Bóg z kałasznikowem na pierwszej stronie "Charlie Hebdo" przed rocznicą zamachu

06.01.2016 12:02
Okładka

Okładka "Charlie Hebdo" w rok po atakach na redakcję pisma (ERIC GAILLARD / REUTERS)

Siódmego stycznia minie rok od zamachu na redakcję "Charlie Hebdo". Satyryczne pismo przypomniało o tym w swoim stylu - kontrowersyjną okładką specjalnego wydania.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ilustracja na pierwszej stronie specjalnego numer "Charlie Hebdo", upamiętniającego rocznicę zamachu na redakcję w Paryżu, przedstawia Boga, z przewieszonym przez ramię kałasznikowem i podpisem "Morderca nadal na wolności".

Rocznicowe wydanie satyrycznego tygodnika w nakładzie miliona egzemplarzy trafi do sprzedaży w środę; dziesiątki tysięcy mają być dostępne za granicą. Według mediów w numerze ma się znaleźć pakiet ilustracji autorstwa rysowników, którzy zginęli w zamachu na redakcję rok temu, a także zewnętrznych współpracowników.17 ofiar serii ataków w Paryżu

7 stycznia 2015 roku bracia Kouachi dokonali ataku na redakcję znanego z karykatur Mahometa "Charlie Hebdo" w Paryżu. Sprawcy, deklarujący, że chcą pomścić proroka, zabili 12 osób, w tym pięciu rysowników pisma.

Atak na redakcję rozpoczął serię zamachów we francuskiej stolicy; w ciągu trzech dni dżihadyści zabili 17 ludzi.

W tydzień po zamachu do kiosków trafiło kolejne wydanie, nazwane "numerem ocalonych", z nową karykaturą Mahometa; po policzku proroka płynęła łza, w rękach trzymał tabliczkę z napisem "Je suis Charlie". Transparenty i tabliczki z tym hasłem miało ze sobą wielu uczestników antyterrorystycznych demonstracji, które odbyły się wówczas w Paryżu i na świecie.Pierwszy numer, który ukazał się po atakach, rozszedł się w nakładzie prawie 8 mln egzemplarzy. Miesiąc przed zamachem na redakcję sprzedaż wynosiła zaledwie 30 tys. egzemplarzy.

Kulminacją tygodnia rocznicowych obchodów będą uroczystości zaplanowane na niedzielę w obecności prezydenta Francois Hollande'a, mające przypomnieć wielką manifestację przeciwko terroryzmowi, która przeszła ulicami Paryża 11 stycznia 2015 roku.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (73)
Bóg z kałasznikowem na pierwszej stronie "Charlie Hebdo" przed rocznicą zamachu
Zaloguj się
 • metenburg

  Oceniono 2 razy 0

  Judasze z durnej gazeciny znow prowokuja.

 • olias

  Oceniono 2 razy 0

  jestem wychowany w polskiej tradycji. dlatego ODRÓŻNIAM tolerancję i drwiny z poglądów i wiary innych ludzi. Czym innym jest walka z terroryzmem, czym innym chamstwo pisma, dyktowane zresztą chęcią zarobienia kasy.

 • zimnakierownica

  Oceniono 2 razy -2

  A u michnika po staremu. O Arabach nie wolno napisać nic. Cały hejt ma się lać na Gowina, Kaczyńskiego i Orbana. Wtedy michnik bije brawo a jego admini dodają plusów. Chwalisz PiS? Twój komentarz wylatuje.
  To się nazywa "wolność słowa" wg tego resortowego polskojęzycznego dzieciaczka.
  Dobrze, że już niedługo przynajmniej publiczne media zostaną uwolnione od tych zakłamanych hipokrytów.

 • bartek_7777

  0

  za saves
  Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

  Obłuda GW widzę nie zna granic. Może gdyby parę pań z GW lub partnerek/żon/sióstr etc. panów z GW zostało tak potraktowanych przez takich biednych ziomali o "wyglądzie arabskim" - heh, to może dopuściliby komentarze. Chyba, że jest to dla panów z GW norma i sami zabawiliby się w ten sposób.

 • zimnakierownica

  Oceniono 6 razy 0

  A czy ta wielce odważna gazetka zakpi kiedyś z Żydów? Czy na to jej odwagi nie starczy?

 • wiktormarzena

  Oceniono 3 razy -3

  ...skundlone gudłaje jednak się przerazili, i powrocili do bezpiecznej kontrowersji z wizerunkiem Pana Boga. Parszywcy.

 • berek-oberek

  Oceniono 4 razy 2

  Czas się wyprowadzić z tego pełnego brunatnego gówna portalu. Szkoda zdrowia. Administratorzy gazety ciężko pracują na skundlenie tego forum, Szkoda zdrowia, jest wiele innych.

 • rave8

  Oceniono 6 razy -4

  x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_SFPIf0SSbgz2dHLhgxc5syoJOYcg5Sfg.jpg

  Pozdrowienia dla Michnika i lewackich bubków. To lewica ma krew na rękach. Jesteście winni. Nawoływaliście do przyjęcia morderców i gwałcicieli. Ludzie was rozliczą, a straszenie PiSem czy innym Rydzykiem wam bokiem wyjdzie .

 • puuchatek

  Oceniono 13 razy 7

  Zamachów dokonali muzułmańscy terroryści, którzy poczuli się obrażeni karykaturami Mahometa i innymi wyśmiewającymi islam.

  W związku z tym w rocznicę zamachu pismo publikuje rysunek podpisany "Morderca wciąż na wolności", na którym widnieje karykatura… Boga wyobrażonego w symbolice chrześcijańskiej (trójkąt z Okiem Opatrzności, symbolizujący Trójcę - koncept czysto chrześcijański, który dla muzułmanów jest już bałwochwalstwem sam w sobie).

  O moralności i takcie panów z Charlie Hebdo wypowiadać się nie będę, ale świadomości i logiki mogę im tylko pogratulować…

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje