Tak wygląda cały widzialny wszechświat - na jednym zdjęciu

06.01.2016 09:10
Logarytmiczna mapa obserwowalnego wszechświata

Logarytmiczna mapa obserwowalnego wszechświata (Unmismoobjetivo/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)

Wszechświat, a nawet jego widzialna z Ziemi cześć, jest tak ogromny, że człowiekowi trudno to sobie choćby wyobrazić. Jednak artysta Pablo Carlos Budassi stworzył zdjęcie, pokazujące całą widzialną część kosmosu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Południowoamerykański muzyk Pablo Carlos Budassi do stworzenia unikatowej fotografii posłużył się zdjęciami NASA oraz logarytmicznymi mapami wszechświata z uniwersytetu Princeton, opisuje portal techinsider.io.

Logarytmy pomagają nam pojąć ogromne wartości, a mapy logarytmiczne - ogromne odległości. Taka mapa nie pokazuje przestrzeni w postaci liniowej w jednej skali. Każdy kolejny fragment pokazuje przestrzeń wielokrotnie większą od poprzedniego. Dlatego na zdjęciu planety wydają się być tej samej wielkości, co galaktyki.

Kliknij, żeby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości>>> Unmismoobjetivo/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Artysta nałożył na logarytmiczną mapę zdjęcia NASA: widzimy na niej najpierw planety Układu Słonecznego i Pas Kuipera, pierścień Drogi Mlecznej, bliskie galaktyki (np. Galaktykę Andromedy), dalekie widzialne galaktyki i wreszcie daleką sieć galaktyk, a za nimi promieniowanie tła, pozostałość po Wielkim Wybuchu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • przemo1033

  Oceniono 8 razy 8

  Wedlug mnie na 100 % jest gdzieś jeszcze życie. Za dużo planet i gwiazd.Może a nawet napewno inne niż nasze ale coś jest. Najgorsze jest to że nie ma szans na jego znalezienie. Prawdopodobieństwo znalezienia jest takie jak prawdopodobieństwo że wylecimy za nasza Galaktyke czyli zerowe. Po prostu jesteśmy za sĺabi technologicznie a na inne cywilizacje nie ma co liczyć. Zreszta jakby do nas przyleciały to nie wiem czy sie cieszyć, bo to oznacza ze stoją wyżej.

 • mirman8

  Oceniono 18 razy 6

  A mnie interesuje:
  Co tan kootas robi z tymi wylicytowanymi
  telewizorami po 169 zeta?
  On ma ich już tysiące!

 • koty_schrodingera

  Oceniono 4 razy 4

  Logarytmy pomagają nam pojąć ogromne wartości, a mapy logarytmiczne - ogromne odległości

  pod warunkiem, że najpierw pojmie się co to jest logarytm, autorowi się to nie udało ;)

 • norbertrabarbar

  Oceniono 3 razy 3

  A w samym środku powstaje sojusz Polski i Węgier pod przewodnictwem Rosji...

 • makuzy

  Oceniono 5 razy 3

  Misja Keplera dowiodła, że układy planetarne są raczej regułą niż wyjątkiem. Większość gwiazd ma towarzystwo w postaci planet. Jeżeli światło galaktyk, to miliardy gwiazd a światło tych włókienek na brzegu obrazka to światło miliardów galaktyk, to jaka jest szansa, że obce cywilizacje nie istnieją ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje