Gowin w liście do studentów: Nie wszystkie decyzje obozu rządzącego są dla mnie zrozumiałe

Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Kornelia Glowacka-Wolf/ Agencja Gazeta;)

"Nie jesteśmy wirtuozami politycznej elegancji", napisał minister nauki Jarosław Gowin w odpowiedzi na list swoich byłych studentów, zaniepokojonych działaniami rządu. Treść odpowiedzi publikuje serwis 300polityka.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Absolwenci Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie napisali pod koniec grudnia list do Jarosława Gowina - współtwórcy i wieloletniego rektora uczelni. Prosili w nim o wyjaśnienie m.in. działań partii rządzącej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

Teraz minister Gowin odpowiedział na list, a jego treść publikuje serwis 300polityka.pl. Polityk m.in. dziękuje studentom za ich list i stara się wyjaśnić działania rządu. Co dokładnie pisze?

"Nie jesteśmy wirtuozami politycznej elegancji"

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Minister Gowin obszernie opisuje swoją perspektywę na spór o TK. Podkreśla znaczenie Trybunały dla działania demokracji i ocenia, że "na straży niezależności Trybunału nie stoi apolityczność sędziów, tylko jego pluralizm".

"To właśnie dlatego wybór przez poprzedni obóz rządowy sędziów, których powinien wybrać następny parlament, był nie tylko sprzeniewierzeniem się literze Konstytucji. Był to zamach na samą istotę Konstytucji", czytamy w liście. "Cała reszta jest konsekwencją tamtego zamachu", dodaje Gowin.

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta;

W dalszej części listu minister wyjaśnia, że "ma świadomość, że rozwiązania (dotyczące TK - red), które zastosowaliśmy w ostatnich tygodniach, są ułomną i doraźną protezą". Pisze też, że "ubolewa, iż TK stał się przedmiotem zakulisowych machinacji i otwartego konfliktu społecznego".

"Konieczna jest pilna i dogłębna debata nad modelem sądownictwa konstytucyjnego. Nie jest przecież tak, że dotychczasowy kształt Trybunału to jego jedyna dopuszczalna wersja", pisze minister. Jednym z rozważanych przez niego rozwiązań jest likwidacja TK i zastąpienie go Izbą Konstytucyjną Sądu Najwyższego.

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta;

Minister Gowin ocenia, że w "konflikcie, który wybuchł po powołaniu rządu Beaty Szydło", chodzi o "dwie fundamentalne sprawy". Jako pierwszą wyśmiania "proces oligarchizacji państwa", objawiający się m.in. "przekształcaniem instytucji w atrapy".

"Z żalem i poczuciem współodpowiedzialności musze stwierdzić, że przez ostatnie dwie kadencje widziałem, jak partykularne grupy interesu rozszerzają swoje wpływy", pisze Gowin. "Dlatego odszedłem z partii, która wraz z koalicjantem do perfekcji opanowała umiejętność zawłaszczania państwa", dodaje.

Drugi "fundamentalny spór" ma dotyczyć "nowej definicji suwerenności", związany wg. Gowina z modelem integracji europejskiej.

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

"Nie zamierzam Was przekonywać, że obóz rządowy we wszystkim ma rację. Popełniamy błędy. Nie jesteśmy wirtuozami politycznej elegancji. Nie wszystkie decyzje są dla mnie zrozumiałe", przyznaje Gowin pod koniec listu i dodaje: "Mam nadzieję, że z czasem nastąpią korekty".

Polityk poruszył też często dyskutowaną kwestię jego małej obecności w mediach i rzadkich wypowiedzi. "Jeśli nie dzielę się z moimi wątpliwościami publicznie, to nie dlatego, że chowam głowę w piasek - zbyt często w życiu szedłem pod prąd, bym odczuwał potrzebę tłumaczenia się z takich zarzutów", stwierdził.

Szczególnie zdania o "niezrozumiałych decyzjach" zebrały wiele negatywnych komentarzy ze strony polityków i dziennikarzy. Zwracano jednak uwagę także na kulturę języka, widoczną w liście Gowina.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (294)
Gowin w liście do studentów: Nie wszystkie decyzje obozu rządzącego są dla mnie zrozumiałe
Zaloguj się
 • prawdziwy-moher

  0

  Taka prawda..Czym skorupka za młodu....weśmy chociaż Michnika.

 • hannes_k

  0

  Gowin....jestes zwyklym CZOPKIEM !
  CZOPKIEM - tozumiesz?

 • Janusz Senex

  0

  No,jeżeli już nawet sprzedajny Gowin tak wyraźnie krytykuje metody współbraci przy korytku,to tylko patrzeć jak w tum rządzie nastąpią radykalne zmiany.
  O zmianie metod nie ma mowy/

 • gomelsky66

  0

  Przemówił to chyba mu libido spadło bo z tej mowy nie bardzo bije logika po uszach.

 • pyffello114

  0

  Przecież Gowin jest częścia tego "obozu rządzącego" i dostał partyjne polecenie od Kaczyńskiego pacyfikacji środowiska akademickiego. Nie po to zawsze patrzył z psią pokorą w oczy Kaczyńskiemu, aby miał teraz mu sie przeciwstawiać.

 • starszy-65

  0

  Czyli sędziowie mogą być "polityczni" ale oczywiście tylko z PIS i wystarczy, że będą pluralistyczni też oczywiście pluralizmem PIS no to faktycznie lepiej, że Gowin jest politykiem bo mniej będzie szkodził niż jako rektor - a studenci i tak się na nim poznają.

 • petrucchio

  0

  Odnotowano spadek potencji pana ministra.

 • gzymek12

  Oceniono 2 razy 0

  DEMOKRACJA
  =============
  zauważyliście, że w materiałach dotyczących arabstwa zalewającego Europę nie ma możliwości komentarzy. Trzeba PO prostu przeczytać i przyjąć słuszną linię Merkelowej i złodziejskich, proniemieckich (na szczęście byłych) POpychadeł judeoferajny.
  =================================================================
  gdzie są ci "obrońcy demokraci" - a może mają klapki na oczach

 • Mohamed Ahmed

  Oceniono 1 raz 1

  takiej prostytutki jak chrystusek gowinek to nie ma drugiej. Z każdą partia pójdzie do wyborów byle tylko korytko było. Jak jego własna śmieszna partyjkę ludzie oszczali podczas wyborów do parlamentu europejskiego i kaska przeleciała to na klęczkach do jareczka wrócił. I wy tępe pisiory się czepiacie ośmiorniczek a taka gnida bez kręgosłupa i zasad bioraca kasę z waszych podatków wam nie przeszkadza. W dziwnych czasach żyjemy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje