Polska wysyła pograniczników na granicę słoweńsko-chorwacką i do Grecji

05.01.2016 11:31
Uchodźcy na granicy serbsko-węgierskiej

Uchodźcy na granicy serbsko-węgierskiej (Darko Bandic (AP Photo/Darko Bandic, File))

1. 30 funkcjonariuszy Straży Granicznej leci do w czwartek do Słowenii
2. Będą wspierać tamtejszą policję w patrolowaniu słoweńsko-chorwackiej granicy
3. Wśród zadań, m.in. zapobieganie nielegalnym przekroczeniom granicy

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Polscy pogranicznicy wspólnie ze słoweńskimi policjantami będą wykonywać patrole na obszarze do 20 km w głąb terytorium Słowenii od granicy z Chorwacją, w rejonie miejscowości BreEeice, Dobova i ObreEeje.

- Do zadań naszych funkcjonariuszy należeć będzie między innymi zapobieganie nielegalnym przekroczeniom granicy, a także wspieranie policji słoweńskiej w zabezpieczeniu porządku publicznego - powiedziała Agnieszka Golias, rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej.

Przed wyjazdem szkolenie, m.in. z użycia broni służbowej

Polska misja na terytorium Słowenii potrwa do 4 lutego. Operacja poprzedzona jest trzydniowym szkoleniem w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Funkcjonariusze SG zapoznają się m.in. z przepisami słoweńskiego prawa regulującego działania tamtejszej policji.

- Podczas szkolenia szczególna uwaga zostanie zwrócona na prawo użycia lub wykorzystania broni służbowej, a także stosowania środków przymusu bezpośredniego - powiedziała Golias.

Misja w Grecji, m.in. na wyspie Lesbos

Także w czwartek, grupa 25 polskich pograniczników, udaje się na grecką wyspę Lesbos w ramach operacji unijnej agencji ds. granic Frontex. Polacy mają pomóc miejscowym służbom w radzeniu sobie z napływem migrantów. To specjaliści ds. nadzoru granic oraz daktyloskopowania i rejestracji migrantów.

Na luty planowany jest wyjazd do Grecji 32 funkcjonariuszy - specjalistów do rejestracji cudzoziemców, ustalania pochodzenia migrantów oraz specjalistów ds. dokumentów. Kolejna tura 32 funkcjonariuszy pojedzie na Lesbos, Samos oraz Chios w marcu.

Agencja Frontex wysyła blisko 300 funkcjonariusz i okręty

Pod koniec grudnia 2015 roku unijna agencja ds. granic Frontex poinformowała, że wysyła na wyspy greckie 293 funkcjonariuszy i 15 okrętów w ramach operacji Poseidon Rapid Intervention, która ma pomóc Atenom w radzeniu sobie z bezprecedensowym napływem migrantów.

Liczba funkcjonariuszy i tłumaczy Fronteksu będzie rosła stopniowo do 400. Wśród nich znajdą się funkcjonariusze dokonujący kontroli pasażerów i ich bagaży, eksperci do walki z fałszowaniem dokumentów z różnych państw członkowskich UE i państw stowarzyszonych z Schengen - wyjaśnia Frontex.

Dodatkowi funkcjonariusze pomogą w przyspieszeniu procesu rejestracji na greckich wyspach; będzie mogła zostać zarejestrowana większa liczba migrantów, szybciej też będą zbierane odciski palców.

W 2015 roku liczba migrantów docierających na greckie wyspy wyniosła ponad 850 tys., co oznacza, że była kilkanaście razy wyższa niż przed rokiem. Najwięcej przybyło Syryjczyków, a w następnej kolejności Afgańczyków i Irakijczyków.

Z najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR) wynika, że ponad milion migrantów przybyło drogą morską do Europy od początku roku. W czasie niebezpiecznej przeprawy morskiej zginęło 3771 ludzi.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (21)
Polska wysyła pograniczników na granicę słoweńsko-chorwacką i do Grecji
Zaloguj się
 • 0

  777 1 Swieta Trojca Daniel 8 Czluchow --- Widzialem TEMAT z nasza Straza Graniczna i popieram duchowo pomysl wyslania naszych pogranicznikow na inne granice UE w celu uszczelnienia granic .

 • jozbieszczad

  Oceniono 8 razy -4

  &***Dziś do portu w Pireusie w pobliżu Aten dowieziono dwoma promami 2477 osób, które wylądowały wcześniej na greckich wyspach Chios i Lesbos ? :) & Będą mieli co robić .&

 • val_drakul

  Oceniono 6 razy -4

  przeciez emigranici sa pokojowo nastawieni..
  tylko od czasu do czasu gwałca i rabuja jak w niemczech....

 • boguslawbch6808

  Oceniono 12 razy -4

  Zablokowaliście komentarze pod artykułem o napaściach seksualnych islamskich zwyrodnialców w Niemczech? A co, to my już niemieckich władz nie możemy krytykować? Władz, które pozwoliły na niekontrolowany przypływ miliona nielegalnych imigrantów.

 • jozbieszczad

  Oceniono 10 razy -4

  O "gazeta " dała artykuł o Kolonii, Hamburgu i Stuttgarcie :) bez możliwości komentarzy ---jednak apel z forum był zbyt MOCNY :):):):) Działa :)?

 • proteusz33

  Oceniono 10 razy -4

  polska już kiedyś wysłała pograniczników w tamte strony.A konkretnie do Kosovskiej Mitrovicy.Zostali obrzuceni granatami i nawet nie odpowiedzieli ogniem.Może nie wydali im amunicji ?

 • boguslawbch6808

  Oceniono 24 razy -4

  A wy w zaparte na głównej stronie zdjęcia małych dzieci?
  A może zdjęcia setek byczków z dworca w Kolonii? Ponoć wesoło tam im było w Sylwestra. Niewesoło za to miały kobiety tam przebywające. Gdzie głosy oburzenia redaktorek Bańkowskiej, Beczek i Słowik?

 • vlllv

  Oceniono 7 razy 1

  "Podczas szkolenia szczególna uwaga zostanie zwrócona na prawo użycia lub wykorzystania broni służbowej".

  To ważne, żeby misja nie skończyła się postrzeleniem słoweńskiego kolegi w nogę.

 • paprotka70

  Oceniono 8 razy -4

  A zapraszał ich tam ktoś, czy tylko Antonii wydał ustne polecenie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje