PiS chce wydać 80 mln zł więcej na Dni Młodzieży w Krakowie. Pieniądze wezmą z ubezpieczeń społecznych

06.01.2016 10:32
Flagi z logo Światowych Dni Młodzieży

Flagi z logo Światowych Dni Młodzieży (fot. Łukasz Krajewski / Agencja Gazeta)

1. W budżecie na 2016 przeznaczono 100 mln zł na Światowe Dni Młodzieży
2. Sejmowa komisja chce zwiększenia tych środków o 80 mln zł
3. PiS chce też zwiększyć Fundusz Kościelny.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zwiększenie środków na zabezpieczenie ŚDM to jedna z trzech poprawek, którą komisja administracji i spraw wewnętrznych przyjęła do części projektu budżetu na 2016 r., dotyczącej m.in. spraw wewnętrznych. Pieniądze miałyby pochodzić z części dotyczącej obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. W tym roku odbędą się one w Krakowie i Wieliczce w dniach 26 - 31 lipca.

Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. W sumie, zgodnie z poprawką komisji, środki na zabezpieczenie ŚDM miałyby wynieść 180 mln zł. Honorowym gościem ŚDM, które odbędą się w lipcu w Krakowie i Wieliczce, będzie papież Franciszek.

Rządzący chcą 17 mln zł więcej na Fundusz Kościelny

Posłowie omawiali też część projektu budżetu, dotyczącą wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych. Poseł Edward Siarka (PiS), jak mówił, na prośbę strony rządowej wniósł o zwiększenie o 17 mln zł środków na Fundusz Kościelny.

Pieniądze te przesunięte z rezerwy celowej mają posłużyć do pokrycia składek ubezpieczenia emerytalno-rentowego zakonników i misjonarzy przebywających za granicą.

Jak argumentował Siarka, ma to związek ze wzrostem kwoty minimalnego wynagrodzenia z 1750 do 1850 zł w tym roku. 3,5 mln zł z wyasygnowanej kwoty miałoby posłużyć na remont obiektów sakralnych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (734)
Zaloguj się
 • malinovy

  Oceniono 266 razy 258

  Doszli do władzy i teraz wezmą, co chcą. Jeżeli ktoś miał wątpliwości o co walczą, to teraz już wie. Szykować portfele, drodzy wyborcy PiSu, a od mojego (pustego i tak) proszę się odpitolić. Nie mam zamiaru finansować waszych dewiacji.

 • PJan Pokorny

  Oceniono 173 razy 161

  "Dobra zmiana", szczegolnie zadowoleni beda "Frankiewicze" ze na wszystko jest kasa ale nie ma dla nich.
  Ale beda mogli "ubogacac sie duchowo" i w programach radiowo-telewizyjnych i na tej imprezie. Natomiast "materialnie" ubogaca sie banksterzy.

 • ozinka88

  Oceniono 157 razy 153

  Zaraz mnie cholera strzeli. Od razu śniadanie przestało mi smakować. Co się stało, że oni wygrali wybory? Jestem przerażona. Teraz będziemy bezsilnie obserwować, strach pomyśleć, co jeszcze wymyślą.

 • leszek.30

  Oceniono 185 razy 147

  PO jeszcze wiosną zeszłego roku, przeznaczyło pokaźną sumę na jednorazowe dodatki dla emerytów od 300 do 400 zł, które miały zostać wypłacone w marcu 2016, w ramach rewaloryzacji.... Jak widać, PiS olał emerytów i te pieniądze chce oddać Rydzykowi i innym złodziejom w sutannach..!

 • jurek4491

  Oceniono 172 razy 138

  Czarna stonka nie robi nic , produkuje tylko wodę święconą ,kadzidło i uprawia czary a żyją sobie jak pączki w maśle .
  To największa grupa darmozjadów w naszym kraju która żyje na krzywy RYJ na koszt społeczeństwa .
  Jet oczywiste jak oczywista oczywistość że PiSdzielce na nich będą chuchać i dmuchać , dopieszczać i słodzić bo to oni produkują ciemnotę umysłową robiąc małpiszonom wodę z mózgu a ciemnota to betonowy elektorat PiSdzielców .

 • leszek.30

  Oceniono 144 razy 106

  PiS chce zasilić kasę Rydzyka i episkopatu, a Dni Młodzieży to tylko przykrywka do lewych interesów złodziei w sutannach..!
  Za te pieniądze, zbudowaliby szkoły, czy szpitale dla dzieci....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje