Będzie spotkanie wiceszefa MSZ z przedstawicielką KE. Chodzi o płynącą z Brukseli krytykę poczynań rządu

05.01.2016 18:22
Minister ds. europejskich w rządzie Beaty Szydło Konrad Szymański

Minister ds. europejskich w rządzie Beaty Szydło Konrad Szymański (Łukasz Cynalewski)

1. Witold Waszczykowski zaprosił szefową przedstawicielstwa KE na spotkanie
2. Jego tematem mają być wystąpienia członków KE nt. Polski
3. Do spotkania dojdzie w piątek

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Szefowa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marzenna Guz-Vetter przyjęła zaproszenie na spotkanie z sekretarzem stanu ds. europejskich Konradem Szymańskim - poinformował rzecznik przedstawicielstwa Piotr Świtalski.

Rozmowa reprezentantki KE z wiceszefem resortu spraw zagranicznych ma odbyć się w piątek rano w siedzibie MSZ.

Waszczykowski zaprasza na spotkanie

Spotkanie swojego zastępcy z "przedstawicielem Unii Europejskiej w Polsce" zapowiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Głównym tematem rozmowy mają być ostatnie wystąpienia członków Komisji Europejskiej w sprawie sytuacji w Polsce.

Jak mówił Waszczykowski, wiceminister zapyta swojego gościa o "podstawy dzielenia się (...) krytycznymi wobec Polski 'refleksjami' przez niektórych urzędników UE" oraz wyjaśni, że "to, co w tej chwili robimy w Polsce, to jest próba naprawy sytuacji, która miała miejsce przez ostatnie lata".

Szef MSZ odniósł się w ten sposób do dwóch listów pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, w których zwrócił się on do szefów resortów spraw zagranicznych i sprawiedliwości o informacje w sprawie ustawy dotyczącej funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego i tzw. ustawy medialnej, oraz do wypowiedzi prasowych komisarza ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenthera Oettingera.

Zaniepokojenie Brukseli

W piśmie, wystosowanym 30 grudnia do ministrów Waszczykowskiego i Ziobry, Timmermans prosił o jak najszybsze przedstawienie Komisji Europejskiej informacji dotyczących projektu ustawy i wykazanie, jak przepisy unijne, mówiące o konieczności promowania pluralizmu w mediach, były uwzględniane w przygotowywaniu tego projektu.

Wcześniej, 23 grudnia, wiceszef KE zwracał się do szefów resortów spraw zagranicznych i sprawiedliwości m.in. o powstrzymanie przyjętej pod koniec grudnia nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Z kolei Oettinger w rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) opowiedział się za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m. in. zmiany w mediach.

Szef MSZ: "Wiceprzewodniczący Komisji nie może wysyłać obcesowych listów"

W poniedziałkowym wywiadzie szef MSZ krytykował zachowania członków KE. - Wiceprzewodniczący Komisji (...) nie może wysyłać obcesowych listów, w których domaga się wstrzymania w Polsce procesu legislacyjnego wobec projektu, który zna z prasowych omówień, albo dzielić się w prasie swoimi refleksjami na temat funkcjonowania naszego rządu - mówił. "Taki urzędnik, który funkcjonuje za zgodą m.in. Polski, która wraz z pozostałymi 27 państwami członkowskimi uzgadnia, komu przydzielić jaką tekę komisarza, powinien znać obowiązujące go w komunikacji z rządem polskim procedury" - dodał.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (175)
Będzie spotkanie wiceszefa MSZ z przedstawicielką KE. Chodzi o płynącą z Brukseli krytykę poczynań rządu
Zaloguj się
 • 1utek

  0

  A ciekawe, czy ten wiceszef jest dyplomatą czy jedynie wiceszefem dyplomatów?

 • m4t

  Oceniono 2 razy 0

  Unia musi zrozumieć, że polacy mają taką wschodnią mentalność. Więc prawa i wolności im tylko problemów dodają. Źle się działo przez ostatnie lata gdyż wolności zbliżały się do tych co są zagwarantowane w prawie europejskim... a my nie pozwolimy by traktować genderów jak ludzi...
  zapewne będzie tłumaczone.

 • senior2244

  Oceniono 4 razy 4

  Waszczykowski zaprosił ale kto inny będzie rozmawiał bo z niego taki dyplomata jak z koziej dupy trąba. I dobrze bo każde jego wystąpienie to kompromitacja. Chyba jeszcze gorszy od Fotygi.

 • ateofi

  Oceniono 5 razy 3

  A tymczasem Niemiecka stacja ZDF przyznaję, że wiedziała o atakach na kobiety w Kolonii i innych miastach i celowo nie podała tej informacji w wiadomościach o 19:00. Trudno o piękniejsze samo-zaoranie Szwabów, którzy zamiast pisać o gwałtach w Kolonii straszyli "faszyzmem w Polsce" i jeszcze śmią pouczać Polaków na temat wolności mediów. Mam nadzieję, że nasi Europosłowie zmiażdżą tych niemieckich gnojków Schultza czy Ottingera podczas sesji KE - 13 stycznia
  wpolityce.pl/swiat/277261-redaktor-naczelny-telewizji-zdf-przyznaje-wiedzielismy-o-napasciach-na-kobiety-ale-wstrzymalismy-te-informacje-niemcy-podejrzewaja-ze-za-proba-cenzury-stoi-rzad-federalny
  ---

  W niemieckim internecie zawrzało, gdy redaktor naczelny drugiego programu telewizji niemieckiej – ZDF złożył ubolewania, że w poniedziałek - a więc już czwartego dnia po masowych napaściach muzułmanów na kobiety bawiące się w Sylwestra na ulicach kilku miast - nie „puścił” tej informacji w głównym wydaniu „Heute” o godz. 19.
  Elmar Theveßen wyjaśniał, że materiał dziennikarski był gotowy, ale chciano jeszcze zebrać komentarze w tej sprawie. To była błędna ocena
  — napisał na swoim profilu facebookowym red. Theveßen.
  Nie przekonało to chyba jego rodaków.
  Od dłuższego czasu zauważam, że ZDF coś „zamilcza na śmierć”
  — napisała w odpowiedzi szefowi ZDF Birgit Drouvé.
  Pojawiły się też sugestie, że na szefostwo ZDF wywierał naciski „ktoś z góry”, bo chciano albo przeczekać do czasu, „aż sprawa przyschnie”, albo rząd Angeli Merkel opracuje spójną politykę informacyjną w tej sprawie.
  Wolność informowania umarła. Będzie tylko to publikowane, czemu rząd federalny przytaknie. Demokracja jest martwa
  — ocenił Stephan Sauk.
  No i czytamy w końcu coś, co powinno dać do myślenia Polakom. Joseph Bukley napisał red. Theveßenowi
  W Polsce trwają prace nad nową ustawą medialną i to ma szokować. A w przypadku kryzysu wokół uchodźców w Niemczech widać, że media podają wszystko poza negatywnymi informacjami, chcąc wywierać wypływ na naszą opinię. To jest państwowe sterowanie, tyle mogę powiedzieć. Ale ludzie nie są głupi.
  I jeszcze fragment wpisu Thomasa Weise:
  W sprawie Polski i jej ustawy medialnej szczujecie ponad wszelkie reguły. A przemilczacie kwestie dotyczące bezpieczeństwa wewnętrznego Niemiec!

 • observer48

  Oceniono 7 razy 1

  Tak Gazeta Wybiórcza, jak niemiecka agentura w Polsce zdychają w bólach bez pomocy z zewnątrz i mają do towarzystwa kacapię zdychającą tym razem w samotności i opuszczeniu. Niech ich los się dokona w pokoju!

 • panzerfaust39

  Oceniono 24 razy 18

  Wolę płynącą z Brukseli krytykę nisz rzekę kolorowych gwałcicieli i bandytów z Afryki/Azji

 • observer48

  Oceniono 6 razy 0

  POpaprańcy, kacapy i szwaby nie doceniają prostego faktu, że za każdym razem, gdy kacap, luub szwab, czy też ich namiestnicy w kraju w rodzaju wyliniałego lisa, czy swetru próbują narzucać, lub nawet sugerować Polakom, co mają robić i jak mają mysleć, naród nagle staje okoniem i przypomina obydwu najeźdźcom i twórcom IV rozbioru Polski 1 i 17 września 1939r. Oprócz tego wewnętrzna rozróba w Polsce nie jest absolutnie na rękę Wujowi Samowi (Uncle Sam), który póki co trzyma Niemiaszków mocno za mordy. Zapomnijcie szwabskie hieny o dogadaniu się z kacapią ponad głowami Polaków! Kacapia zdycha i pozwólmy jej zdechnąć w osamotnieniu!

 • Maria Kowalska

  Oceniono 4 razy 2

  Waszczykowski nie czytał traktatu stowarzyszeniowego ?> UE nie przyjmowała Korei Północnej do ktorej zmierzamy - a generalnie zanim zaczniecie UE straszyc- pomyslcie skad bierzecie forse i wytłumaczcie rolnikom ze duma nie pozwala nam brac dopłaty

 • fuzzy_quack

  Oceniono 2 razy 2

  Zupelnie nie rozumiem z jakich powodow nie mozna umieszczac komentarzy pod "Niemcy w szoku po serii napaści seksualnych." Przeciez wyraznie bylo zaznaczone, ze sprawcy nie mieli nic wspolnego z uchodzcami. To wspaniale, ze wolnosc slowa w dalszym ciagu dziala o ile chodzi o krytyke PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje