Będzie spotkanie wiceszefa MSZ z przedstawicielką KE. Chodzi o płynącą z Brukseli krytykę poczynań rządu

05.01.2016 18:22
Minister ds. europejskich w rządzie Beaty Szydło Konrad Szymański

Minister ds. europejskich w rządzie Beaty Szydło Konrad Szymański (Łukasz Cynalewski)

1. Witold Waszczykowski zaprosił szefową przedstawicielstwa KE na spotkanie
2. Jego tematem mają być wystąpienia członków KE nt. Polski
3. Do spotkania dojdzie w piątek

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Szefowa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marzenna Guz-Vetter przyjęła zaproszenie na spotkanie z sekretarzem stanu ds. europejskich Konradem Szymańskim - poinformował rzecznik przedstawicielstwa Piotr Świtalski.

Rozmowa reprezentantki KE z wiceszefem resortu spraw zagranicznych ma odbyć się w piątek rano w siedzibie MSZ.

Waszczykowski zaprasza na spotkanie

Spotkanie swojego zastępcy z "przedstawicielem Unii Europejskiej w Polsce" zapowiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Głównym tematem rozmowy mają być ostatnie wystąpienia członków Komisji Europejskiej w sprawie sytuacji w Polsce.

Jak mówił Waszczykowski, wiceminister zapyta swojego gościa o "podstawy dzielenia się (...) krytycznymi wobec Polski 'refleksjami' przez niektórych urzędników UE" oraz wyjaśni, że "to, co w tej chwili robimy w Polsce, to jest próba naprawy sytuacji, która miała miejsce przez ostatnie lata".

Szef MSZ odniósł się w ten sposób do dwóch listów pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, w których zwrócił się on do szefów resortów spraw zagranicznych i sprawiedliwości o informacje w sprawie ustawy dotyczącej funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego i tzw. ustawy medialnej, oraz do wypowiedzi prasowych komisarza ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenthera Oettingera.

Zaniepokojenie Brukseli

W piśmie, wystosowanym 30 grudnia do ministrów Waszczykowskiego i Ziobry, Timmermans prosił o jak najszybsze przedstawienie Komisji Europejskiej informacji dotyczących projektu ustawy i wykazanie, jak przepisy unijne, mówiące o konieczności promowania pluralizmu w mediach, były uwzględniane w przygotowywaniu tego projektu.

Wcześniej, 23 grudnia, wiceszef KE zwracał się do szefów resortów spraw zagranicznych i sprawiedliwości m.in. o powstrzymanie przyjętej pod koniec grudnia nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Z kolei Oettinger w rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) opowiedział się za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m. in. zmiany w mediach.

Szef MSZ: "Wiceprzewodniczący Komisji nie może wysyłać obcesowych listów"

W poniedziałkowym wywiadzie szef MSZ krytykował zachowania członków KE. - Wiceprzewodniczący Komisji (...) nie może wysyłać obcesowych listów, w których domaga się wstrzymania w Polsce procesu legislacyjnego wobec projektu, który zna z prasowych omówień, albo dzielić się w prasie swoimi refleksjami na temat funkcjonowania naszego rządu - mówił. "Taki urzędnik, który funkcjonuje za zgodą m.in. Polski, która wraz z pozostałymi 27 państwami członkowskimi uzgadnia, komu przydzielić jaką tekę komisarza, powinien znać obowiązujące go w komunikacji z rządem polskim procedury" - dodał.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (175)
Zaloguj się
 • aibo

  Oceniono 66 razy 50

  zawsze można wypowiedzieć UE wojnę. Albo przynajmniej wypisać się z tej "patologi" nieprawdaż? Putin czeka aż kretyni Polacy zostaną bezbronni...

 • jb.pach

  Oceniono 41 razy 35

  p.waszczykowski,czy pan zyje w kosmosie,czy w kraju otwartym w dosłownym znaczeniu,przeciez zarówno przedstawiciele UE jak i pozostali pracownicy ambasad,dziennikarze itp. sa w naszym państwie i widza i czytają i pisza zarazem...wiec niech się pan przebudzi i nie plecie głupstw jak cala panska formacja,kiedy tylko was się zlapie na kłamstwie jednego dnia to następnego tłumaczycie się ale tez wywracacie kota ogonem...robicie to tak jak wam prezes podpowie

 • totoboss

  Oceniono 29 razy 25

  następny naćpany

 • 1general

  Oceniono 28 razy 24

  Czy Waszczykowski nie wyjaśnił im jeszcze na czym polega "DOBRA ZMIANA"

 • london13

  Oceniono 27 razy 21

  "Nie będziecie mnie tu egzaminować!"

  Władysław Gomułka

  (do ambasadora ZSRR w Polsce Awierkija Aristowa.
  Źródło: „Polityka” nr 51, 18 grudnia 2010, s. 56.)

 • panzerfaust39

  Oceniono 24 razy 18

  Wolę płynącą z Brukseli krytykę nisz rzekę kolorowych gwałcicieli i bandytów z Afryki/Azji

 • a488151

  Oceniono 20 razy 16

  Panie Waszczykowski - i nie zapomnij pan przygotować wyjaśnienia ws. tego co pan przesłał do Komisji Weneckiej i tego co poszło do podpisu Dudy.

 • j.w23

  Oceniono 18 razy 16

  jaja. pryszczykowski zaprosił, aby się tłumaczyli. Ha ha ha. co za idiota.

 • Kot Morski

  Oceniono 14 razy 12

  Kto placi to zada wyjasnien jak wydawane sa jego pieniadze. Przestancie brac kase z unii a bedziecie mogli robic co chcecie. Jak chcecie pytac unie to musicie zaczac ja dofinansowywac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje