Były prezes TVP: Władza może zacząć kontrolować media prywatne. KRRiT stanie się organem policyjnym

04.01.2016 17:10
Juliusz Braun

Juliusz Braun (Agencja Gazeta)

W Polsce, zgodnie z nową ustawą, telewizja publiczna stanie się bezpośrednio zależna od rządu - prognozuje Juliusz Braun w "Krytyce Politycznej". A to tylko jedno z niebezpieczeństw.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zgodnie z nową ustawą medialną Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji straci kompetencje związane z powoływaniem władz mediów publicznych. Nominować je będzie minister skarbu państwa. KRRiT będzie jednak miała uprawnienia kontrolne w stosunku do całego rynku mediów.

"Niewykluczone, że po zmianach kadrowych, które nastąpią nie później niż w kwietniu, będzie można używać jej do precyzyjnego kontrolowania mediów komercyjnych. Władza może zacząć bardzo rygorystycznie egzekwować przestrzeganie zapisów koncesyjnych. KRRiT może stać się organem policyjnym w stosunku do mediów prywatnych" - pisze w "KP" były prezes TVP Juliusz Braun.

Jego zdaniem wystarczy interpretacja poszerzająca ustawowy przepis o zagrożeniu interesów kultury narodowej lub naruszaniu normy dobrego obyczaju, by "nadawcę ukarać, a nawet zagrozić odebraniem koncesji".

W Budapeszcie lepiej niż w Warszawie

Braun nawiązuje też do słynnych słów Jarosława Kaczyńskiego o Budapeszcie w Warszawie. "To prawda, że na Węgrzech istnieją poważne ograniczenia niezależności mediów, ale ustawa wprowadzona przez rząd Orbana wprost gwarantuje niezależność mediów publicznych i zapewnia udział opozycji w wyborze ich władz. W Polsce, zgodnie z nową ustawą, telewizja publiczna stanie się bezpośrednio zależna od rządu, bo minister skarbu w każdej chwili może powołać i odwołać jej władze" - wyjaśnia.

TVP podporządkowana władzy bardziej niż TRWAM

"Telewizja Polska stanie się podporządkowana władzy bardziej niż media zarządzane przez ojca Rydzyka" - to kolejna teza Brauna. Skąd taki wniosek? Telewizja TRWAM jest bowiem prywatną stacją i to z decyzji właścicieli wynika, jakie treści będą w niej nadawane. "Jeśli ojciec Rydzyk uzna, że rząd mu się nie podoba, będzie go krytykował i trudno będzie go powstrzymać. Gdyby pod rządami nowej ustawy prezes telewizji publicznej zrobił to samo, zostałby odwołany w ciągu kilku godzin" - tłumaczy były prezes TVP.

Cały tekst Juliusza Brauna >>>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (225)
Zaloguj się
 • jarekdebil

  Oceniono 96 razy 84

  ...bedziemy nadawac z Monachium albo Berlina, temat znany dla wiekszosci Polakow

 • maks1956

  Oceniono 74 razy 60

  tak to jest jak się siedziało w domu nie chciało się ruszyć tyłka i iść na wybory zagłosować (a 14 mln nie poszło na wybory) to są teraz tego skutki

 • johnparr1

  Oceniono 64 razy 58

  No to wróci Radio Wolna Europa i Podziemna TV

 • Nadia Guzik

  Oceniono 61 razy 55

  RWE dla przygłupów tłumaczę Radio Wolna Europa . Pamiętam programy Jacka Kaczmarskiego. Czy konus wie o czym mówię , pod sukienką mamuni SB nie pozwalało tego słuchać. Reszta kaczo bydła albo nie pamięta albo zwalczała. Ale pamiętajcie kaczoświnie a mury runą , runą , runą ..............

 • badziewiak66

  Oceniono 58 razy 46

  Macierewicz w skórzanym płaszczu będzie urzędował na Szucha, ogolą Olejnik na łyso, odbędzie się beatyfikacja Rydzyka i to dwa razy, zamienią orliki na miejsca straceń, Michnika wywiozą na Dworzec Gdański, całą „Wyborczą” wywiozą i TVN, będzie wojna z Ruskimi, i z Niemcami, Mroczek stanie przeciwko Mroczkowi, a Golec przeciwko Golcowi, Nergal pójdzie do seminarium.

 • gr_ub-y

  Oceniono 90 razy 44

  * PiS nie tylko dezinformuje. Oni po prostu permanentnie kłamią. To jest ich stała, sprawdzona metoda.

  Na przełomie 2014/15 r. sztab wyborczy Dudy, wówczas PIS-dowskiego kandydata w wyborach prezydenckich, zatrudnił ponad 800 hejterów do szerzenia w Internecie proPISowskiej propagandy. Stawka wynosiła od 1,5 zł (za umieszczanie w sieci „gotowca” dostarczanego przez sztab PIS-u) do nawet 3,5 zł za wpis autorski.

  Po zwycięstwie Dudy przekonanie wśród PIS-dowców o skuteczności takiego PR wzrosło niepomiernie! A dokładnie 3-krotnie! Bo już w czerwcu zatrudniono kolejnych niemal 2000 hejterów. Ich stawki pozostały na niezmienionym poziomie, ale za szczególna aktywność zaczęto niektórych wynagradzać w dodatkowy sposób. Wszyscy byli wynagradzani z funduszu wyborczego PIS-u, czyli de facto z naszych pieniędzy! Bowiem, jak powszechnie wiadomo, składki członkowskie PIS-u (w 2014 r. ok. 470 tysięcy PLN) w 100% idą na sfinansowanie ochrony Kaczyńskiego… A i tak jest to tylko połowa kosztów tej ochrony (obecnie ponad 1,2 miliona!). PIS wygrał wybory. Niedawno jeden z ministrów w kancelarii Dudy przyznał, że w szczytowym okresie kampanii wyborczej dla PISd-u pracowało ponad 3000 hejterów! Z częścią z nich zakończono „współpracę”. Jednak do dziś jest ona kontynuowana z niemal 800 osobami… Stawki nieco spadły, dziś jest to od 1 zł („gotowiec”) do 3-4 zł za wpis samodzielny i zamieszczany tylko 1 raz w sieci. I najciekawsze…

  Od 2 tygodni PISd-owcy hejterzy nie są już finansowani ze środków wyborczych lub partyjnych!!! TYLKO JUŻ BEZPOŚREDNIO Z NASZYCH PODATKÓW! Zostali bowiem zakwalifikowani jako współpracownicy i specjaliści ds. PR rządu PISd-u i kancelarii Dudy! Jeśli kogoś dziwiła to mnogość (na różnych forach) różnych wpisów proPISowskich i antyPOwskich lub wymierzonych w Nowoczesną i samego Petru, pomimo tego zawłaszczania przez PIS Państwa i łamania konstytucji, to chyba powinna go przestać dziwić!

  Szczególnie biorąc pod uwagę, że każdy wpis na forum czytają setki, a nawet tysiące Internautów... Niemal dzień w dzień 200, 300 lub 400 osób siada do komputerów i puszcza w świat co im tylko proPISd-owska wyobraźnia podsunie… A jak im się kończy inwencja sięgają do broszury, w której na 8 stronach są gotowe „komentarze”, dostarczone przez PR-owców Kaczyńskiego… Do niedawna "wrogami nr 1" byli Kopacz, Sikorski, Schetyna lub Niesiołowski. Dziś niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o histeryczne, nienawistne ataki stał się Petru. Bo jest dla PISd-u najgroźniejszy... Ilu z nich tu jest dziś?????

  Od dzisiaj będzie jeszcze Schetyna. Raz, że ma być szefem całości PO po porozumieniu; dwa, że wypłynęły podsłuchane rozmowy, w których zapowiada wyprowadzanie ludzi na ulicę. Teraz każdy marsz antypisowski będzie szkalowany jako sprawka Schetyny.
  Masowe wrzucanie komentów przez Andrzeja/Adama Fakibę i innych trolli jest dowodem na prowadzenie zorganizowanej kampanii. Podobnie jak gwałtownie rosnące oceny wpisów niejakiego kostuha, który potrafi w ciągu 1 minuty zdobyć 50 plusów przy wpisie i w krótkim czasie wylądować na szczycie listy.
  Do tego trwa akcja masowego minusowania niektórych wpisów, które lądują na końcu listy i nie są czytane. Są to często wpisy nie zawierające hejtu, ale krytyczne wobec władzy.

  Forum Gazety jest dla PIS-dzielskich trolli priorytetem...

 • cillian1

  Oceniono 63 razy 27

  @plumgazeta
  ten sługa pisu, kleru i kremla właśnie wprowadza to, co mają robić zielone ludziki w Polsce.

  odwracanie uwagi na forach.
  tym razem, wziął na tapetę religię polaczków.
  co kosztowało życie, milionów Polaków od 966 roku.

  Z nim ostrożnie, to wyćwiczony pies kremlowsko-rydzykowy.
  :)

 • safelogica

  Oceniono 28 razy 22

  Myślę, że PIS zajmie się mediami prywatnymi dosyć szybko. Oczywiście będzie na nie wpływać. Ale PIS nie zauważa w jakim świecie żyjemy. Oni maja mentalnośc z lat 60 XXw. Media prywatne w reakcji na kontrole wypączkują, powstana nowe mniejsze ale niezależne. Na dzisiejsze media nie ma siły. Oczywiście Polsat i TVN uciekną z polityki, zostawią sobie margines polityki. A polityka i społeczeństwo znajdzie inne portale, kanały. Tego PIS nie jest w stanie kontrolować.
  Najbardziej dziwię się ludziom młodym. Do 40 roku życia, że ktokolwiek z nich popiera PIS. Kierunek zmian społecznych, swoista oferta dla społeczeństwa skierowana jest przeciwko wszystkiemu z czego młodzież korzysta.
  Oni chca nie tylko zabraniać oni chca uczynić tak aby nie było konieczności zabraniania, czyli tak, aby niczego nie było.
  Jako prawnik zdumiewa mnie postawa wielu młodych prawników, niewiele po aplikacjach i jeszcze na aplikacjach. Są zadowoleni z ataku na TK i ataku na środowisko sędziowskie.
  Tylko młodzi prawnicy nie rozumieją, że żyją z tego niesprawiedliwego, ale niestety typowego dla Polski układu. Sędziów ograniczy Ziobro, sędziami uczyni zaufanych a młodzi prawnicy przestaną być potrzebni. Kto z klientów będzie potrzebował prawnika - pełnomocnika skoro on i tak może tylko wystąpić w najprostszym procesie windykacyjnym. A w pozostałych trudnych będzie zbędny. Tysiące prawników już powinny sposobić się do zmiany profesji. Będziecie potrzebni jak adwokat w Korei Północnej

 • prinsik

  Oceniono 15 razy 13

  Tylko rewolucja moze pohamowac piSSlamski terror i dazenie do ubezwlasnowolnienia Polakow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje