Oto, co dzieje się z twoim ciałem, jeśli zaledwie przez miesiąc nie pijesz alkoholu

Lepsze wyniki i poprawa samopoczucia, lepszy sen... wielu pozytywnych skutków miesiąca bez alkoholu można się domyślić. Jednak nowe badanie pokazuje też zaskakujący efekt - miesięczna abstynencja sprawia, że po jej skończeniu pijemy z większym umiarem.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W Wielkiej Brytanii wiele osób nie pije alkoholu przez pierwszy miesiąc roku. Zwyczaj ten nazywa się "suchym styczniem" i daje naukowcom pretekst i możliwości do przeprowadzania badań wpływu alkoholu (lub jego braku) na organizm.

Wyniki jednego z takich badań opublikowano w grudniu w piśmie naukowym "Health Psychology". Badacze sprawdzali wpływ miesięcznej abstynencji na psychikę, a konkretnie na zachowania i przyzwyczajenia przy spożywaniu alkoholu.

Badaniu poddano 857 dorosłych Brytyjczyków, którzy wypełniali kwestionariusze po miesiącu oraz sześciu miesiącach od zakończenia "suchego stycznia". 64 proc. z nich udało się nie pić alkoholu w wyznaczonym czasie.

Okazało się, że osoby, które przez miesiąc wstrzymywały się od picia, w ciągu kolejnego pół roku rzadziej spożywały alkohol, a gdy to robiły - piły z większym umiarem. Niemal nie zaobserwowano przypadków tzw. efektu odbicia, czyli sytuacji, w których od razu po miesiącu bez alkoholu badane osoby chciały "nadrobić" za czas abstynencji i zaczynałyby pić w nadmiarze.

Mniej tłuszczu w wątrobie i cukru we krwi

Badaniu efektów miesiąca bez alkoholu poddali się też kilka lat temu redaktorzy pisma "New Scientist". 14 dziennikarzy przebadało się w szpitalu, a przez kolejnych pięć tygodniu 10 z nich nie piło alkoholu, a czterech - kontynuowało picia jak zazwyczaj.

Po upływie pięciu tygodni znów przeszli testy. U tych, który spożywali alkohol, wyniki pozostały bez większych zmian - inaczej, niż u pozostałych 10. Po ponad miesiąc bez alkoholu zawartość tłuszczu w wątrobie zmniejszyła się o 15-12 proc.

U badanych spadł także poziom glukozy we krwi - o 16 proc., a cholesterolu o 5 proc. Schudli też średnio o 1,5 kg. Poza pozytywnymi efektami fizycznymi, były też psychiczne: u dziennikarzy poprawiła się też jakość snu i koncentracja. Jedyne negatywne skutki dotyczyły kontaktów społecznych.

Naukowcy podkreślają, że badanie dobitnie pokazuje, jak duży wpływ ma alkohol na nasze organizmy. Nawet u osób nie pijących w nadmiarze, całkowite odstawienie alkoholu na krótki czas wyraźnie poprawiło stan zdrowia.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (253)
Oto, co dzieje się z twoim ciałem, jeśli zaledwie przez miesiąc nie pijesz alkoholu
Zaloguj się
 • Sebastian Sebol

  0

  Jak jedno ma się do drugiego? LOL!!!
  Naukowcy przekonują, że to bardzo zła decyzja!

  Styczeń to zazwyczaj ta faza roku, kiedy wciąż jeszcze jesteśmy przekonani, że nasze postanowienia utrzymają się w mocy, a my podniesiemy na wyższy poziom nie tylko swoją osobowość, ale też duszę i ciało. Niestety - chociaż wiara we własną siłę woli jest zjawiskiem pozytywnym i chwalebnym - to jednak w niektórych przypadkach, zbyt optymistyczne spoglądanie w lepsze jutro, może wyrządzić nam więcej krzywdy, niż pożytku. A czasami nawet doprowadzić do sytuacji tragicznej, czy wręcz zagrażającej życiu... i tak właśnie jest z alkoholem, a konkretnie z próbami jego odstawienia, czego spory odsetek Polaków próbuje właśnie w styczniu.

 • pela_46

  Oceniono 1 raz 1

  to mam pić czy nie, bo teraz nie pijam i źle sypiam i czuję się podle od 25 października bodajże

 • q-ku

  Oceniono 1 raz 1

  straszne
  natychmiast się napiję

 • stuj_halina

  Oceniono 2 razy 2

  bzdura i tyle. Alkohol jest dla ludzi, gdybym nie piła to bym nie ukończyła studiów, nie znalazłabym męża, nie urodziła dzieci ( udanych ) , nie dożyła emerytury.

  Oczywiście że z umiarem, nie więcej jak ćwiartka dziennie ;)))))

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 2 razy -2

  Alkocholik to czlowiek majacy problem z alkocholem .............. ja niestety mam problem z brakiem alkocholu.

 • pirex

  0

  Jednak "kontakty społeczne" są dla mnie najważniejsze :) , nie potrafię z nich zrezygnować.

 • kurejwa

  Oceniono 1 raz 1

  Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach.

 • mielis

  Oceniono 1 raz 1

  Te badania możecie sobie potłuc o kant półdupków. Ja nie piję już od ponad 18 lat i żadnego z opisanych objawów nie odczułem Co prawda przed 1997 nie piłem również co tydzień ale raz w roku się zdarzało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje