W Brazylii kolejne dzieci rodzą się z małogłowiem. Przyczyną może być wirus, który sięga coraz dalej

Dzieci z wywołaną wirusem Zika mikrocefalią urodzone w Brazylii

Dzieci z wywołaną wirusem Zika mikrocefalią urodzone w Brazylii (Felipe Dana / AP (AP Photo/Felipe Dana))

Do 2014 roku w Brazylii występowało nie więcej niż 200 przypadków mikrocefalii rocznie. W 2015 roku było ich już niemal 3000. Niektórzy naukowcy łączą to z epidemią wirusa Zika, przenoszonego przez komary.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Od maja 2015 roku zakażonych wirusem zostało 1,5 miliona osób. U dzieci i dorosłych zwykle choroba przebiega łagodnie - pojawia się gorączka i wysypka. Czasem nie powoduje żadnych objawów. Jednak brazylijscy lekarze zauważyli obecność wirusa także w łożyskach matek, które rodziły dzieci z mikrocefalią. Dodatkowo, większość matek na początku ciąży miała objawy zbliżone do tych, które wywołuje wirus Zika.

Zika to wirus przenoszony przez komary i dotąd nie wynaleziono ani szczepionki, ani leku na objawy przezeń wywołane. Z kolei mikrocefalia (małogłowie) to schorzenie neurologiczne związane z nienaturalnie małymi wymiarami czaszki i mózgu. Większość dzieci z tym schorzeniem umiera bardzo wcześnie. Te, które przeżyją, będą wymagały opieki do końca życia.

Zlekceważona epidemia

Sytuacja w Brazylii jest poważna. Lekarze badają aktualnie przypadki śmierci 29 noworodków, a władze namawiają kobiety do odkładania macierzyństwa do momentu znalezienia lekarstwa. - Jeśli mogą czekać, niech poczekają - mówiła szefowa departamentu chorób zakaźnych w ministerstwie zdrowia.

Władze Brazylii znalazły się w ogniu krytyki ze względu na kryzys gospodarczy i korupcję, a epidemia wirusa, a w zasadzie to, jak lekceważąco ją potraktowano, tylko zwiększy jej problemy. Gdy zidentyfikowano ognisko Zika w Brazylii, minister zdrowia mówił bowiem, że nie należy się martwić, bo to łagodna choroba.

Umiarkowane zainteresowanie problemem ze strony władz jest stale krytykowane przez ekspertów medycznych. A naukowcy ostrzegają, że dopiero zaczynają zapoznawać się z "działaniem" wirusa i jego potencjałem do rozprzestrzeniania się na inne części globu.

Inny szczep wirusa?

By dowiedzieć się, czy Zika może spowodować małogłowie, powołano specjalny zespół badawczy. Jego eksperci próbują też dociec, dlaczego doszło do tego akurat w tym kraju. Być może wcześniej nie zauważono tego związku. Rozważana jest też możliwość, że w Brazylii rozwinął się inny szczep wirusa ze względu na idealne warunki do rozmnażania się komarów przenoszących Zika (to ten sam rodzaj, który przenosi żółtą gorączkę i Dengę). Część wirusologów uważa jednak, że związek między wirusem a uszkodzeniem mózgu trzeba jeszcze potwierdzić.

Wirus był już obecny w wielu innych krajach. Odkryto go w Ugandzie w latach 40. Wówczas był uznawany za stosunkowo niegroźny. W 2007 roku epidemia Zika wybuchła w jednym ze stanów Mikronezji, gdzie doszło do zakażenia 75 proc. populacji. Kilka lat później chorowało około 10 proc. populacji Polinezji Francuskiej. W obu tych przypadkach nie zauważono związku Zika z mikrocefalią.

Skąd wirus wziął się w Brazylii?

Jedna z teorii głosi, że wirus mogli "przywieźć" turyści, którzy przybyli do Brazylii w 2014 roku na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Inna - że wirus pojawił się na mistrzostwach w Rio de Janeiro wraz z kajakarzami z Polinezji.

Zika rozprzestrzenia się bardzo szybko. W październiku przypadki wirusa odnotowano m.in. w Kolumbii, Meksyku i Wenezueli i rozlewa się dalej, dotykając już większą część Ameryki Południowej.

Źródła:
New York Times >>>
Independent >>>
Quartz >>>


Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • W pełni wiarygodny wynik badania na obecność wirusa HIV ma się po ok. 12 tygodniach od ryzykownego zachowania Pierwszy taki przypadek w walce z HIV. Remisja wirusa u nastolatki, która od 12 lat nie brała leków
 • Transseksualista z Brazylii, Veronica Bolina pobita w męskim więzieniu Brazylia. Transseksualistka trafiła do więzienia dla mężczyzn. Pobili ją i ogolili jej głowę
Komentarze (110)
W Brazylii kolejne dzieci rodzą się z małogłowiem. Przyczyną może być wirus, który sięga coraz dalej
Zaloguj się
 • drzejms-buond

  0

  zwracam uwagę na słowo "MOŻE"

  Zika nie wzięla się znikąd...NIkt nie kontroluje ani upraw GMO ani ilości sypanych środków "ochrony roślin"
  w raporcie ABRASCO napisano:
  „Nie tylko używamy więcej pestycydów), ale używamy je coraz silniejsze. Zmuszono nas do importu środków wcześniej zakazanych w Brazylii, tylko po to by chronić brazylijskie uprawy genetycznie modyfikowanych soi i bawełny. (…) Aż 22 z 50 głównych składników tych pestycydów jest zakazana w większości państw.”

  Jednocześnie według artykułu opublikowanego w 2001 w czasopiśmie Environmental Health Perspectives:
  „Obecność znacznych poziomów pochodzącej z pestycydów atrazyny lub jej metabolitu wiąże się z ograniczeniem rozwoju płodu i małym obwodem głowy. Mały obwód głowy wynika także z obecności metolachloru pochodzącego z herbicydów.”
  Zarówno atrazyna jak i metolachlor są używane w Brazylii.
  A wśród wykorzystywanych pestycydów jest oczywiście Roundup
  Najczęściej uprawianą rośliną w Brazylii soja modyfikowana genetycznie. A soja oznacza Roundup.
  Brazylijscy prokuratorzy zapowiedzieli, że będą żądać przynajmniej 16,6 miliona dolarów od międzynarodowych producentów pestycydów za łamanie przepisów bezpieczeństwa na obiektach magazynowych. Oskarżonymi są BASF, DuPont, Monsanto. Nufarm, Syngenta, Adama, FMC oraz Nortox.

 • Tadeusz Lazar

  Oceniono 8 razy -4

  Żydokomuna z GW wyhodowała bolszewicką inżynierią socjologiczną stado skretyniałych idiotów patologicznie nienawidzących partię reprezentującą polską patriotyczną większość katolicką. Poziom szamba na jaki przyzwala ten portal w haniebnych komentarzach nadaje się na pozew cywilny i zasądzoną przykładną, wychowawczą dotkliwą karę za znieważanie narodu polskiego. Mniejszość oderwana od koryta dostała szaleńczego amoku, który nie mieści się w kanonach naszej polskiej cywilizacji. Trzeba koniecznie takie zachowania wypalić gorącym żelazem. Dość panoszenia się maleszkowatej rui i porubstwa. Sodoma i Gomora pseudodziennikarstwa od dziś kończy żywot w Rzeczypospolitej na szczęście.
  Zero zakupów GW w urzędach. Zero reklam państwowych i GW zdechnie jak robal n pustyni.

  Pa pa paptki bezmózgie. Wasz Tadeusz.

 • glas.rothar

  Oceniono 3 razy 1

  w takiej sytuacji należałoby dostarczyć ludności darmowe kondomy, kontenerami (i jeszcze wbić facetom do łbów, że mają ich używać). plus masowe badania prenatalne dla wszystkich ciężarnych oraz udostępnienie aborcji. ciekawe, czy zdecydują się na choćby jeden z tych kroków...

 • Anna Anna

  Oceniono 3 razy -1

  poziom tego portalu, a przede wszystkim komentujących tu, osiągnął dno dna. Jest to tragedia dla rodzin jak i dzieci, a wy porównujecie taka tragedie do pisu?? Wstyd dla gazety. pl. Nie macie prawa podawać się za opiniotwórczy portal! DNNNOOO

 • Lech Kuc

  Oceniono 1 raz 1

  A na poważnie dowiedzcie się jak przemysłowo hodują drób w Brazylii

 • dobrylos

  Oceniono 4 razy 2

  Bóg tak chciał.....jakieś pytania?

 • obywatel_nienumerowanej_rp

  Oceniono 28 razy 20

  u nas ten wirus jest od dawna...
  wszyscy para-politycy piSS i ich wyborcy są nosicielami, tyle, że w polskiej wersji jest to wirus zintegrowany: małogłowie, pustogłowie i mikropenis w jednym...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje