Oto, co dzieje się z twoim ciałem, jeśli zaledwie przez miesiąc nie pijesz alkoholu

05.01.2016 15:37
Lepsze wyniki i poprawa samopoczucia, lepszy sen... wielu pozytywnych skutków miesiąca bez alkoholu można się domyślić. Jednak nowe badanie pokazuje też zaskakujący efekt - miesięczna abstynencja sprawia, że po jej skończeniu pijemy z większym umiarem.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W Wielkiej Brytanii wiele osób nie pije alkoholu przez pierwszy miesiąc roku. Zwyczaj ten nazywa się "suchym styczniem" i daje naukowcom pretekst i możliwości do przeprowadzania badań wpływu alkoholu (lub jego braku) na organizm.

Wyniki jednego z takich badań opublikowano w grudniu w piśmie naukowym "Health Psychology". Badacze sprawdzali wpływ miesięcznej abstynencji na psychikę, a konkretnie na zachowania i przyzwyczajenia przy spożywaniu alkoholu.

Badaniu poddano 857 dorosłych Brytyjczyków, którzy wypełniali kwestionariusze po miesiącu oraz sześciu miesiącach od zakończenia "suchego stycznia". 64 proc. z nich udało się nie pić alkoholu w wyznaczonym czasie.

Okazało się, że osoby, które przez miesiąc wstrzymywały się od picia, w ciągu kolejnego pół roku rzadziej spożywały alkohol, a gdy to robiły - piły z większym umiarem. Niemal nie zaobserwowano przypadków tzw. efektu odbicia, czyli sytuacji, w których od razu po miesiącu bez alkoholu badane osoby chciały "nadrobić" za czas abstynencji i zaczynałyby pić w nadmiarze.

Mniej tłuszczu w wątrobie i cukru we krwi

Badaniu efektów miesiąca bez alkoholu poddali się też kilka lat temu redaktorzy pisma "New Scientist". 14 dziennikarzy przebadało się w szpitalu, a przez kolejnych pięć tygodniu 10 z nich nie piło alkoholu, a czterech - kontynuowało picia jak zazwyczaj.

Po upływie pięciu tygodni znów przeszli testy. U tych, który spożywali alkohol, wyniki pozostały bez większych zmian - inaczej, niż u pozostałych 10. Po ponad miesiąc bez alkoholu zawartość tłuszczu w wątrobie zmniejszyła się o 15-12 proc.

U badanych spadł także poziom glukozy we krwi - o 16 proc., a cholesterolu o 5 proc. Schudli też średnio o 1,5 kg. Poza pozytywnymi efektami fizycznymi, były też psychiczne: u dziennikarzy poprawiła się też jakość snu i koncentracja. Jedyne negatywne skutki dotyczyły kontaktów społecznych.

Naukowcy podkreślają, że badanie dobitnie pokazuje, jak duży wpływ ma alkohol na nasze organizmy. Nawet u osób nie pijących w nadmiarze, całkowite odstawienie alkoholu na krótki czas wyraźnie poprawiło stan zdrowia.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (252)
Zaloguj się
 • squadack

  Oceniono 64 razy 40

  Nie piję od 36 lat. Mam stłuszczoną wątrobę i cukrzycę. O wyniki poziomu cholesterolu lepiej nie pytać.

 • rtd5rtd

  Oceniono 28 razy 20

  najlepsze sa gadki alkmenow w stylu:
  - kieliszek na lepsze trawienie
  - kieliszek na rozgrzewke
  - browarek przed snem
  - kieliszek na poprawe krazenia
  - winko czerwone na poprawe trawienia po ciezkim miesie
  i mozna chlac nonstop z dobra intencja.

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 26 razy 16

  Dzień dobry, mam na imię Zdzisiek, mam 48 lat i mam problem z alkoholem. Mój problem z alkoholem polega na tym, że nie mam pieniędzy na alkohol.

 • tom_aszek

  Oceniono 30 razy 14

  " Po upływie pięciu tygodni znów przeszli testy. (...) Schudli też średnio o 15, kg."

  Schudli 15 kg w ciągu 5 tygodni?! I do tego tylko "od niepicia"?
  Radzę szybko poprawić tę literówkę (właściwie - cyfrówkę?).

 • typowy_seba2

  Oceniono 17 razy 11

  a co sie stanie jakby czlowiek jadl jedzenie w pelni naturalne bez stosowanych tam ulepszaczy?

 • adirun

  Oceniono 11 razy 11

  A niech sobie piją, nie nasza sprawa. Tylko błagam, nie wsiadajcie za kółko jak się flaszka skończy tylko dzwońcie po taksówkę - bo to już sprawa nas wszystkich.

 • stullpysk

  Oceniono 29 razy 11

  Rzuciłem picie!!!! To były najgorsze 4 godziny mojego życia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje