Polska nie spieszy się z przyjęciem uchodźców. MSWiA chce, by większość trafiła do nas w 2017 r.

05.01.2016 16:28
Uchodźcy w Niemczech

Uchodźcy w Niemczech (Fot. FABRIZIO BENSCH / REUTERS)

1. MSWiA chce, by większość uchodźców trafiła do Polski w 2017 r.
2. Powodem są względy bezpieczeństwa

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

MSWiA chce, by większość uchodźców, których Polska zadeklarowała przyjąć w ciągu dwóch najbliższych lat, trafiło do naszego kraju w 2017 r.

Wiceminister Jakub Skiba, który nadzoruje w resorcie politykę migracyjną, poinformował we wtorek, że trwają analizy dotyczące liczb. Skiba uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, która rozpatrywała projekt budżetu na 2016 r. Odpowiadał na pytania posłów dotyczące m.in. planów przyjęcia przez Polskę uchodźców - w tym z Syrii. Podkreślał, że ze względu na bezpieczeństwo polskich obywateli, większość z nich powinna zostać przyjęta w 2017 r.

"Nie zmieniamy wcześniejszych deklaracji"

- To jest przedmiotem bardzo dokładnych analiz, uwzględniających wszystkie aspekty zagadnienia, w tym m.in. aspekt bezpieczeństwa. (...) Inaczej zrobić nie można. Musimy przetrzeć tę drogę, musimy działać zgodnie z zasadą zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Polski - mówił, dopytywany o sprawę przez dziennikarzy.

Zastrzegł równocześnie, że nie oznacza to wycofywania się z deklaracji. Poprzedni rząd (PO-PSL) zadeklarował w 2015 r., że Polska miałaby przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat (2016 - 2017 r.). Zdaniem przedstawicieli obecnego rządu, ta liczba w rzeczywistości jest wyższa ze względu na będącą obecnie w toku procedurę rozlokowania uchodźców przez Komisję Europejską w ramach nierozdysponowanej rezerwy.

- My niczego nie zmieniamy, chodzi o właściwe zorganizowanie tego procesu. Wszystkie kraje są bardzo oszczędne w formułowaniu prognoz dotyczących przyjęcia uchodźców w najbliższych miesiącach, bo nie ma żadnej pewności co do tożsamości tych uchodźców, prawdziwości dokumentów, którymi się legitymują. Mamy do czynienia z bardzo poważnym kryzysem i dysfunkcją funkcjonowania UE - dodał.

Kryzys uchodźczy

Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie.

We wrześniu Polska zaakceptowała unijną decyzję o podziale uchodźców. Ministrowie spraw wewnętrznych UE przegłosowali podział 120 tys. uchodźców 22 września (wcześniej zapadła decyzja o podziale 40 tys. osób). Polsce - która już wcześniej zgodziła się na przyjęcie 2 tys. uchodźców - przypadło, na podstawie tych decyzji, kolejne ok. 5 tys. osób.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (266)
Polska nie spieszy się z przyjęciem uchodźców. MSWiA chce, by większość trafiła do nas w 2017 r.
Zaloguj się
 • adam545

  0

  Może wreszcie unia sie ocknie przed najazdem islamu proponuje sympatykom tejze religi wyjechać do Panstw arabskich wraz z żonami to może ich własne żony wtedy oswiecą jak tam jest dobrze a te dyrdymaly to wypisuja tylko Ci którzy z tą kulturą nie mieli do czynienia a jak im w polsce niedobrze to proponuje wyjazd do braci islamu

 • adam545

  0

  Moze Pani Merkel ich weżmie a nie obarcza nasze spoleczenstwo ludzmi których nie chcemy ,pracowałem w Iraku 11 lat temu wiec wiem że to naród ktory sie nie podporzadkuje nasze,u prawu jak i europejskiemu ,dośc mamy niskie dochody wiec dlaczego mamy jeszcze utrzymywać innych

 • rabin_z_czubow

  0

  Przyjmować wszystkich jak leci... i do pracy w kopalni uranu.

 • Oceniono 1 raz 1

  Koran mówi: Kobieta musi być posłuszna mężczyźnie i może być zmuszona do tego biciem, jeśli inne środki okażą się niewystarczające: Żony powinny być posłuszne, zachowywać tajemnice mężów swoich, gdyż pod ich straż niebo je oddało; mężowie doznający ich nieposłuszeństwa, mogą je karać, zostawić w osobnych lożach, a nawet bić je; uległość niewiast powinna dla nich być ochroną od złego z niemi obchodzenia się (4:34). We współczesnych tłumaczeniach Koranu słowo „bić” jest tłumaczone jako „odsuwać się (od nich)”.

  Będzie trzeba dostosować prawo w RP do wskazań Koranu, nie ma lekko...

 • neb78

  Oceniono 1 raz 1

  Religia to choroba umysłowa. Najgorszą jej odmianą jest islam. Jest to choroba bardzo złośliwa, nieuleczalna i przenoszona drogą płciową na kolejne pokolenia. A w jaki sposób uchronić się przed roznoszeniem takiej choroby chyba wyjaśniać nie trzeba.
  PS. Proszę przestać pisać o lewactwie. Jestem "lewakiem", a moje lewactwo to pragnienie, aby w tym kraju był szeroki i uczciwy dostęp do służby zdrowia, taniego budownictwa, pomocy socjalnej dla najuboższych, godziwych warunków pracy itp. DLA POLAKÓW. Tak zwanych uchodźców nie ściągają do tego kraju lewacy tylko idioci (a ich nie brakuje z każdej strony politycznego cyrku) oraz klika wielkich korporacji, które maja w tym interes, aby Europę rozkładać politycznie i gospodarczo. Wystarczy się trochę rozejrzeć.
  Musimy sobie zdać sprawę również z tego, że każdy z nas ma wpływ na to co będą robić kolejne hordy "uchodźców" i skąd będą finansowane. Dalej latajmy na wakacje do Turcji (która finansuje ISIS), zachwycajmy się Dubajem, za który zapłaciliśmy kupując od nich ropę, korzystajmy z ich linii lotniczych, a potem będziemy pytać skąd mają pieniądze na stawianie kolejnego meczetu w Warszawie i kto (i i za ile) im na to pozwala?
  Nie lubię PiSu, nigdy na nich nie głosowałem, ale doceniam kilka pozytywnych zmian - zakup ropy od Rosjan, a nie Arabii Saudyjskiej, otwarcie na Chiny. Szkoda, że takich inicjatyw nie ma więcej zamiast kolejnego pomysłu finansowania baz amerykańskich leni z naszych podatków. Chyba właśnie w ramach podziękowań za tę falę uchodźców, którą ich kolejne "demokratyczne" interwencje wywołały.

 • sorrry

  Oceniono 4 razy 4

  Polska nie powinna wpuścić nawet pół araba czy murzyna, za to powinna wykorzystać swoją monoetniczność i zaprosić do osiedlania się tutaj tych Niemców, Belgów, Holendrów, Szwedów, Francuzów itd, którym nie w smak jest codzienne chodzenie po ulicach na których w każdej chwili mogą się spotkać z rasistowskim atakiem tylko dlatego, że są biali, nie wyglądają jak śmieci i nie są skłonni bić pokłonów allahowi. Ci ludzie, w przeciwieństwie do kolorowych imigrantów, przywiozą do nas przynajmniej część swego majątku, swoje wykształcenie, swoją przedsiębiorczość i kulturę. Będą płacić podatki, uczestniczyć w życiu gospodarczym, politycznym i kulturalnym zamiast pasożytować na naszych podatnikach, przedstawiać coraz to nowe bezczelne żądania, stwarzać enklawy bezprawia i codzienne zagrożenia terroryzmem, przemocą i przestępczością seksualną!

 • konfuziussagt

  Oceniono 10 razy -6

  Upiory neofaszyzmu i neokomunizmu
  oraz PiSowska 5-ta Kolumna Putina,
  roznoszaca brunatna zaraze i szerzaca dywersje,
  sa o wiele wiekszym zagrozeniem dla UNII
  i cywilizowanego swiata niz imigranci,
  ktorych, podobnie jak i Ameryka,
  Europa tak czy tak w znacznych ilosciach
  bedzie w swoim wlasnym interesie przyjmowala.

  Polsce zagraza nie mniej niz 1 Promil muzulmanow,
  tylko miliony PiSlamistow,
  niszczacych Polske i UNIE od srodka.

  To europejscy chrzescijanie wywolali II Wojne swiatowa,
  doprowadzajac do smierci ok. 50mln ludzi
  a nie muzulmanie.
  Wszystko na to wskazuje, ze chrzescijanscy fanatycy religijni
  i cyniczni gracze na najnizszych ludzkich instynktach
  sa gotowi tez
  doprowadzic do III Wojny swiatowej.
  i zniszczenia naszej cywilizacji.

 • konfuziussagt

  Oceniono 9 razy -5

  Napasci w Niemczech wygladaja na zorganizowana prowokacje terrorystyczna
  analogiczna do innych zamachow terrorystycznych.
  Jak dotad wszystko wskazuje na to,
  ze nie maja z tym nic do czynienia uchodzcy.
  Logiczne jest, ze jest to akcja prowokacyjna
  skierowana przeciw nim.

  Niemcy z pewnoscia potrafia z tym zrobic porzadek.

  Schadenfreude i homofobia wyrazana na forum jest obrzydliwa
  i w zadnym wypadku nie znajduje usprawiedliwienia
  brak nawet symbolicznej pomocy dla uchodzcow ze strony Polski.
  Przypominam, ze Niemcy przyjely w ostatnich latach
  niemal 500 tys. imigrantow z Polski,
  ktorzy znalezli tam prace i sa dobrze traktowani,
  choc niektorzy przybysze z Polski nie zawsze
  pokazali sie z najlepszej strony
  (kradzieze, awantury a nawet rozboje).

  Jak sytuacja w Polsce eskaluje,
  co grozi wojna domowa i agresja Rosji Putina,
  moze pojawic sie problem setek tysiecy,
  a nawet milionow uchodzcow z Polski.

 • jrb11

  Oceniono 9 razy -3

  Teraz hypokryci szukaja rozwiazan adresujac symptom swoich poczynan. Kazdy probuje wymywac rece.

  Dlaczego nie zaczc od "PRZYCZYN" a nie adresowac symptomow.

  A przyczyny to takie. Rozboj NATO I ekcepcjonalistow na swiecie. Atakowanie I bombardowanie jednego bezbronnego panstwa za drugim. Wybijanie ludnosci, zbrodnie choroby I bomby.
  A co ci ludzie maja robic - ach wg zachodniej doktryny - maja byc wytopieni w morzach - prawda.

  Europejska moralnosc sluzalcze pieskiekcepcjonalistow I samo-wybranych.

  Wstyd ze Polska nie moze byc inna - wstyd ze nie ma w Polsce kogos kto by powiedzial.

  Tak uczestniczylismy w zbrodniach - Afganistan, Irak, Libii, Jugoslawia Ukraina itp.
  Trzeba pomoc ludziom tak czy inaczej - pomozemy bo jestesmy wspolwinni.

  Trache moralnosci ludzie. I trzaba wycofac sie z tych gangow ktore rozbijaja inne bezbronne panstwa. Trzeba przede wszystkim pomoc tym panstwom stac na wlasnych nogach = jak np Syrii. Odbedzie sie bez koniecznosci pomagania uchodzcom.
  Zatrzymajcie uczestnictwo w barbaryzmie I agresji nie bedziecie miec moralnego problemu z koniecznoscia pomocy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje