Waszczykowski tłumaczy słowa o cyklistach i wegetarianach. To trzeba przeczytać samemu

Witold Waszczykowski tłumaczył na antenie TVP Info, jak powinniśmy byli zinterpretować jego wywiad dla niemieckiego "Bilda". By tym razem uniknąć zarzutów o niezrozumienie, publikujemy jedynie cytaty z tej rozmowy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Szef resortu spraw zagranicznych był gościem programu "Dziś wieczorem" w TVP Info. Prowadzący Krzysztof Ziemiec zapytał go najpierw o głośny wywiad udzielony agencji Reutera, a potem o rozmowę z niemieckim "Bildem".

- Chcemy tylko wyleczyć nasz kraj z kilku chorób, aby mógł ponownie wyzdrowieć - powiedział wówczas, uzasadniając zmiany w mediach publicznych. - Poprzedni rząd realizował tam [w mediach - red.] określony lewicowy program. Tak jakby świat według marksistowskiego wzorca musiał automatycznie rozwijać się tylko w jednym kierunku - nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i walczą ze wszelkimi przejawami religii. To ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami - mówił.

"Ciąg ideologiczny chce doprowadzić poprzez indoktrynację..."

Słowa Waszczykowskiego wywołały wiele komentarzy. Oto, jak je tłumaczy:

1. "Ja odnosiłem się do całego kompleksu, dlaczego w tej chwili tworzy się ta cała dyskusja polityczna w Polsce, dlaczego są środowiska tak gwałtownie skierowane przeciwko rządowi. Otóż są to środowiska, które przez dwadzieścia parę lat próbowały indoktrynować społeczeństwo polskie, wszczepiać różne nowomodne koncepcje, często skrajne"

2. "Odpowiadając w taki trochę trywialny sposób próbowałem pokazać, jak to może doprowadzić do spaczenia podejścia. Tłumaczyłem, że istnieje pewien model rozwoju państw europejskich, również Polski, który zakładał tworzenie społeczeństwa wielokulturowego, skierowany na nowoczesny sposób zachowania - w ich rozumieniu. Ten model przegrał, Polacy wybrali jednak tradycję i uznali, że to nie jest postęp"

3. "Niemcy nie atakują mnie za to, bo rozumieją, o co mi chodziło. Chodziło o ciąg ideologiczny, który chce doprowadzić poprzez indoktrynację do stworzenia nowego społeczeństwa, które będzie się opierało na nowomodnych rozwiązaniach. Okazało się, że to nie działa"

4. "Ten szok, którego doznało to środowisko po dwudziestu kilku latach stygmatyzowania tradycyjnych wartości i patriotycznych partii, nagle doprowadził do wybuchu histerii i groteski"

Waszczykowski został też zapytany o to, czy jako minister spraw zagranicznych nie powinien zostawić takich opinii dla siebie. - Nie jestem dyplomatą, jestem szefem dyplomacji. Jestem politykiem z krwi i kości, który kieruje dyplomatami. I dyplomaci oczywiście, czyli zawodowi wiceministrowie i ambasadorowie - oni mają się zachowywać dyplomatycznie. Natomiast ja mam dbać o resort i jestem w centrum tej dyskusji politycznej i mam prawo używać pewnych sformułowań politycznych. Ale nie używam takich zwrotów jak "dorżnąć watahę", które były używane przez moich poprzedników - wyjaśniał.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (529)
Waszczykowski tłumaczy słowa o cyklistach i wegetarianach. To trzeba przeczytać samemu
Zaloguj się
 • kubasiwy07

  Oceniono 2 razy 2

  Tradycyjne polskie wartości w/g ministra Waszczykowskiego: kołtuństwo, ciemnota, ignorancja, prostactwo, zadufanie w sobie i zaściankowa mania wielkości.Dla równowagi agresja i brak tolerancji. A na koniec załganie i hipokryzja. Wszystkie cechy dobrego wyborcy PISu.

 • Michał Oleksy

  Oceniono 1 raz 1

  wydaje mi się, że waszczykowski powinien zrezygnować na jakiś czas z mięsa I przesiąść się na rower. Na razie jego kręgosłup nie może utrzymać brzucha, wygląda to groteskowo.

 • sigm_0

  Oceniono 2 razy 2

  w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, co nas czeka ?

 • Maria Kowalska

  Oceniono 2 razy 2

  wóz konny, dla pierwszeg o sortujazda konna - i oczywiście schabowy - oto ideologiczne priorytety partii wiodacej nas ku swietlanej przyszłości

 • Maria Kowalska

  Oceniono 1 raz 1

  jednym słowem pan minister wyznał że on jest dyplomatołkiem- a od pracy ma t.zw.murzynow

 • 0

  A la manière "PIS", Witold Waszczykowski reste dans le vague. Ne s'agit-il pas de permettre aux électeurs de PIS d'identifier les ennemis imaginaires de la tradition polonaise. De quels milieux et de quelle idéologie s'agit-il ? Aucune précision à ce sujet. Ainsi, pour les antisémites, ces milieux pourraient être par exemple les milieux juifs, pour les homophobes, les homos, les laiques, etc. Il faudrait s'interroger sérieusement sur l'origine de telles frustrations et malaises d'une partie de l'électorat. Après tout, le néolibéralisme n'est-il pas une menace sérieuse pour les valeurs humanistes et en quoi cela constitue d'un côté une menace ? ( le consumérisme ne nous rend-il pas débile et ne met-il pas en danger l'humanisme voire l'humanité toute entière ?) ou de l'autre côté un prétexte pour les agitateurs d'extrême-droite et les populistes. Bref, l'excès de confusion autour des valeurs et anti-valeurs de notre monde contemporain offre certainement un terrain de jeu excellent pour les populistes de la pire sorte !!

 • j.turowicz

  Oceniono 1 raz 1

  Jako wegetarianka szczerze dziękuję Waszczykowskiemu za doskonałą promocję wegetarianizmu :)

 • miw.d

  Oceniono 2 razy 2

  "Ten szok, którego doznało to środowisko po dwudziestu kilku latach stygmatyzowania tradycyjnych wartości i patriotycznych partii, nagle doprowadził do wybuchu histerii i groteski" - o czym ten facet p......! Regularna religia w szkole, za chwilę na maturze, ok. 3 mld zł rocznie na kościół, pokropki, ustawy pod poglądy kościelne, msze i Radio Watykańskie w tv i w I programie PR! itp. itd! No to o jakiej stygmatyzacji tradycyjnych wartości nap......a ta wybitna jednostka pisowska, czyli Pan Minister od dyplomacji bez umiejętności dyplomatycznych, bo od tego ma ludzi???????

 • Andrzej Rejman

  Oceniono 1 raz 1

  ...."nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i walczą ze wszelkimi przejawami religii. To ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami...." Tradycyjne polskie wartości to mądrość, tolerancja i współdziałanie z innymi narodami i kulturami, czerpanie z nich, wymiana, wsłuchiwanie się w to, co inni mają do powiedzenia i zaproponowania, wznoszenie się ponad, - wystarczy posłuchać Jana Pawła II - wizjonera i autorytetu na miarę światową, a nie kierować się izolacjonizmem umysłowym, jak niektórzy politycy ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX