Sejm tnie budżet Rzecznika Praw Obywatelskich. "Mamy płacić za zastępcę ds. gender?"

05.01.2016 20:31
Adam Bodnar, nowy Rzecznik Praw Obywatelskich

Adam Bodnar, nowy Rzecznik Praw Obywatelskich (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

Adam Bodnar w ostatnich tygodniach głośno krytykował rząd za zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. Teraz sejmowa komisja tnie jego budżet. - Powołuje pan sobie zastępcę do spraw gender i Sejm ma za to zapłacić? - atakował go Arkadiusz Mularczyk.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O obniżenie o ponad 7 mln zł - do poziomu z zeszłego roku - planowanego budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich wniosła w poniedziałek sejmowa komisja sprawiedliwości. Uzyskaną nadwyżkę - zgodnie z rekomendacją komisji - miałby uzyskać Instytut Pamięci Narodowej.

Rekomendacja komisji trafi teraz do rozpatrzenia w sejmowej komisji finansów publicznych. Zgodnie z projektem budżetu na 2016 r. dla RPO przewidziano 45 mln 566 tys. zł. W roku 2015 kwota ta wynosiła ponad 38 mln zł. W projekcie budżetu wydatki IPN na 2016 r. przewidziano na poziomie ponad 269 mln zł.

Za negatywnym zaopiniowaniem planowanego budżetu RPO i jego zmniejszeniem opowiedziało się 12 posłów z komisji sprawiedliwości i praw człowieka, za rekomendowaniem kwoty zaplanowanej dla RPO w projekcie głosowało czterech posłów, zaś jedna osoba wstrzymała się od głosu. Z kolei propozycję Krystyny Pawłowicz (PiS), aby uzyskaną nadwyżkę przekazać IPN poparło dziewięciu posłów, przeciw było trzech, zaś jeden wstrzymał się od głosu.

Bodnar: konieczne remonty, etaty, winda

Obecny na posiedzeniu komisji RPO Adam Bodnar wskazywał wcześniej, że przewidziany w obecnym projekcie wzrost wydatków dla Rzecznika związany jest m.in. z utworzeniem w biurze RPO dodatkowych ośmiu etatów w ramach zespołu prawa karnego i realizacji zadań krajowego mechanizmu prewencji, czyli m.in. monitoringu zakładów karnych i innych miejsc pozbawienia wolności.

Ponadto - jak dodał Bodnar - większość zaplanowanych zwiększonych środków ma być przeznaczona na wydatki inwestycyjne w związku z warszawską siedzibą RPO. - Chodzi m.in. o szyby wentylacyjne, wymianę okien oraz instalację windy dla niepełnosprawnych w budynku przy ul. Długiej - mówił.

"Powołuje pan sobie zastępcę do spraw gender i Sejm ma za to zapłacić?"

Posłowie klubu PiS pytali Bodnara o jednego z zastępców - Sylwię Spurek. Arkadiusz Mularczyk wskazywał, że w notce na stronie internetowej RPO jest ona przedstawiona jako "wykładowczyni na Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz na studiach podyplomowych Gender Mainstreamingu przy Polskiej Akademii Nauk".

- Powołuje pan sobie zastępcę do spraw gender i Sejm ma za to zapłacić? Przy pana powołaniu padał zarzut, że będzie pan pełnił urząd w sposób ideologiczny. Zarzekał się pan, że tak nie będzie, ja panu uwierzyłem, a to co się dzisiaj dzieje przeczy temu, co pan obiecał - mówił Mularczyk.

Bodnar odpowiedział Mularczykowi, że robi, co w jego mocy, aby "realizować postanowienia konstytucji i umów międzynarodowych w zakresie równego traktowania i nie wykracza poza nawias konstytucji". - Staram się być maksymalnie rzetelny i profesjonalny w tym co robię - podkreślił.

- Pani Spurek jest zastępczynią do spraw równego traktowania, a RPO zgodnie z dyrektywami antydyskryminacyjnymi pełni funkcję organu do spraw równości i wykonuje jego kompetencje, rozpatruje skargi dotyczące różnego rodzaju mniejszości - mówił RPO. Dodał, że nie wydaje mu się, aby w tych tematach robił coś innego, niż jego poprzedniczka - prof. Irena Lipowicz.

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie Bodnar był jednym z krytyków ustawy PiS o Trybunale Konstytucyjnym.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (373)
Zaloguj się
 • marcel1125

  Oceniono 152 razy 136

  te mularczyk... nie sejm za to płaci tylko obywatele tak jak tobie, nie zapominaj o tym!!

 • euforiusz

  Oceniono 123 razy 101

  Sama nazwa jest podejrzana - Rzecznik PRAW Obywatelskich. Pierwsze nie wiadomo o jakich obywateli chodzi. Ponadto domaganie się praw przez obywateli to jest zwykłe warcholstwo i wichrzycielstwo, które przeszkadza w dobrym rządzeniu rządowi wybranemu z woli Narodu.
  Prawo, a szczególnie praw jakiś anonimowych obywateli nie może stać ponad wolą Narodu - nawet dziecko w szkole podstawowej (7-letnie) to wie.

 • montezuma1234

  Oceniono 94 razy 82

  Najgorsze że Polacy pomału już przywykli do tego szaleństwa, nic tylko wyjechać...,

 • m.godwin

  Oceniono 82 razy 70

  Najgorsze, że tnie również same prawa obywatelskie.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 73 razy 65

  "Powołuje pan sobie zastępcę do spraw gender i Sejm ma za to zapłacić?"

  Jasne, lepiej płacic diety i przeloty za prywatne wyjazdy budynia malinowego. Tym szanowny sejm nie czuł sie pokrzywdzony, prawda?

 • apollo1966

  Oceniono 67 razy 55

  - Powiedz mi Polaku, w jakim kraju żyjesz?
  - Ano, tam gdzie rządzi pani Marty stryjek.

  - I jakie te rządy, powiedz mi, stryjkowe?
  - Bez ogródek ci powiem, to rządy ch...owe.

  - A czemu, a czemu tym mianem je zwiesz?
  - Że pod nimi nie żyjesz, ty lepiej się ciesz!

  - Powiedz mi Polaku, ale szczerze powiedz,
  czemu pozwalacie wy rządzić stryjkowi?

  - Bo coś mi się wydaje, choć może się mylę,
  że gdzie indziej to stryjka pognaliby kijem.

  - Za te rządy ch...owe, za te dobre zmiany,
  za to, że wprowadził do Sejmu bałwany.

  - Ano, cudzoziemcze więcej mnie nie pytaj,
  bo to jest już nasza polska tajemnica.

 • Mariusz Kubiesa

  Oceniono 60 razy 54

  Nie pisałem tego jakiś czas temu..? Urząd RPO powoli będzie likwidowany.. cieszycie się dalej że wybraliście baranów,i dzięki temu wkrótce założą Wam chomąto? I nikt Was już nie obroni,ciemny ludu.

 • gadojan

  Oceniono 218 razy 54

  JAK ciac to ciac, jestem za obcieciem budzetu sejmu, prezydenta, a tak w ogole to po co nam jeszcze senat - bedzie oszczedne panstwo

 • paninory

  Oceniono 52 razy 42

  W projekcie budżetu wydatki IPN na 2016 r. przewidziano na poziomie ponad 269 mln zł....
  Nóż się w kieszeni otwiera...........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje