Sejm tnie budżet Rzecznika Praw Obywatelskich. "Mamy płacić za zastępcę ds. gender?"

05.01.2016 20:31
Adam Bodnar, nowy Rzecznik Praw Obywatelskich

Adam Bodnar, nowy Rzecznik Praw Obywatelskich (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

Adam Bodnar w ostatnich tygodniach głośno krytykował rząd za zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. Teraz sejmowa komisja tnie jego budżet. - Powołuje pan sobie zastępcę do spraw gender i Sejm ma za to zapłacić? - atakował go Arkadiusz Mularczyk.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O obniżenie o ponad 7 mln zł - do poziomu z zeszłego roku - planowanego budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich wniosła w poniedziałek sejmowa komisja sprawiedliwości. Uzyskaną nadwyżkę - zgodnie z rekomendacją komisji - miałby uzyskać Instytut Pamięci Narodowej.

Rekomendacja komisji trafi teraz do rozpatrzenia w sejmowej komisji finansów publicznych. Zgodnie z projektem budżetu na 2016 r. dla RPO przewidziano 45 mln 566 tys. zł. W roku 2015 kwota ta wynosiła ponad 38 mln zł. W projekcie budżetu wydatki IPN na 2016 r. przewidziano na poziomie ponad 269 mln zł.

Za negatywnym zaopiniowaniem planowanego budżetu RPO i jego zmniejszeniem opowiedziało się 12 posłów z komisji sprawiedliwości i praw człowieka, za rekomendowaniem kwoty zaplanowanej dla RPO w projekcie głosowało czterech posłów, zaś jedna osoba wstrzymała się od głosu. Z kolei propozycję Krystyny Pawłowicz (PiS), aby uzyskaną nadwyżkę przekazać IPN poparło dziewięciu posłów, przeciw było trzech, zaś jeden wstrzymał się od głosu.

Bodnar: konieczne remonty, etaty, winda

Obecny na posiedzeniu komisji RPO Adam Bodnar wskazywał wcześniej, że przewidziany w obecnym projekcie wzrost wydatków dla Rzecznika związany jest m.in. z utworzeniem w biurze RPO dodatkowych ośmiu etatów w ramach zespołu prawa karnego i realizacji zadań krajowego mechanizmu prewencji, czyli m.in. monitoringu zakładów karnych i innych miejsc pozbawienia wolności.

Ponadto - jak dodał Bodnar - większość zaplanowanych zwiększonych środków ma być przeznaczona na wydatki inwestycyjne w związku z warszawską siedzibą RPO. - Chodzi m.in. o szyby wentylacyjne, wymianę okien oraz instalację windy dla niepełnosprawnych w budynku przy ul. Długiej - mówił.

"Powołuje pan sobie zastępcę do spraw gender i Sejm ma za to zapłacić?"

Posłowie klubu PiS pytali Bodnara o jednego z zastępców - Sylwię Spurek. Arkadiusz Mularczyk wskazywał, że w notce na stronie internetowej RPO jest ona przedstawiona jako "wykładowczyni na Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz na studiach podyplomowych Gender Mainstreamingu przy Polskiej Akademii Nauk".

- Powołuje pan sobie zastępcę do spraw gender i Sejm ma za to zapłacić? Przy pana powołaniu padał zarzut, że będzie pan pełnił urząd w sposób ideologiczny. Zarzekał się pan, że tak nie będzie, ja panu uwierzyłem, a to co się dzisiaj dzieje przeczy temu, co pan obiecał - mówił Mularczyk.

Bodnar odpowiedział Mularczykowi, że robi, co w jego mocy, aby "realizować postanowienia konstytucji i umów międzynarodowych w zakresie równego traktowania i nie wykracza poza nawias konstytucji". - Staram się być maksymalnie rzetelny i profesjonalny w tym co robię - podkreślił.

- Pani Spurek jest zastępczynią do spraw równego traktowania, a RPO zgodnie z dyrektywami antydyskryminacyjnymi pełni funkcję organu do spraw równości i wykonuje jego kompetencje, rozpatruje skargi dotyczące różnego rodzaju mniejszości - mówił RPO. Dodał, że nie wydaje mu się, aby w tych tematach robił coś innego, niż jego poprzedniczka - prof. Irena Lipowicz.

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie Bodnar był jednym z krytyków ustawy PiS o Trybunale Konstytucyjnym.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (373)
Sejm tnie budżet Rzecznika Praw Obywatelskich. "Mamy płacić za zastępcę ds. gender?"
Zaloguj się
 • scarletscarab

  0

  A po co jadis Rzecznik Praw Obywatelskich? Przecierz pod nierzadem pisow obywatele nie maja zadnych praw...

 • klarneta8

  0

  Chcieliscie zmiany, to macie- ZACOFANSTWO RZADZI POLSKA.

 • kukunapniu

  0

  No to teraz już widac po co te wszystkie przeglądy budżetów i cięcia ... potrzeba dodatkowych 80 mln na spotkanie młodzierzy,

 • kmwsm

  Oceniono 3 razy -1

  Po co Rzecznik Praw Obywatelskich jak w kazdej parafii jest przeciez proboszcz i do niego mozna sie udac. Ewakuowalem sie z tego kraju za komunistow, ale teraz to dopiero eldorado.

 • guru133

  Oceniono 1 raz -1

  A skąd niby pislam ma wziąć pieniądze dla toruńskiego Belzebuba za udzielone podczas kampanii wyborczej wsparcie?

 • year68

  Oceniono 4 razy 4

  Tną żeby przeznaczyć na klechy i dni otumanionej młodzieży.

 • nicram112

  Oceniono 7 razy 7

  ludzie nie maja dla PIS praw. Ludzie maja sluzyc PIS. Juz wkrotce zaginiecia bez wiesci i samobojstwa. PIS TO BANDYCI

 • womiko

  Oceniono 3 razy 3

  a może obciąć kasę za ochronę jaśnie panującemu jarosławowipolskęzbawowi, bo kto by na takiego nastawał?

 • cwisla

  Oceniono 4 razy 0

  Nowe zadania - typowe pasożytnictwo urzędnicze potrzeba coraz więcej ludzi i pieniędzy na wykreowane przez siebie problemy.
  A ze starymi zadaniami sobie rzecznik poradził ?Jakiś problem załatwił od początku do końca? Z patologii się nieźle żyje, po co ją skutecznie zwalczać, trzeba pozorować działania w nieskończoność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje