W Kapitule Orderu Orła Białego został tylko prezydent Andrzej Duda

05.01.2016 14:03
Andrzej Duda jest w tej chwili jedynym członkiem Kapituły Orderu Orła Białego.

Andrzej Duda jest w tej chwili jedynym członkiem Kapituły Orderu Orła Białego. (Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta)

1. W kapitule Orderu Orła Białego został sam Andrzej Duda
2. W listopadzie zrezygnowało dwóch członków Kapituły

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W skład Kapituły wchodzi z urzędu prezydent Rzeczypospolitej jako Wielki Mistrz Orderu - oraz czterech wybranych na 5 lat członków.

Jak widać na oficjalnej stronie prezydenta RP, jedynym członkiem Kapituły jest obecnie sam Andrzej Duda:Dwaj członkowie zrezygnowali - przez ułaskawienie Kamińskiego

W chwili objęcia obowiązków prezydenta RP przez Andrzeja Dudę w skład Kapituły wchodzili: zasłużony działacz "Solidarności" Aleksander Hall, b. premier i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, słynny kompozytor Krzysztof Penderecki oraz historyk Henryk Samsonowicz. Andrzej Duda objął stanowisko Wielkiego Mistrza.

Jak podaje Wyborcza.pl, 3 listopada 2015 rezygnacje z członkostwa w Kapitule złożyli Aleksander Hall i Henryk Samsonowicz. Był to protest przeciw ułaskawieniu byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego przez Andrzeja Dudę.

Jak to było ze składem Kapituły

Pod koniec 2010 r., po objęciu urzędu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, z zasiadania w kapitule zrezygnowali: b. rzecznik interesu publicznego Bogusław Nizieński i opozycjonista z czasów PRL Andrzej Gwiazda. Swoją decyzję tłumaczyli przyznaniem Orderu Orła Białego Adamowi Michnikowi, Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu, Aleksandrowi Hallowi i bp. Alojzemu Orszulikowi. Z kapituły odszedł też b. premier Jan Olszewski.

W lutym 2011 r. w skład kapituły zostali powołani przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Władysław Bartoszewski (zmarł 24 kwietnia 2015 r.), Hall, Penderecki i Samsonowicz. W 2013 r. do kapituły - kilka miesięcy po śmierci Chrzanowskiego - dołączył Buzek. Kadencja Pendereckiego wygasałaby w lutym 2016 r., ale kadencja Buzka - dopiero w 2018 r.

Kapituła stoi na straży "honoru Orderu"

Kapituła ma prawo do wyrażania opinii we wszystkich sprawach dotyczących orderu. Opiniuje wnioski o nadanie lub pozbawienie odznaczenia i może wystąpić do prezydenta z inicjatywą o jego nadaniu lub pozbawienia. Może też występować do organów uprawnionych o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawach dotyczących orderu.

Kapituła ma m.in. stać na straży honoru Orderu Orła Białego. Członkami Kapituły mogą być tylko obywatele polscy. Jej członków wybiera prezydent. Kapituła orderu działa na podstawie swojego statutu, zatwierdzonego przez prezydenta.

Najwyższe polskie odznaczenie

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe RP, nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom. Jest też najwyższym rangą odznaczeniem przyznawanym przedstawicielom obcych państw.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (1244)
Zaloguj się
 • tades1

  Oceniono 463 razy 431

  gratulacje dla pana prezydenta ,
  to pewnie bardzo miłe czuć wokół siebie szacunek i poważanie , prawda panie Duda ?

 • dziadekjam

  Oceniono 436 razy 266

  "W Kapitule Orderu Orła Białego został tylko Duda"
  =====================================
  Czas na Order Kaczora Plugawego.

 • marac

  Oceniono 240 razy 222

  Co za problem. Wybierze się nowych, jest tylu świetnych kandydatów równie honorowych co Duduś, np. Kaczyński, Kamiński, Ku...ki, Herr Hoffmann (pozdrowienia dla chorej żony).

 • ojcieckierownik

  Oceniono 227 razy 207

  Teraz będzie kapituła kota czarnego z wielkim mistrzem z małym pistolecikiem...

 • michalpopiel

  Oceniono 214 razy 202

  Nie ma problemu. Duduś dokoptuje Pawłowicz, Macierewicza, Waszczykowskiego i posła Piętę. Jarek w skład kapituły nie wejdzie, bo nie ma czasu na takie pierdoły. Za to podytkuje sowjemu kapciowemu (zwanemu również prezydentem) kto wejdzie w skład owej kapituły.

 • anelka2

  Oceniono 130 razy 126

  Mam nadzieję, że nikt kto ma honor nie wejdzie do kapituły, a tym bardziej nie przyjmie od Dudy orderu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje