Nie tylko Niemcy. "FT" o "niebezpiecznych krokach PiS": To wygląda jak próba zdławienia głosów opozycji

05.01.2016 10:43
Jarosław Kaczyński na demonstracji poparcia dla PiS-owskiego rządu i prezydenta - 13 grudnia, Warszawa

Jarosław Kaczyński na demonstracji poparcia dla PiS-owskiego rządu i prezydenta - 13 grudnia, Warszawa (Fot. Kacper Pempel / Reuters)

1. Dziennik stawia Polskę za wzór wśród gospodarek Europy Środkowej
2. Sukces Polski to dowód, że demokracja może rozwijać się w b. krajach socjalistycznych
3. Ale teraz postęp jest zagrożony - pisze "Financial Times".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

We wtorkowym artykule redakcyjnym podkreślono, że "zaledwie w ciągu kilku tygodni nowy konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął niebezpieczne kroki, aby trzymać w ryzach Trybunał Konstytucyjny i media, powtarzając poczynania Fideszu na Węgrzech".

"To wygląda na próbę zdławienie głosów opozycji"

"FT" odnotowuje, że działania mające na celu przejęcie kontroli nad publicznymi nadawcami, przedstawiane przez PiS jako "uprawniony krok mający na celu powstrzymanie >>niesprawiedliwej<< krytyki ze strony mediów kontrolowanych przez nominatów poprzedniego rządu Platformy Obywatelskiej", wygląda raczej jak "próba zdławienia głosów opozycji".

Polska leży na linii nowego podziału geopolitycznego Europy

Londyński dziennik zwraca uwagę na strategiczne położenie Polski, graniczącej z Ukrainą, Białorusią i rosyjskim obwodem kaliningradzkim, co "stawia ją na linii frontu nowego geopolitycznego podziału Europy, między członkami instytucji euroatlantyckich i krajów, które Moskwa chce za wszelką cenę utrzymać w swojej strefie wpływów".

Według "FT" zwrot w Polsce jest tym bardziej niepokojący, że kraj uniknął "problemów gospodarczych, które podsyciły populizm w innych krajach Europy". Polska po raz ostatni była w recesji w 1992 roku - zaznacza dziennik.

"Owoce wzrostu były nierówno rozdzielone, szczególnie wśród młodych"

Wyraża następnie opinię, że "owoce wzrostu były jednak nierówno rozdzielone, szczególnie wśród młodych", a rząd PO otaczała ostatnio "atmosfera korupcji i samozadowolenia". Podkreśla zarazem, że "cel narodowej odnowy, nawet wspierany przez większość parlamentarną, nie może służyć jako usprawiedliwienie dla podkopywania mechanizmu kontroli i równowagi, którą Polacy wdrażali z takim wysiłkiem".

"Polscy przywódcy i obywatele opowiedzieli się za wartościami UE. Członkostwo pomogło im osiągnąć poziom pomyślności i znaczenie polityczne trudne do wyobrażenia w 1989 roku. Jeśli Warszawa w dalszym ciągu będzie schodzić z tego kursu, jej przyjaciele i sojusznicy powinni uczynić wszystko, aby przekonać ją do powrotu na drogę, która doprowadziła do takiego sukcesu" - podsumowuje "Financial Times".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (369)
Nie tylko Niemcy. "FT" o "niebezpiecznych krokach PiS": To wygląda jak próba zdławienia głosów opozycji
Zaloguj się
 • akenazy2

  Oceniono 2 razy 0

  Niech się Niemcy zajmą lepiej bandą gwałcicieli u siebie.

 • kula5211

  Oceniono 2 razy 0

  Co za wredna morda -- dla niego tylko Tupolew

 • anias54

  Oceniono 2 razy 0

  A co z potwornymi napasciami seksualnymi w Niemczech? Nic, bo przeciez PIS to najgorsze zlo na swiecie! Wal sie Gazeto, przeztalam cie kupowac nawet w czwartki i soboty. Time is over!

 • 1neo1

  Oceniono 2 razy 0

  POwska opozycja ma SBeckie media: TVN, Polsat, GieWu, Newsweek, i dziesiątki plus zaprzyjaźnione media zagranicą.

  Jeszcze wam mało POwskie złodzieje?

 • fotd

  Oceniono 3 razy -1

  Usunięto mój komentarz,ale powtórzę. Niech Niemcy zajmą się sytuacją we własnym kraju,a od Polski WARA.

 • fotd

  Oceniono 1 raz -1

  Może Niemcy niech baczniej przyjrzą się sytuacji w ich własnym kraju,bo tam, zdaje się, niebezpiecznie się zaczyna robić (vide : ataki na dworcach). Od Polski WARA

 • g_peck

  0

  "Działania mające na celu przejęcie kontroli nad publicznymi nadawcami, wygląda raczej jak "próba zdławienia głosów opozycji". "
  Dzięki Bogu, że ukochanej GW nie przejmą! Co byśmy wtedy biedni zrobili? W jakie prawdy wierzyli? I jakiego guru wysłuchiwali?

 • g_peck

  Oceniono 1 raz -1

  To zdjęcnie Kaczyńskiego to kolejna próbka ukazywania niemiłych sobie polityków w niekorzystny sposób. GW trenowała to na prezydencie Kaczyńskim, czy teraz dąży do tego samego co wtedy efektu?

 • senior2244

  Oceniono 8 razy -4

  Twarz oszalałego z nienawiści kretyna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje