Waszczykowski tłumaczy słowa o cyklistach i wegetarianach. To trzeba przeczytać samemu

04.01.2016 21:14
Witold Waszczykowski

Witold Waszczykowski (Fot. Tomasz Stańczak/ Agencja Gazeta)

Witold Waszczykowski tłumaczył na antenie TVP Info, jak powinniśmy byli zinterpretować jego wywiad dla niemieckiego "Bilda". By tym razem uniknąć zarzutów o niezrozumienie, publikujemy jedynie cytaty z tej rozmowy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Szef resortu spraw zagranicznych był gościem programu "Dziś wieczorem" w TVP Info. Prowadzący Krzysztof Ziemiec zapytał go najpierw o głośny wywiad udzielony agencji Reutera, a potem o rozmowę z niemieckim "Bildem".

- Chcemy tylko wyleczyć nasz kraj z kilku chorób, aby mógł ponownie wyzdrowieć - powiedział wówczas, uzasadniając zmiany w mediach publicznych. - Poprzedni rząd realizował tam [w mediach - red.] określony lewicowy program. Tak jakby świat według marksistowskiego wzorca musiał automatycznie rozwijać się tylko w jednym kierunku - nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i walczą ze wszelkimi przejawami religii. To ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami - mówił.

"Ciąg ideologiczny chce doprowadzić poprzez indoktrynację..."

Słowa Waszczykowskiego wywołały wiele komentarzy. Oto, jak je tłumaczy:

1. "Ja odnosiłem się do całego kompleksu, dlaczego w tej chwili tworzy się ta cała dyskusja polityczna w Polsce, dlaczego są środowiska tak gwałtownie skierowane przeciwko rządowi. Otóż są to środowiska, które przez dwadzieścia parę lat próbowały indoktrynować społeczeństwo polskie, wszczepiać różne nowomodne koncepcje, często skrajne"

2. "Odpowiadając w taki trochę trywialny sposób próbowałem pokazać, jak to może doprowadzić do spaczenia podejścia. Tłumaczyłem, że istnieje pewien model rozwoju państw europejskich, również Polski, który zakładał tworzenie społeczeństwa wielokulturowego, skierowany na nowoczesny sposób zachowania - w ich rozumieniu. Ten model przegrał, Polacy wybrali jednak tradycję i uznali, że to nie jest postęp"

3. "Niemcy nie atakują mnie za to, bo rozumieją, o co mi chodziło. Chodziło o ciąg ideologiczny, który chce doprowadzić poprzez indoktrynację do stworzenia nowego społeczeństwa, które będzie się opierało na nowomodnych rozwiązaniach. Okazało się, że to nie działa"

4. "Ten szok, którego doznało to środowisko po dwudziestu kilku latach stygmatyzowania tradycyjnych wartości i patriotycznych partii, nagle doprowadził do wybuchu histerii i groteski"

Waszczykowski został też zapytany o to, czy jako minister spraw zagranicznych nie powinien zostawić takich opinii dla siebie. - Nie jestem dyplomatą, jestem szefem dyplomacji. Jestem politykiem z krwi i kości, który kieruje dyplomatami. I dyplomaci oczywiście, czyli zawodowi wiceministrowie i ambasadorowie - oni mają się zachowywać dyplomatycznie. Natomiast ja mam dbać o resort i jestem w centrum tej dyskusji politycznej i mam prawo używać pewnych sformułowań politycznych. Ale nie używam takich zwrotów jak "dorżnąć watahę", które były używane przez moich poprzedników - wyjaśniał.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (529)
Zaloguj się
 • szmul.bender

  Oceniono 316 razy 256

  a wydawało się, że głupszego szefa MSZ niż Fotyga nie będzie...

 • ewa_ltd

  Oceniono 273 razy 219

  Przy tym panu to Walesa byl zlotoustnym wyrazicielem logicznych mysli. A do punktu 3, to czytajac niemiecka prase, wiem, ze Niemcy faktycznie dobrze zrozumieli tego pana. Komentarz jest jednoznaczny: Nie ma miejsca w UE dla kaju, w ktorym stosuje sie praktyki Putina

 • krafts

  Oceniono 243 razy 173

  Pamiętam, że jeszcze 20 lat temu było normalne, że dzieci lało się pasem, a żonę po mordzie. Paliło się nawet w autobusie i tramwaju. To były czasy! Niestety, zachodni model społeczeństwa, który od lat nam wbijają do głów wykorzenił te piękne tradycje.

 • bardzobrudnyharry

  Oceniono 189 razy 139

  Wylądujesz , idioto, na śmietniku historii, a świat dalej będzie segregował odpady....

 • fagay

  Oceniono 138 razy 128

  Panie ministrze na pańską tezę, że: "chodziło o ciąg ideologiczny, który chce doprowadzić poprzez indoktrynację do stworzenia nowego społeczeństwa, które będzie się opierało na nowomodnych rozwiązaniach" -
  Pozwoli pan, że sie z panem nie zgodzę, bo ta indoktrynacja jest jednak w pełni adekwatna do badawczych wymagań zjawisk typu teza-antyteza, materia-antymateria, czy wreszcie podwojnego, ale unipolarnego prezentowania rzeczywistosci w swietle wirtualnych uwarunkowan, udokumentowanych niedawno przez grupe francuskich naukowcow studiujacych zjawiska permanentnego wzrostu w limitowanej przestrzeni grawitacji subiektywnej.

 • branja

  Oceniono 118 razy 112

  Czy ktoś się jeszcze dziwi dlaczego swego czasu Sikorski wywalił tego waszczycośtam z MSZ?

 • lukaseba

  Oceniono 133 razy 97

  Ja pierdziele... Co ta sekta ma w głowach....
  Najdziwniejsze jest to, ze ich wszystkich trzeba później tłumaczyć - co autor miał na myśli:
  - Kaczor coś chlapnie - reszta poddanych pisu tłumaczy co prezio miał na myśli
  - Waszczykowski się znowu wygłupił - ponownie trzeba go tłumaczyć
  - Maliniak - skarży się w Niemczech na Polskę - te jełopy mówią, że to wyrwane z kontekstu...

  Te przykłady można by mnożyć.... Normalnie żenua pełną gębą...

  Jestem przekonany, że jakby Kaczyński powiedział, że gó... jest jadalne - to reszta jego sekty przytakiwała by głowami i mówiła "może i są lepsze rzeczy ale i gó... da się zjeść"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje