Arabia Saudyjska ogłasza koniec stosunków gospodarczych z Iranem. I wprowadza zakaz lotów

04.01.2016 17:50
Szyici protestują przeciwko egzekucji Nimr al-Nimra

Szyici protestują przeciwko egzekucji Nimr al-Nimra (Fot. THAIER AL-SUDANI / REUTERS)

1. Arabia Saudyjska podejmuje kolejne kroki wobec Iranu
2. Wcześniej rząd w Rijadem zerwał stosunki dyplomatyczne z Teheranem
3. Decyzję podjęto w odpowiedzi na atak na saudyjską ambasadę

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Arabia Saudyjska odwoła ruch lotniczy do Iranu, zakaże swym obywatelom podróżowania do tego kraju i zakończy wszelkie stosunki gospodarcze łączące ją z Teheranem - oświadczył saudyjski minister spraw zagranicznych Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir.

Po niedzielnym ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie i ostrej irańskiej reakcji na egzekucję szyickiego duchownego Nimra al-Nimra Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem.

"Iran musi zacząć zachowywać się jak normalne państwo"

W rozmowie z agencją Reutera szef saudyjskiej dyplomacji podkreślił, że zanim możliwe będzie przywrócenie relacji między Rijadem a Teheranem, Iran musi zacząć zachowywać się jak "normalne państwo", a nie jak "rewolucja", oraz respektować międzynarodowe zasady.

Zerwanie relacji z Teheranem nastąpiło po latach "agresywnej irańskiej polityki" - dodał. Ad-Dżubeir oskarżył też irańskie władze o wysyłanie bojowników do krajów arabskich i planowanie zamachów w Arabii Saudyjskiej oraz sąsiednich krajach Zatoki Perskiej.

- Ze strony Arabii Saudyjskiej nie ma mowy o eskalacji. Wszystkie nasze działania są podejmowane w reakcji na posunięcia Iranu. To Irańczycy weszli do Libanu i wysłali żołnierzy Al-Kuds (specjalna jednostka irańskiej Gwardii Rewolucyjnej - przyp. red.) do Syrii - powiedział Dżubeir.

Szef saudyjskiego MSZ zapewnił przy tym, że irańscy pielgrzymi będą nadal mile widziani w Mekce i Medynie, świętych miejscach islamu, zarówno podczas dorocznego hadżdżu, jak i poza nim.

W sobotę saudyjczycy stracili 47 osób

Saudyjski minister oświadczył, że al-Nimr, który był wśród 47 osób straconych w sobotę w Arabii Saudyjskiej, był terrorystą odpowiedzialnym za "werbunek, tworzenie komórek terrorystycznych, finansowanie ich i dostarczanie im broni". Następnie wymienił zbrodnie dokonane przez 43 członków Al-Kaidy, którzy byli wśród straconych, i podkreślił, że za ich uśmiercenie Rijadowi "należy się pochwała, nie krytyka".

W sobotę wieczorem setki osób protestujących w Teheranie przeciw egzekucji al-Nimra wtargnęły do saudyjskiej ambasady, częściowo ją niszcząc, a także do saudyjskiego konsulatu w Meszhedzie. Zatrzymano ponad 40 osób.

Stosunki dyplomatyczne z Iranem zerwał również uznawany za sojusznika Rijadu Bahrajn oraz Sudan, a Zjednoczone Emiraty Arabskie obniżyły ich rangę.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (101)
Arabia Saudyjska ogłasza koniec stosunków gospodarczych z Iranem. I wprowadza zakaz lotów
Zaloguj się
 • aja_88

  Oceniono 2 razy 2

  reżim Arabi Saudyjskiej zwariował a za pomoc ISIS świat powinien ich ukarać

 • rafal.kinowski

  0

  Arabia Saudyjska i Iran są w klinczu już od dawna, Gromadzą przy sobie odpowiednio sunnickich oraz szyickich sprzymierzeńców. Większość działań w regionie Bliskiego Wschodu odbywa się według schematu podziału wewnątrz Islamu.
  Zaprszam na mojego bloga. antykruchosc blox pl

 • soso_soso

  Oceniono 2 razy 0

  Prawda lezy po srodku ale na pewno konflikt nie slluzy nikomu. Mam nadzieje, ze sprawa przyschnie.

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 4

  Jeszcze może być tak, że Arabia Saudyjska i Iran wzajemnie obłożą się embargiem na ropę.

 • gadolinn

  Oceniono 5 razy 3

  "Iran musi zacząć zachowywać się jak normalne państwo"

  A co Arabia Saudyjska wie, o normalnym panstwie? Moze to:
  "W sobotę saudyjczycy stracili 47 osób" - normalka, u nas tylu ludzi zabija sie traci co 4 godziny, a w Szwajcarii to co 30 minut.

  Normalne panstwo? Smiac by sie chcialo, gdyby to nie bylo takie smutne i zalosne.

  A wogole cala ta histeria z Iranem w ostatnim tygodniu smierdzi jakimis prowokacjami. Pewnie jankesy i zionisci szukaja pretekstu do nastepnej wojny.

 • pocalujta_wujta

  Oceniono 4 razy 2

  I tak wznowiono eskalacje odwiecznej wojny miedzy szyitami i sunnitami. I to by bylo na tyle... trzeba zabezpieczyc granice bo bedzie troche pewnie uchodzcow z tego przesladownictwa. To taka dobra rada wuja Stasia... robcie co chcecie, bo ci mieszkajakacy z daleka od EU moze nie maja sie czym martwic.

 • drdr2

  Oceniono 19 razy -3

  Arabia nie jest demokratycznym państwem ale to Iran napada na obce ambasady i to jest niedopuszczalne. W 1980 ambasada USA teraz saudyjska. Za przyzwoleniem władz.

 • tl132

  Oceniono 6 razy 2

  To taki międzynarodowy kryzys przypominający nasz wewnętrzny po śmierci Popiełuszki... Arabia Saudyjska uważa zamordowanego duchownego za terrorystę, Iran za męczennika... I oczywiście wszyscy mają swoje racje... a prawda powinna być jedna...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje