Carnegie Europe: Jeśli PiS odwróci się od UE, zwycięzcą będzie Rosja

05.01.2016 22:07
Władimir Putin

Władimir Putin (ALEXEI NIKOLSKY/AP)

1. Zjednoczona Unia nie jest w interesie Rosji - pisze analityczka Carnegie Europe
2. "Polska musi ratować osiągnięcia ostatniej dekady" - dodaje.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Judy Dempsey, redaktor naczelna cyklu "Strategic Europe", była wieloletnia korespondentka "International Herald Tribune" i "Financial Times", zastanawia się w swojej analizie dla brukselskiego think tanku Carnegie Europe, czy Prawo i Sprawiedliwość zerwie z linią polityki zagranicznej realizowaną przez rząd PO.

"Poprzedni prezydent, premier i minister spraw zagranicznych przestali być częścią krajobrazu politycznego (...). Chcieli polityki zagranicznej, która połączy zachód ze wschodem. To miała być polityka mająca zapewnić UE spójność w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, jednocześnie sprawiać, że UE uzna za konieczne przyciąganie Europy Wschodniej do siebie" - pisze autorka.

Jej zdaniem elity Platformy Obywatelskiej zdawały sobie sprawę, że osłabienie zainteresowania Stanów Zjednoczonych Europą oznacza, że UE musi się na poważnie zajmować swoim bezpieczeństwem i obroną.

"Kluczowe pytanie, przed jakim stoi teraz Polska, to: czy narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość, która powróciła do władzy w październiku 2015 r., odrzuci tę linię polityczną. Jeśli tak się stanie, będzie jeden wielki przegrany i jeden wielki wygrany. Polska będzie wielkim przegranym, chyba, że PiS będzie w stanie pogodzić swój silny, nacjonalistyczny, patriotyczny i katolicki światopogląd z wartościami UE, zakotwiczonymi w tolerancji i otwartości" - wskazuje Carnegie Europe.

Zwycięzca będzie jeden

"Jeśli PiS odwróci się od UE, wielkim zwycięzcą będzie Rosja. Silna i zjednoczona UE nie jest w interesie Rosji, co potwierdziła zdolność nałożenia przez blok sankcji po aneksji Krymu i inwazji na wschodni region Ukrainy Donbas. Ta jedność irytuje Kreml" - konstatuje think tank.

Autorka analizy pisze, że zmiany dokonywane przez PiS w Polsce, dotyczące m.in. mediów publicznych, poruszają UE, w której Polska ma znaczące wpływy.

Jak podkreśla Dempsey, jest szóstym co do wielkości krajem UE, a więc PiS mógłby wzmocnić obóz eurosceptyków we wspólnocie. "To ostatnie, czego potrzebuje UE w 2016 r." - wskazuje ekspertka, wyliczając wyzwania, jakie stoją przed "28" w najbliższym czasie. Zalicza do nich brytyjskie referendum ws. przyszłości tego kraju w UE, wybory prezydenckie we Francji w 2017 r. i coraz większą niestabilność na Bliskim Wschodzie.

"Polska musi ratować osiągnięcia ostatniej dekady"

Carnegie Europe pisze również, że "bardziej zapatrzona w siebie" Polska nie będzie w stanie promować interesów Grupy Wyszehradzkiej w Brukseli, w czasie gdy UE jest coraz słabsza w obliczu narastających problemów związanych z globalizacją. Jako przykład podaje kryzys migracyjny w Europie.

Wyliczając osiągnięcia poprzedniego rządu, Dempsey pisze, że Polska była postrzegana jako wzór do naśladowania dla wschodnich sąsiadów UE.

Jak zaznaczyła, stabilność i miejsce Polski w Europie znajdują się w rękach wyborców. "Polska, z pielęgnującą swoją porażkę Platformą Obywatelską, będzie potrzebowała silnej opozycji, aby uratować osiągnięcia ostatniej dekady. Jeśli tak się nie stanie, straty dla Polski, dla UE i Europy Wschodniej będą bardzo, bardzo duże" - ocenia Dempsey.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (168)
Zaloguj się
 • kotwkaloszach

  Oceniono 101 razy 73

  PiS jeszcze zanim wygral wybory juz robil laske Putinowi sklocajac Narod. Teraz tylko konsekwentnie (choc moze i nie calkiem swiadomie?) nadal robi mu dobrze...
  PARANOJA I SCHIZOFRENIA

 • 18261826www

  Oceniono 103 razy 55

  PIS dzisiaj stanowi powazny problem dla Polski i calej Europy,ale jutro znajdzie sie tam gdzie jest jego miejsce-na smietniku historii.Poblemem bedzie ile lat zajmie sprzatanie balaganu,odbudowa gospodarki i co najwazniejsze odbudowa autorytetu Polski w swiecie.

 • ht

  Oceniono 78 razy 30

  Trzeba usunąć prezesa, bo inaczej zmarnuje się to, co osiągnęła Polska. Na Kremlu cały czas balanga, bo PiS robi to, o co chodzi Putinowi, czyli szkodzenie UE.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 28 razy 24

  Ciekawy koncept rządzenia - Unia Europejska ma nas finansować, NATO ma nas bronić, a my im będziemy pokazywać wała. Trzeba przyznać, że bezczelności PiSiorom nie brakuje.

 • hockib

  Oceniono 68 razy 24

  Przez takich jak Kaczyński i jego wyznawcy, w historii Polski zawsze mieliśmy pod górkę. W dwa miesiące Polska z szanowanego w Europie kraju stała się jej pośmiewiskiem. Brak słów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje