Twoje dziecko często siada w taki sposób? To może być bardzo niepokojący objaw

05.01.2016 13:03
Chłopiec siedzący w pozycji W

Chłopiec siedzący w pozycji W (Fot. iStock/MIKHAYLOV OLEG)

Nogi zgięte w kolanach i rozsunięte na boki, pupa na podłodze między piętami - tak wygląda pozycja W, zwana też pozycją żaby. Wiele dzieci siada w ten sposób podczas zabawy. Czy powinno to martwić rodziców?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jeśli dziecko siada również na inne sposoby (po turecku, w siadzie bocznym itd.), to nie ma powodów do niepokoju. Jednak jeśli zawsze wybiera pozycję W, warto skonsultować się z ortopedą.

Dlaczego dzieci siadają w pozycji W?

Częste siadanie w pozycji W może świadczyć o tym, że dziecko ma problemy z równowagą. W takiej pozycji łatwiej utrzymać mu stabilność, bo ma większą płaszczyznę podparcia - podaje serwis Dlapacjenta.fizjopunkt.pl.

Wiele z dzieci, które wybiera pozycję ma hipermobilne stawy lub obniżone napięcie mięśniowe.

Skutki siadania w pozycji W

Siedząc w pozycji W dziecko mam ograniczoną możliwość skręcania tułowia i przenoszenia ciężaru ciała z jednej strony na drugą (np. podczas sięgania po zabawki) - ostrzega Theinspiredtreehouse.com. Przez to nie ćwiczy mięśni tułowia.

Poza tym w pozycji W na kolana i biodra położony jest duży nacisk - pisze serwis Skillsforaction.com. Może to skutkować m.in. nieprawidłowym rozwojem stawów biodrowych i koślawieniem kolan.

Długie przebywanie w pozycji W może doprowadzić też do skrócenia mięśni tylnych uda.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (55)
Twoje dziecko często siada w taki sposób? To może być bardzo niepokojący objaw
Zaloguj się
 • Oceniono 1 raz -1

  Od dziecka tak siadałam i nigdy nie miałam problemów z postawą,płaskostopiem i czym tam jeszcze! Ba, jestem kobietą po 50-ce i nadal umiem tak siedzieć,przy skłonie potrafię bez problemu całe dłonie położyć na ziemi. A z siadu z pozycji W wstaję na nogi bez podpórki. Więc coś tu nie tak z tym artykułem.

 • Oceniono 1 raz 1

  Mój synek tak siada ale on miał zmorzone napięcie mięśniowe można powiedzieć że od urodzenia no ale ja z mężem od maleńkości chodzimy z nim po lekarzach do dziś dnia

 • stoka.solla

  Oceniono 4 razy 0

  w Azji wszyscy tak siadaja/kucaja od dziecka i przez cale zycie i nie widze aby mieli jakies zaburzenia rownowagi

 • braass

  Oceniono 6 razy 0

  Co za głupawy i groźny artykuł. Jakiś pisiorski przedpotop. Dziecku dać czas, obserowować, ale nie układać jak jakiegoś parobka prezesa. Samo sobie znajdzie wygodną pozycję.

 • hasenberg

  Oceniono 6 razy 4

  Piecze zwieracz się znaczy było na katechezie, tak się ona objawia na początku, później klęczeniem i leżeniem

 • sztucznamgla

  Oceniono 9 razy 1

  januszz4

  ja słyszałem, że maja zamienić fotele na kleczniki

 • januszz4

  Oceniono 4 razy 2

  Właśnie w Sejmie mają zlikwidować fotele i wszyscy posłowie opozycji będą musieli siedzieć w tej pozycji. Jedynie posłowie partii rządzącej dostaną przywilej siedzenia po turecku.

 • bonaventura

  Oceniono 5 razy 3

  Ten artykuł świadczy o tym, że w dzieciństwie Pani Fizjoterapeutka miała problemy z równowagą i musiała nieźle walnąć głową o beton.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje