Carnegie Europe: Jeśli PiS odwróci się od UE, zwycięzcą będzie Rosja

05.01.2016 22:07
Władimir Putin

Władimir Putin (ALEXEI NIKOLSKY/AP)

1. Zjednoczona Unia nie jest w interesie Rosji - pisze analityczka Carnegie Europe
2. "Polska musi ratować osiągnięcia ostatniej dekady" - dodaje.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Judy Dempsey, redaktor naczelna cyklu "Strategic Europe", była wieloletnia korespondentka "International Herald Tribune" i "Financial Times", zastanawia się w swojej analizie dla brukselskiego think tanku Carnegie Europe, czy Prawo i Sprawiedliwość zerwie z linią polityki zagranicznej realizowaną przez rząd PO.

"Poprzedni prezydent, premier i minister spraw zagranicznych przestali być częścią krajobrazu politycznego (...). Chcieli polityki zagranicznej, która połączy zachód ze wschodem. To miała być polityka mająca zapewnić UE spójność w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, jednocześnie sprawiać, że UE uzna za konieczne przyciąganie Europy Wschodniej do siebie" - pisze autorka.

Jej zdaniem elity Platformy Obywatelskiej zdawały sobie sprawę, że osłabienie zainteresowania Stanów Zjednoczonych Europą oznacza, że UE musi się na poważnie zajmować swoim bezpieczeństwem i obroną.

"Kluczowe pytanie, przed jakim stoi teraz Polska, to: czy narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość, która powróciła do władzy w październiku 2015 r., odrzuci tę linię polityczną. Jeśli tak się stanie, będzie jeden wielki przegrany i jeden wielki wygrany. Polska będzie wielkim przegranym, chyba, że PiS będzie w stanie pogodzić swój silny, nacjonalistyczny, patriotyczny i katolicki światopogląd z wartościami UE, zakotwiczonymi w tolerancji i otwartości" - wskazuje Carnegie Europe.

Zwycięzca będzie jeden

"Jeśli PiS odwróci się od UE, wielkim zwycięzcą będzie Rosja. Silna i zjednoczona UE nie jest w interesie Rosji, co potwierdziła zdolność nałożenia przez blok sankcji po aneksji Krymu i inwazji na wschodni region Ukrainy Donbas. Ta jedność irytuje Kreml" - konstatuje think tank.

Autorka analizy pisze, że zmiany dokonywane przez PiS w Polsce, dotyczące m.in. mediów publicznych, poruszają UE, w której Polska ma znaczące wpływy.

Jak podkreśla Dempsey, jest szóstym co do wielkości krajem UE, a więc PiS mógłby wzmocnić obóz eurosceptyków we wspólnocie. "To ostatnie, czego potrzebuje UE w 2016 r." - wskazuje ekspertka, wyliczając wyzwania, jakie stoją przed "28" w najbliższym czasie. Zalicza do nich brytyjskie referendum ws. przyszłości tego kraju w UE, wybory prezydenckie we Francji w 2017 r. i coraz większą niestabilność na Bliskim Wschodzie.

"Polska musi ratować osiągnięcia ostatniej dekady"

Carnegie Europe pisze również, że "bardziej zapatrzona w siebie" Polska nie będzie w stanie promować interesów Grupy Wyszehradzkiej w Brukseli, w czasie gdy UE jest coraz słabsza w obliczu narastających problemów związanych z globalizacją. Jako przykład podaje kryzys migracyjny w Europie.

Wyliczając osiągnięcia poprzedniego rządu, Dempsey pisze, że Polska była postrzegana jako wzór do naśladowania dla wschodnich sąsiadów UE.

Jak zaznaczyła, stabilność i miejsce Polski w Europie znajdują się w rękach wyborców. "Polska, z pielęgnującą swoją porażkę Platformą Obywatelską, będzie potrzebowała silnej opozycji, aby uratować osiągnięcia ostatniej dekady. Jeśli tak się nie stanie, straty dla Polski, dla UE i Europy Wschodniej będą bardzo, bardzo duże" - ocenia Dempsey.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (168)
Carnegie Europe: Jeśli PiS odwróci się od UE, zwycięzcą będzie Rosja
Zaloguj się
 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 1 raz -1

  A bywa cos bez Rosji w Polsce? Czy to na zawsze?

 • razb1947

  Oceniono 3 razy 1

  PIS ma prawo zrobić porządek po PO i PSL to jest z TK i mediami partyjnymi- PO, a o demokracje niech UE się nie martwi bo PIS jest za demokracją i za UE.

 • awers777

  Oceniono 2 razy 2

  Tak, kaczyński i jego wataha to "pożyteczni idioci Putina", w naszej historii takich ludzi było całkiem sporo, co niektórzy jawnie wzywali carat do ingerencji w sprawy Polski (Targowica). Kaczor to nie Targowiczan ale prosty pożyteczny głupek Putina.

 • artur702

  Oceniono 11 razy 1

  Jarosław Kaczyński to ruskie nasienie przybłędy spod Odessy z szeroką, ruską, breżniewowską gębą. Wrogi Polsce i Polakom dywersant Putina. Wiadomo o tym od dawna. Kiedy mówi o Polsce i Polakach jego gęba jest zawsze wykrzywiona nieskrywaną nienawiścią. On Polski nie zdradził, bo nie jest Polakiem. Ruska świnia.

 • Oceniono 2 razy 0

  Będzie powrót do PRL, z prezesem w roli I sekretarza KC (komitet centralny wszak w PIS istnieje)

 • mazbip

  Oceniono 4 razy -2

  Mala nadzieja juz jest. Gdybym mogl glosowac w referendum o przystapieniu Polski do UE to glosowalbym przeciwko. Dlaczego? Wystarczy spojrzec na to co sie w UE dzis dzieje zeby wiedziec dlaczego. Do czasu Targowicy mielismy w Polsce partie francuskie, rosyjskie, niemieckie, austriackie. Dzisiaj mamy w zasadzie jedna, amerykanska. Niemcy sa do dzis amerykanskim protektoratem, tak wiec niewiele moga amerykanskim interesom w Polsce przeciwstawic. Jasno pokazal to zamach stanu na Ukrainie. Merkel chciala Kliczko na premiera ale Nuland powiedziala "fuck the EU", premierem ma byc Jaceniuk, po to przeciez zainwestowalismy 5 miliardow $. To ze b.premier Tusk i PO byli wasalami USA to jest jasne, zreszta to samo mozna powiedziec o bylych i jeszcze obecnych politykach SLD. Dlaczego jednak US Amerykanie teraz wystepuja przeciwko PiS i prezesowi J.Kaczynskiemu? Ten czlowiek byl przeciez nie gorszym a moze jeszcze lepszym wasalem USA anizeli poprzednio wymiemieni polscy politycy. Pamietacie jeszcze cos co w demokratycznym kraju powinno byc olbrzymia afera, a nie bylo. Gdy J.Kaczynski byl premieram koalicyjnego rzadu otrzymywal wytyczne z ambasady USA. Kiedys ktos z jego rzadu (nie pamietam juz kto) "zgubil" teczke z wytycznymi z ambasydy USA w taksowce. Sekretarz ambasady USA nakazywal premierowi Kaczynskiemu usuniecie Andrzeja Leppera z rzadu. Wystepowal przeciwko interesom amerykanskich firm w Polsce, chodzilo o swinie, dzis naleza one zreszta tak jak wiele innych bylych amerykanskich firm do Chinczykow. Jest PO lepszym amerykanskim wasalem niz PiS? Czego oni wlasciwie sie boja?

 • krzaki-ciernistych-krzewow

  Oceniono 12 razy 0

  PiSiory i ich wyborcy sprzedali Polske. Zawsze ta formacja mentalna tak robiła dlatego od wieków byliśmy tylko ruska strefa wpływów i tak juz bedzie. Polska to taki bękart nie zasługująca na nic więcej bo ma durnych sprzedajnych zacofanych i rozmodlonych durniów jako obywateli. Niech zatem szczeźnie razem z tymi durniami jako zgniły nic niewątpliwie kraj. A mądrzy niech wyjada na Zachód do normalności. Polskę trzeba zostawić dla tępaków ktorzystanowia większość jej obywateli.

 • rosfita

  Oceniono 13 razy -1

  Ruska agentura PiS razem z agentem Kaczynski wlanie po to jest opłacana przez Moskwę aby rozwalić UE i wepchnąć Polske w strefę wpływów Rosji. To oczywista oczywistość ze PiS to zdrajcy narodu i Targowica. Sprzedaż Lski juz sie dokonała. 25 października Polska wybrała kierunek Moskwa i tam juz utkwi na wieki. Polactwo dostani t czego chciało i bardzo tak polactwu dobrze.

 • evergreen111

  Oceniono 15 razy -1

  Szalony Antek działa jak ruski agent i kto wie, czy nim nie jest?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje