują. Bardziej niż treść obchodzą nas gadżety [WIDEO]
Zaloguj się
 • 0

  777 1 SWIETA TROJCA DANIEL 8 CZLUCHOW -- Widzialem w sprawie TEMATU 3 KROLI i zgadzam sie z autorem ze dopiero raczkuje SWiTO w Polsce . I jeszcze jedno nie bylo 3 kroli tylko 4 i nie przyszli do Jezusa . Widza o tym zdarzeniu kraje zachodnie wraz z USA . A Bibllia muwi ZLE tak samo ze JEZUS urodzil sie 24.12 NIEURODZIL sie . Tylko albo 7.06 w SWIETO ANIOLA PANSKIEGO czyli JEZUSA albo 7.07. . I znowu Bibllia klamie . Poniewaz Proroka Daniela niecownalby na FALSE PROROK DANIEL do EGIPTU . I wszystko jasne . Nie dla Polaka ktory niemodli sie w 60 procentach .

 • obserwatorfiubziu

  0

  GŁUPOTA POLAKÓW NIE ZNA GRANIC, NASTĘPNA "AKCJA" NA DZIESIĘTNICY! PIJOKI GŁÓDŻ, DUDA, JESZCZE WOJCIECHOWSKIEGO , LATOSA, ZBONIKOWSKIEGO, I CAŁEJ PLEJADY NAWALONYCH IDIOTÓW Z PiS BRAKUJE

 • m_j_1977_byd

  Oceniono 2 razy 2

  Te żenujące orszaki to tylko kolejny dowód na to, że do Polski wróciło Średniowiecze.

 • glinda53

  Oceniono 1 raz 1

  to korowod przebierancow ,to rozumiem bo jak sie ma pusto w glowie i jest sie pedzonym jak stado baranow to nawet w takie zabawy sie angazujemy.Jakos za duzo sie nie widzi mlodych starszych dzieci by wyszly w miescie srednio-wielkim by zamanifestowac o zanieczyszczeniu powietrza czy innych ,ale tutaj to trzeba samemu pomyslec i zorganizowac.Zalosne ze te korowody nie odbywaja sie na posesjach tych dotyczacych.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 3 razy 3

  Serio kogoś obchodzi święto Trzech Króli? I kim są owi trzej "królowie"?
  Po pierwsze wiemy, że to nie byli królowie...
  Po drugie wiemy, że nigdy nie istnieli...
  Po trzecie wiemy, że to jest całkowicie wymyślone...
  I po czwarte to to murzyny na wielbłądach były...

  No i u nas też tacy mędrcy są. Można ich spotkać pod nocnymi sklepami - jak tylko coś się na dzielni dzieje to oni są pierwsi na miejscu i hojnie obdarzają cennymi radami: "Szefie (kadzidło), daj dwa złote (złoto) na winko (mirra)"...

 • jtby

  Oceniono 3 razy 3

  Czekam na Boże Ciało. Zastanawiam się, czy Duda wzorem Bieruta będzie szedł "pod rekę" z prymasem. Swoją drogą te kościelne święta mają pewną zaletę - dzień wolny i na razie jeszcze nie ma obowiązku chodzić do kościoła.

 • jan.w2

  Oceniono 3 razy 3

  Czym się różni katol od islamisty? Niczym i jeden i drugi nie myśli, bo myślą za niego.

 • qwardian

  Oceniono 4 razy -4

  W Wyborczej tradycyjne antykatolickie bzdury...

 • panzerfaust39

  Oceniono 7 razy -5

  Pożyteczni idioci nie chcecie obchodzić chrześcijańskich świąt to już niedługo będzie padać pięć razy dziennie na pysk w kierunku Mekki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje