Polska nie spieszy się z przyjęciem uchodźców. MSWiA chce, by większość trafiła do nas w 2017 r.

05.01.2016 16:28
Uchodźcy w Niemczech

Uchodźcy w Niemczech (Fot. FABRIZIO BENSCH / REUTERS)

1. MSWiA chce, by większość uchodźców trafiła do Polski w 2017 r.
2. Powodem są względy bezpieczeństwa

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

MSWiA chce, by większość uchodźców, których Polska zadeklarowała przyjąć w ciągu dwóch najbliższych lat, trafiło do naszego kraju w 2017 r.

Wiceminister Jakub Skiba, który nadzoruje w resorcie politykę migracyjną, poinformował we wtorek, że trwają analizy dotyczące liczb. Skiba uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, która rozpatrywała projekt budżetu na 2016 r. Odpowiadał na pytania posłów dotyczące m.in. planów przyjęcia przez Polskę uchodźców - w tym z Syrii. Podkreślał, że ze względu na bezpieczeństwo polskich obywateli, większość z nich powinna zostać przyjęta w 2017 r.

"Nie zmieniamy wcześniejszych deklaracji"

- To jest przedmiotem bardzo dokładnych analiz, uwzględniających wszystkie aspekty zagadnienia, w tym m.in. aspekt bezpieczeństwa. (...) Inaczej zrobić nie można. Musimy przetrzeć tę drogę, musimy działać zgodnie z zasadą zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Polski - mówił, dopytywany o sprawę przez dziennikarzy.

Zastrzegł równocześnie, że nie oznacza to wycofywania się z deklaracji. Poprzedni rząd (PO-PSL) zadeklarował w 2015 r., że Polska miałaby przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat (2016 - 2017 r.). Zdaniem przedstawicieli obecnego rządu, ta liczba w rzeczywistości jest wyższa ze względu na będącą obecnie w toku procedurę rozlokowania uchodźców przez Komisję Europejską w ramach nierozdysponowanej rezerwy.

- My niczego nie zmieniamy, chodzi o właściwe zorganizowanie tego procesu. Wszystkie kraje są bardzo oszczędne w formułowaniu prognoz dotyczących przyjęcia uchodźców w najbliższych miesiącach, bo nie ma żadnej pewności co do tożsamości tych uchodźców, prawdziwości dokumentów, którymi się legitymują. Mamy do czynienia z bardzo poważnym kryzysem i dysfunkcją funkcjonowania UE - dodał.

Kryzys uchodźczy

Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie.

We wrześniu Polska zaakceptowała unijną decyzję o podziale uchodźców. Ministrowie spraw wewnętrznych UE przegłosowali podział 120 tys. uchodźców 22 września (wcześniej zapadła decyzja o podziale 40 tys. osób). Polsce - która już wcześniej zgodziła się na przyjęcie 2 tys. uchodźców - przypadło, na podstawie tych decyzji, kolejne ok. 5 tys. osób.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (266)
Zaloguj się
 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 48 razy 48

  A pod dzisiejszym artykułem o zbiorowych gwałtach w Niemczech komentarze, naturalnie, wyłączone.

 • rosencoff

  Oceniono 45 razy 43

  co się dzieje z tym światem, przecież to jest zagłada Europy na naszych oczach.

 • petruss_77

  Oceniono 34 razy 30

  Koszt utrzymania 7tys x 6 = 42tys. imigrantów (pseudo uchodźców) to około 1.5mld PLN rocznie - płatne tylko w 1 roku przez UE. Dodajmy do tego 500+ co w sumie może dać kolejne 60mln PLN rocznie i rozmnożenie się Muslimów na potęgę. Poza tym jak to młode pokolenie dorośnie za jakieś kilka, kilkanaście lat to będziemy fruwać tu i tam w zamachach bombowych w imię Allaha. Wówczas gazety, telewizja, media godzinami będą debatować co się stało, je suis Charlie, je suis France, je suis Polonaise, nie którzy nawet dodadzą "a nie mówiłem". Niech ktoś odpowie co pcha Europę do tego szaleństwa ? To po prostu nie ma sensu....

 • 1group

  Oceniono 29 razy 25

  Nasze kobiety będą musiały jeszcze poczekać na ubogacanie przez "zorganizowane grupy mężczyzn " pochodzenia arabskiego.

 • nino.rota

  Oceniono 24 razy 24

  Po ostatnich wydarzeniach w Niemczech (napastowanie seksualne Niemek w Kolonii i Hamburgu) nikt normalny i w miarę ogarnięty nie ma już żadnych wątpliwości, że niekontrolowany napływ imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu jest kompletną porażką idei multi kulti i politycznej poprawności lewicowej EUropy...

 • ludzion

  Oceniono 26 razy 24

  A artykułu o bandach imigrantów atakujących kobiety w Niemczech nie można komentować. Wstyd Gazeto.

 • wlodzimierz.iliycz

  Oceniono 24 razy 22

  "Polska nie spieszy się z przyjęciem uchodźców. MSWiA chce, by większość trafiła do nas w 2017 r."

  Nie chcemy przyjmować na swoje utrzymanie w Polsce żadnych Arabów migrujących w poszukiwaniu frajerów, którzy będą im fundować.
  Oni wykorzystali fakt, że granice Europy po prostu nie są wcale chronione przez nieudolną Komisję Europejską.
  Dosyć tej hucpy.

 • 1kom1

  Oceniono 22 razy 18

  no i po co było wybierać PIS? Jego sceptyczna postawa wobec nachodźców była jednym z niewielu powodów dla których można było na niego głosować, teraz już nic nie zostało, tylko czekać na następne tysiące, jak za Kopaczowej ....

 • super_smaczny

  Oceniono 26 razy 18

  Merkel to wariatka Niemcy juz to zrozumieli ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX