Twoje dziecko często siada w taki sposób? To może być bardzo niepokojący objaw

Chłopiec siedzący w pozycji W

Chłopiec siedzący w pozycji W (Fot. iStock/MIKHAYLOV OLEG)

Nogi zgięte w kolanach i rozsunięte na boki, pupa na podłodze między piętami - tak wygląda pozycja W, zwana też pozycją żaby. Wiele dzieci siada w ten sposób podczas zabawy. Czy powinno to martwić rodziców?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jeśli dziecko siada również na inne sposoby (po turecku, w siadzie bocznym itd.), to nie ma powodów do niepokoju. Jednak jeśli zawsze wybiera pozycję W, warto skonsultować się z ortopedą.

Dlaczego dzieci siadają w pozycji W?

Częste siadanie w pozycji W może świadczyć o tym, że dziecko ma problemy z równowagą. W takiej pozycji łatwiej utrzymać mu stabilność, bo ma większą płaszczyznę podparcia - podaje serwis Dlapacjenta.fizjopunkt.pl.

Wiele z dzieci, które wybiera pozycję ma hipermobilne stawy lub obniżone napięcie mięśniowe.

Skutki siadania w pozycji W

Siedząc w pozycji W dziecko mam ograniczoną możliwość skręcania tułowia i przenoszenia ciężaru ciała z jednej strony na drugą (np. podczas sięgania po zabawki) - ostrzega Theinspiredtreehouse.com. Przez to nie ćwiczy mięśni tułowia.

Poza tym w pozycji W na kolana i biodra położony jest duży nacisk - pisze serwis Skillsforaction.com. Może to skutkować m.in. nieprawidłowym rozwojem stawów biodrowych i koślawieniem kolan.

Długie przebywanie w pozycji W może doprowadzić też do skrócenia mięśni tylnych uda.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (60)
Twoje dziecko często siada w taki sposób? To może być bardzo niepokojący objaw
Zaloguj się
 • Daniel Cieślak

  0

  Niestety siadanie w tej pozycji jest naprawde szkodliwe. Zwyradia ono ulozenie kosci udowej w panewce oraz osłabia staw kolanowy. Niestety sam byłem świadkiem jak ortopeda uspokoił rodziców 2 letniej dziewczynki " wyrośnie"

 • Magdalena Ożgo

  0

  Ten artykuł jest tak żałosny jak osoba która go pisała, w tych czasach doszukiwanie się chorób z byle czego jest na początku dziennym co za bzdura

 • Krystyna Iwona Bąkowska

  0

  Bzdura,moja wnuczka ma 5 lat i od małego tak siadała,zwracałam jej ciągle na to uwagę ale ona po chwili znów tak samo siadała,nie ma nic skróconego,równowagę miała świetną,czasem jeszcze tak sobie usiądzie.i nic się nie dzieje,mówi,że tak lubi...

 • sphinx10

  0

  To jeden z najbardziej cenionych przysiadów w jodze. Widać, nie mają o czym pisać.

 • Brygida Pietrzak

  Oceniono 1 raz -1

  Od dziecka tak siadałam i nigdy nie miałam problemów z postawą,płaskostopiem i czym tam jeszcze! Ba, jestem kobietą po 50-ce i nadal umiem tak siedzieć,przy skłonie potrafię bez problemu całe dłonie położyć na ziemi. A z siadu z pozycji W wstaję na nogi bez podpórki. Więc coś tu nie tak z tym artykułem.

 • Oceniono 1 raz 1

  Mój synek tak siada ale on miał zmorzone napięcie mięśniowe można powiedzieć że od urodzenia no ale ja z mężem od maleńkości chodzimy z nim po lekarzach do dziś dnia

 • stoka.solla

  Oceniono 4 razy 0

  w Azji wszyscy tak siadaja/kucaja od dziecka i przez cale zycie i nie widze aby mieli jakies zaburzenia rownowagi

 • braass

  Oceniono 6 razy 0

  Co za głupawy i groźny artykuł. Jakiś pisiorski przedpotop. Dziecku dać czas, obserowować, ale nie układać jak jakiegoś parobka prezesa. Samo sobie znajdzie wygodną pozycję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje