Bóg z kałasznikowem na pierwszej stronie "Charlie Hebdo" przed rocznicą zamachu

06.01.2016 12:02
Okładka

Okładka "Charlie Hebdo" w rok po atakach na redakcję pisma (ERIC GAILLARD / REUTERS)

Siódmego stycznia minie rok od zamachu na redakcję "Charlie Hebdo". Satyryczne pismo przypomniało o tym w swoim stylu - kontrowersyjną okładką specjalnego wydania.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ilustracja na pierwszej stronie specjalnego numer "Charlie Hebdo", upamiętniającego rocznicę zamachu na redakcję w Paryżu, przedstawia Boga, z przewieszonym przez ramię kałasznikowem i podpisem "Morderca nadal na wolności".

Rocznicowe wydanie satyrycznego tygodnika w nakładzie miliona egzemplarzy trafi do sprzedaży w środę; dziesiątki tysięcy mają być dostępne za granicą. Według mediów w numerze ma się znaleźć pakiet ilustracji autorstwa rysowników, którzy zginęli w zamachu na redakcję rok temu, a także zewnętrznych współpracowników.17 ofiar serii ataków w Paryżu

7 stycznia 2015 roku bracia Kouachi dokonali ataku na redakcję znanego z karykatur Mahometa "Charlie Hebdo" w Paryżu. Sprawcy, deklarujący, że chcą pomścić proroka, zabili 12 osób, w tym pięciu rysowników pisma.

Atak na redakcję rozpoczął serię zamachów we francuskiej stolicy; w ciągu trzech dni dżihadyści zabili 17 ludzi.

W tydzień po zamachu do kiosków trafiło kolejne wydanie, nazwane "numerem ocalonych", z nową karykaturą Mahometa; po policzku proroka płynęła łza, w rękach trzymał tabliczkę z napisem "Je suis Charlie". Transparenty i tabliczki z tym hasłem miało ze sobą wielu uczestników antyterrorystycznych demonstracji, które odbyły się wówczas w Paryżu i na świecie.Pierwszy numer, który ukazał się po atakach, rozszedł się w nakładzie prawie 8 mln egzemplarzy. Miesiąc przed zamachem na redakcję sprzedaż wynosiła zaledwie 30 tys. egzemplarzy.

Kulminacją tygodnia rocznicowych obchodów będą uroczystości zaplanowane na niedzielę w obecności prezydenta Francois Hollande'a, mające przypomnieć wielką manifestację przeciwko terroryzmowi, która przeszła ulicami Paryża 11 stycznia 2015 roku.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 13 razy 7

  Zamachów dokonali muzułmańscy terroryści, którzy poczuli się obrażeni karykaturami Mahometa i innymi wyśmiewającymi islam.

  W związku z tym w rocznicę zamachu pismo publikuje rysunek podpisany "Morderca wciąż na wolności", na którym widnieje karykatura… Boga wyobrażonego w symbolice chrześcijańskiej (trójkąt z Okiem Opatrzności, symbolizujący Trójcę - koncept czysto chrześcijański, który dla muzułmanów jest już bałwochwalstwem sam w sobie).

  O moralności i takcie panów z Charlie Hebdo wypowiadać się nie będę, ale świadomości i logiki mogę im tylko pogratulować…

 • dr.seks

  Oceniono 28 razy 6

  a jednak nauka nie idzie w las... jeszcze rok temu narysowaliby proroka Mohamada...

 • amur-49

  Oceniono 7 razy 5

  "Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które..."
  No to będę komentował pod sąsiednimi postami. Jak cenzurą prewencyjną chcecie mi zamknąć gębę, to musicie wyłączyć możliwość komentowania pod wszystkimi postami. Tylko wtenczas na waszą stronę nie zajrzę i myślę, że wielu innych też. A nasze, czytelników komentarze trzeba czytać i jeśli który nawołuje do nienawiści rasowej czy przestępstw, lub zawiera inne niedozwolone prawem czy dobrym obyczajem treści, to go wykasować - za robotę bierzecie pieniądze.
  A teraz mój komentarz do sąsiedniego postu, tego o napaściach seksualnych w Kolonii. To jest właśnie objaw ukochanego przez niektórych, co głupszych "multi-kulti". W kręgu kultury europejskiej owa kultura ewoluowała, doskonaliła się (choć oczywiście doskonała nie jest). W krajach islamu zatrzymała się na etapie średniowiecza. Kultura która stoi w miejscu, nie doskonali się, z czasem staje się barbarią. No więc jak się barbarzyńców wpuszcza, to się barbarzyństwa po nich spodziewać należy. A jeśli już się ich z dobroci serca wpuści, to należy ich odpowiednio rozproszyć w społeczeństwie, pilnować żeby nie tworzyli własnej subkultury. Wtedy i tylko wtedy się zasymilują.

 • rikol

  Oceniono 12 razy 4

  A gdzie turban? Nic mi o tym nie wiadomo, żeby katolicy atakowali dziennikarzy.

 • berek-oberek

  Oceniono 4 razy 2

  Czas się wyprowadzić z tego pełnego brunatnego gówna portalu. Szkoda zdrowia. Administratorzy gazety ciężko pracują na skundlenie tego forum, Szkoda zdrowia, jest wiele innych.

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 4 razy 2

  Bardzo śmieszne.

  Tych przyznaję obłąkanych komunistycznych rysowników - wymordowały muslimy, a tu obraz tego "Boga" jest raczej w wersji chrześcijańskiej /ten symboliczny trójkąt Trzech Osób Boskich/ - muslimy czy żydy na pewno nie rysują swojej wersji Boga bo im nie wolno.

 • judeosceptyk

  Oceniono 9 razy 1

  Zydowska logika

 • wilenski11

  Oceniono 11 razy 1

  żydzi z czerskiej jak zwykle zaklinają rzeczywistość a większość francuzów jest zniesmaczona karykaturami tego pisemka i nie kupuje go

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje