Ekspert: Obchody Trzech Króli w Polsce raczkują. Bardziej niż treść obchodzą nas gadżety [WIDEO]

06.01.2016 17:13
1. Tradycja obchodzenia Trzech Króli w Polsce dopiero zaczyna się odradzać
2. Bardziej niż treścią tego święta zainteresowani jesteśmy gadżetami
3. W tym roku orszaki przejdą ulicami ponad 400 miejscowości w Polsce

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Etnograf Aldona Plucińska podkreśla, że 6 stycznia jest świętem bardzo starym, o bogatej treści i obrzędowości w polskiej kulturze. - Nasi przodkowie włożyli ogromny wysiłek, żeby zbudować 6 stycznia - do lat 60-tych. Potem przecięto ciąg kulturowy i w tej chwili 6 stycznia tak pomaleńku zaczyna raczkować - ocenia.

Było teatrum. Jest przerost formy nad treścią

Jej zdaniem współczesny człowiek wyrywkowo traktuje tradycję. - Zatraca istotę, nie interesuje go treść tego święta, tylko bardziej zainteresowany jest gadżetami. Stąd uniformy, czyli rodzaj teatrum. W przeszłości to teatrum istniało, ale nie było przerostu formy nad treścią. We współczesnym świecie - mam tutaj na myśli kulturę polską - następuje przerost formy nad treścią - przekonuje.

Jej zdaniem rosnąca popularność orszaków, które 6 stycznia przemierzają ulice polskich miejscowości, to element mody.

Oni mogą, no to my też

- Skoro w krajach Europy Zachodniej takie korowody były i są, takie orszaki występują w mieście Warszawie, to czemu gdzieś indziej nie, na zasadzie: "my też jesteśmy w stanie to zorganizować". Szczególnie mniejsze wspólnoty, w mniejszych miejscowościach nieomal prześcigają się, ale to jest ten element obrazu człowieka współczesnego - "oni mogą, no to my też" - mówi etnograf.

- Zaangażowanie w mniejszej wspólnocie będzie większe, w dużej wspólnocie - tu już jest gorzej. W dużym mieście nie usłyszymy - moja dzielnica, moje miasto. A skoro jest taki korowód, no to może ja tak z boku popatrzę - dodaje Plucińska.

Święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny.

Święto Trzech Króli pozostało - zgodnie z nową formułą przykazań kościelnych, zatwierdzonych w 2003 roku przez Watykańską Kongregację Nauki i Wiary - jednym z niewielu świąt nakazanych, które są obchodzone w dzień powszedni. Katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa we mszy tak jak w niedzielę. Ci, którzy tego nie uczynią, popełniają grzech.

Prorocy przewidzieli, że urodzi się król żydowski

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: Kacper kadzidło - symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Mędrców, lub magów ze Wschodu, w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się zresztą dopiero w VIII w.; w XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii (Niemcy).

Początek karnawału

Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

Trzech Króli było w Polsce świętem państwowym do 1960 roku, w którym to władze komunistyczne zdecydowały, że nie będzie ono dniem wolnym od pracy. W 2010 r. Sejm ponownie ustanowił święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Jest to też dzień wolny od pracy m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (171)
Zaloguj się
 • milleniusz

  Oceniono 88 razy 66

  Proponowałbym bardziej skupić się na dbaniu o demokrację, niż celebrować jakieś religijno-monarchistyczne jasełka.

 • buru45

  Oceniono 51 razy 39

  Trzech na koszt podatnika żyjących. Gęby wypasione , miny zadowolone. Wszak nasi przy korycie. Będzie jeszcze więcej kaski....

 • belzebub1001

  Oceniono 46 razy 36

  Widac jakie dupki sa ci wszyscy "politycy", tancza tak, jak im bepe graja! Ciekawe co nastepne wymysla aby "nawrocic" narod, a wlasciwie wziac ten narod "za morde"? I na kogo bylo nam glosowac, to jedna wielka "paczka" przekupionych skur..kow!

 • 7ogamihcra

  Oceniono 62 razy 36

  Wszelkie religie to najgorsze z możliwych zło, gorsze nawet jak Koreańska bomba wodorowa.
  Z religii wynika jedynie :
  Nietolerancja religijna.
  Wojny religijne.
  Pogromy.
  Inkwizycja.
  Morderstwa.
  Zacietrzewienie.
  Niczym nieuzasadnione poczucie wyższości wyznawców poszczególnych religii.
  Idiotyczne obrzędy z formą, ale bez żadnej treści.
  Podłość.
  Kłamstwo.
  ...a nawet przysięganie na Boga i natychmiastowe łamanie złożonej przysięgi...na przykład w kwestii wierności Konstytucji RP.

 • nutka7.17

  Oceniono 34 razy 28

  Jak tam PiSie trolki, rękawki zakasane i klepiecie te swoje minusujące zdrowaśki z rozkazu waszego kaczego führerka :))) No i te teksty pełne miłości bliźniego przyprawione treścią w rodzaju "kopiuj, wklej", niezależne od tematu poruszanego w artykułach, które tak masowo okupujecie z rozkazu wyżej wymienionego.

 • nutka7.17

  Oceniono 34 razy 22

  Parada ułomnych i smutnych ludzi, czyli pozłacana bieda mentalna ubogich duchem i rozumem, z tandetą i kiczem w tle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje