Szef Rady Europy pisze do Andrzeja Dudy ws. ustawy medialnej. "Szczególne zaniepokojenie"

05.01.2016 20:00
Prezydent Andrzej Duda podczas wczorajszego wystąpienia. - Uważam, że nowelizacja ustawy, którą podpisałem, przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji Trybunału Konstytucyjnego - powiedział dziennikarzom

Prezydent Andrzej Duda podczas wczorajszego wystąpienia. - Uważam, że nowelizacja ustawy, którą podpisałem, przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji Trybunału Konstytucyjnego - powiedział dziennikarzom (ADAM STĘPIEŃ)

1. Thorbjoern Jagland napisał list do Andrzeja Dudy
2. Jagland wyraża w liście swoje "szczególne zaniepokojenie" ustawą medialną
3. Szef RE zachęca do kontaktu z ekspertami Rady
Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyraża zaniepokojenie przyjęciem tzw. małej ustawy medialnej i proponuje dialog z ekspertami RE ds. wolności mediów, zanim prezydent podpisze tę ustawę.

"Rada Europy z dużą uwagą śledzi najnowsze reformy legislacyjne przedsięwzięte przez polskie władze. Piszę do Pana dzisiaj, aby wyrazić moje szczególne zaniepokojenie w związku z nową ustawą o publicznych nadawcach medialnych przyjętą przez Sejm i w związku z wpływem, jaki może ona mieć na integralność i niezależność mediów publicznych, jako żywotne warunki prawdziwej demokracji" - głosi list opublikowany na stronach Rady Europy.

Zaproszenie do dialogu

Jagland przypomina w nim, że w poniedziałek cztery organizacje dziennikarskie: Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy, Europejska Federacja Dziennikarzy i Komitet Ochrony Dziennikarzy zwróciły się do Rady Europy w sprawie ustawy o mediach publicznych w Polsce.

"Na tej podstawie chciałbym zaprosić Pana do rozpoczęcia dialogu z naszymi ekspertami ds. wolności mediów zagwarantowanej w art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, tak by miał Pan najlepszą możliwą podstawę do swoich rozważań przed podpisaniem tej nowej ustawy" - pisze Jagland.

Art. 10 konwencji stanowi, że "każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe", co nie wyklucza prawa państw do poddania procedurze zezwoleń przedsiębiorstw radiowych czy telewizyjnych.

Nie tylko Jagland

Wcześniej we wtorek komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Nils Muiżnieks zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał tzw. ustawy medialnej oraz działał na rzecz zachowania niezależności przez media publiczne w Polsce.

31 grudnia Senat zaakceptował nowelę tzw. ustawy medialnej, która przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz PR. Nowelizacja zakłada też zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Ustawa trafiła do prezydenta.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (105)
Zaloguj się
 • Christian Badura

  Oceniono 36 razy 18

  Uciekajcie z tego kraju póki jeszcze można, bo zaraz PIS wyda zakaz wyjeżdżania z kraju, a UE sama nas z Unii wyrzuci i zamknie do nas granice. A w kraju będzie totalne piekło - będziemy po każdym wydaniu wiadomości mieć jakis program który ma "pobudzać" ducha patriotycznego (tak naprawdę propaganda PISowska), a po tym programie będzie różaniec, albo jakiś tam apel Jasnogórski. A za in-vitro będzie grozić więzienie. Normalnie Korea Północna.

 • jackanapes

  Oceniono 25 razy 9

  Dopuszczam możliwość, że po Panu Animowanym spłynie to jak po kaczce.

 • polakadam

  Oceniono 30 razy 8

  Z SIECI
  I o co to szczekanie ?
  Demokracja polega na tym żeby rządziła większość . Większość wybrała PIS a więc PIS jest przewodnią siłą narodu . Więc PIS powinien decydować o wszystkim . Jeden naród, jeden wódz , jedna partia .
  Wszystkie nominacje publiczne , sądy , tytuły profesorskie , stanowiska, programy telewizyjne, wyroki sądowe powinny być weryfikowane przez PIS – przewodnią siłę
  Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy PIS, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie, w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji, w interesie walki o podwyższenie stopy życiowej ludności, w interesie dalszej demokratyzacji naszego życia, w interesie naszej Ojczyzny.
  Członkowie PIS będą dostawali talony na towary z upustem 50 % . Dzieci lepszych Polaków poza kolejnością na studia .
  Duda będzie decydował komu przyznać tytuł profesorski a komu nie , Gliński co wystawić w Teatrze a co nie
  Gorsi Polacy będą mogli pracować fizycznie i stworzy się dla nich osobne toalety, tramwaje , ławki w szkołach
  Nie mogą zarażać tych lepszych . Małżeństwa gorszych Polaków z lepszymi nie będą udzielane
  Gorszym Polakom jako zdrajcom zabroni się wstępować do Wojska , Policji , Straży Pożarnej .
  Gorsi Polacy dostaną żółte opaski na ramię z napisem PO
  Nie będą też mogli obsługiwać toalet w prestiżowych miejscach
  Majątek o wartości powyżej 5000 zł zostanie znacjonalizowany . Osobom posiadającm nadmetraż powyżej 6 m2 na osobę będą dokwaterowywane inne osoby
  Wreszcie zapanuje porządek i sprawiedliwość . Jak za PRL –albo gorzej

 • zenler

  Oceniono 15 razy 7

  Nie ten adresat. Trzeba napisac list do prezesa, a nie do dlugopisu prezesa.

 • ateofi

  Oceniono 13 razy 5

  Kolejny "zaniepokojony" się odezwał psia go mać. Fajnie, wyraziłeś swoje "głębokie zaniepokojenie" a teraz "spieprzaj dziadu" - jak mawiał klasyk.
  A odnośnie tematu wolności mediów, dlaczego gazety i telewizje niemieckie przez CZTERY DNI UKRYWAŁY prawdę na temat ataków w Sylwestra zdziczałych hord pijanych Arabów i Afrykanów na Niemieckie kobiety i zagraniczne turystyki w Kolonii i Stuttgarcie? Sprawa wyszła na jaw, bo na policję zgłosiła się już ze 100 poszkodowanych kobiet a w internecie coraz głośniej o tym pisano już od piątku 1 stycznia. Przez polityczną poprawność nie napisano o tym, że Arabskie brudasy molestowały, biły i okradały dziesiątki kobiet. W tym samym czasie niemieckie media były zbyt zajęte ostrzeganiem przed.... "faszyzmem w Polsce". Myślicie, że w Polsce taki numer by przeszedł? Szczerze doradzam KE objęcie specjalnym nadzorem Niemców, bo demokracja u nich jest poważnie zagrożona!!!

  Jeszcze jedno. drogie Niemiaszki, jeśli się nie opamiętacie czeka Was to:
  twitter.com/zaorany/status/684413266014158852?lang=pl

  Mieszkańców Kolonii, Hamburga i Stuttgartu serdecznie zapraszamy do nas na Sylwestra 2016 :)

 • eco82

  Oceniono 12 razy 4

  Zaprawdę powiadam wam !! niePOlityczne media nie istnieją!!!
  GW. Obiektywna --
  czy uPOlityczniona +
  Zapraszam do głosowania, żyjemy w państwie demokratycznym :)

 • krysios

  Oceniono 16 razy 4

  Niech się lepiej zajmie niemieckimi mediami.Niemcy na gwałt potrzebują szybszego dostępu do informacji.

 • ergosumek

  Oceniono 11 razy 3

  Rada Europy zajmie się islamskimi gwałcicielami dopiero jak podpalą jej siedzibę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje