PiS atakuje budżet TK. A Trybunał: - Przecież mogliście go zmienić, nie zrobiliście tego

Krystyna Pawłowicz

Krystyna Pawłowicz (+Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

1. Na sejmowej komisji wybuchł spór o finanse Trybunału Konstytucyjnego
2. Posłowie PiS krytykowali budżet TK i podwyżki dla sędziów
3. Ale przypomniano im, że przecież mogli te zapisy kilka dni temu zmienić


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Plan wydatków Trybunału Konstytucyjnego na 2016 rok to 33 mln 950 tys zł. W 2015 r. plan wyniósł 31 mln 250 tys. zł, a wydano ok. 28,5 mln. Dlaczego w 2016 r. TK wyda więcej? M.in. dlatego, że na 2016 r. przypada jubileusz 30-lecia Trybunału, a sędziowie dostali tysiąc zł podwyżki w ramach ustawowo określonej waloryzacji.

Co w finansach TK nie spodobało się posłom PiS?

Cytowani przez TVN24 posłowie Krystyna Pawłowicz i Marek Ast atakowali Trybunał na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, mówiąc, że skoro TK nie ma zamiaru stosować się do uchwalonej głosami PiS nowelizacji ustawy, to sędziowie - byli i obecni - nie powinni "przychodzić do Sejmu po pieniądze". Ast posunął się nawet do stwierdzenia, że skoro Trybunał nie stosuje się do ustawy, to "działa nielegalnie".

Rocznica powstania TK za milion zł. Pawłowicz oburzona

Szczególnie dwie kwestie poruszyły posłankę Pawłowicz. Krytykowała to, że na uroczystości rocznicowe TK przewidział aż milion zł. Obecny na komisji reprezentant Trybunału Maciej Graniecki tłumaczył - co potem w oficjalnym komunikacie powtórzył Trybunał - że mowa tu o organizacji prestiżowej trzydniowej międzynarodowej konferencji, na którą zostaną zaproszeni znamienici goście, z udziałem najwyższych polskich władz. W swoim oświadczeniu Trybunał podkreślał wagę sądownictwa konstytucyjnego i tego, że w naszym regionie Europy to polski sąd - obok jugosłowiańskiego - był pionierem w tej dziedzinie. TK zaznaczył też, że organizacja obchodów jest podobna do analogicznych uroczystości w innych krajach, zarówno jeśli chodzi o liczbę gości, jak i standard konferencji, i opublikował dokumenty w tej sprawie.

- Myślałam, że tam jest 750 tys. przewidziane na ten jubileusz, natomiast milion to rzeczywiście dech zatyka - mówiła Pawłowicz i wspomniała jedno z wymagań, które najwyraźniej niezwykle ją wzburzyło - wymóg zastawy stołowej "z prawdziwej porcelany".

- Nie mogę zaprzeczyć, jednak gdybyśmy zbadali strukturę wydatków, widzielibyśmy oczywiście, że są to trzy dni za milion zł, ale są to wydatki na konkretne czynności, działania, logistykę etc. - ripostował reprezentant TK Maciej Graniecki.

"Dlaczego państwo z 22 musicie teraz zarabiać 23 tysiące"

Krystynie Pawłowicz nie spodobały się też podwyżki dla sędziów Trybunału. I nieważne, że, jak wyjaśniali zarówno jego przedstawiciel, jak i wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z Nowoczesnej, podwyżki w formie waloryzacji są zapisane w ustawie o TK, analogiczny sposób zwiększania uposażenia - jedyny możliwy w przypadku sędziów - stosuje się do wszystkich sądów, a całość oparta jest na mnożniku Głównego Urzędu Statystycznego. Posłanka PiS zapytała:

- Dlaczego państwo z 22 musicie teraz zarabiać 23 tysiące? Czy państwo sędziowie uważają, że to są uzasadnione podwyżki? - i zasugerowała, że jej klub może złożyć wniosek o zmianę przelicznika GUS, o który oparte są sędziowskie pensje. Stwierdziła też, że "coroczne podwyżki o około tysiąc złotych prowadzą do absurdu". I zaraz dostała ripostę przedstawiciela Trybunału - że przecież PiS, zmieniając ustawę o TK, mógł zmienić również i warunki przyznawania podwyżek, a tego nie zrobił.

- To jest kwestia, która mogła być rozstrzygnięta jeszcze całkiem niedawno przy nowelizacjach ustawy o Trybunale, no, ale nie została - skwitował Maciej Graniecki. Dodał, że obecnie naliczenie [podwyżek] "jest automatyczne". - Ja wiem, że to może brzmi niezbyt ładnie i elegancko, ale taka jest rzeczywistość - dodał i podkreślił, że uregulowania dotyczące wynagrodzeń mają też wpływ na uposażenia sędziów w stanie spoczynku. - W tej mierze żadnych oszczędności poczynić nie możemy - stwierdził przedstawiciel Trybunału.

Mimo obiekcji PiS komisja pozytywnie zaopiniowała dziś projekt ustawy budżetowej na 2016 r. dla Komisji Finansów Publicznych, w zakresie dotyczącym Trybunału.



Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Andrzej Duda jest w tej chwili jedynym członkiem Kapituły Orderu Orła Białego. W Kapitule Orderu Orła Białego został tylko prezydent Andrzej Duda
 • Polowanie Zmiana na gorsze. PiS proponuje prawo łowieckie, które zamiast naprawiać - pogarsza obecną sytuację
Komentarze (450)
PiS atakuje budżet TK. A Trybunał: - Przecież mogliście go zmienić, nie zrobiliście tego
Zaloguj się
 • scarletscarab

  Oceniono 2 razy 2

  1.3 mln podwyzki budzetowej dla TK to problem? A 7 mln dodatkowych pieniedzy dla IPN, ktore i tak ma juz 8-krotnie wiekszy budzet od TK, to zaden problem? I na co IPNowi taka forsa, na niszczenie ludzi przez spreparowane na pisowskie zamowienie papiery? A dodatkowe 80mln na kilkudniowa impreze koscielna, badz 17 mln na fundusz koscielny to wszystko w porzadku? Cholerni hipokryci, zlodzieje i klamcy! Czy idioci ktorzy na nich glosowali naprawde mysleli ze pisy zrobia cokolwiek dla "ludu"?

 • arno-ger

  Oceniono 2 razy 2

  czy mozna sobie wyobrazić bardziej obrzydliwe babsko od tego tłumoka na zdjęciu above ?

 • Tomasz Sauer

  Oceniono 1 raz 1

  Tak się spieszyli, że spiep..yli.
  Dwulicusy miały nadzieję na przejęcie TK więc dali pissędziom akonto podwyżki i zwiększony budżet, ale Wojciechowski już ujawnił plan B: nie pisowskich się zamknie, będzie trochę szumu medialnego to ciemny lud o zwiększonym budżecie zapomni, a przy mniejszej liczbie sędziów więcej do podziału.
  Ot bolszewicka przebiegłość

 • melka_06

  Oceniono 1 raz 1

  Zapomnieli też podać ustawę PO do TK (prezydent nie podał, a PIS wycofał) dla sprawdzenia jej konstytucyjności. A potem biedacy musieli "ratować" sytuację i zrobić nową ustawę.

 • pit1

  Oceniono 4 razy 2

  Ast - specjalista od TK.
  Pośmiewisko facet z siebie zrobił dożywotnio.
  Filmik jak Ast wykazuje się wiedzą na temat TK - do historii przejdzie.
  Wstydu i honoru brak - jeszcze szczeka

 • darek.1306

  Oceniono 5 razy -3

  "na którą zostaną zaproszeni znamienici goście'hehehe pewnie cala tępa PO z reprezentantem 5,13% WSIowej psl moze kłopotek
  przecie wy nie traktujecie powaznie prezydeta czy premier to czego?

 • maksimum

  Oceniono 6 razy -2

  Pokazcie Legende Krzywonos i lewackie ciemniaki zaraz zaczna podziwiac prawdziwa kobiete.

 • aveon

  Oceniono 1 raz 1

  no k... zesz nie wytrzymam .
  Ziobro mowi o Trybunale w Niemczech ze wydajny ,a ile niemiecki sedzia ma asystentow? i nie zarabia 20 tys pln bo w anglii to tyle lepszy budowlaniec wyciaga 5tys funi na mc jaja ten kraj nie istnieje to atrapa pisowska wypowiedź o zarobka i to sędziów gdzie notariusz dostaje pieniadze przy ktorych ich zarobki bledna do wartość dyszki w kieszeni

 • jur82

  Oceniono 1 raz 1

  Na razie to Szydło jest pod pręgierzem UE za ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje