Były prezes TVP: Władza może zacząć kontrolować media prywatne. KRRiT stanie się organem policyjnym

Juliusz Braun

Juliusz Braun (Agencja Gazeta)

W Polsce, zgodnie z nową ustawą, telewizja publiczna stanie się bezpośrednio zależna od rządu - prognozuje Juliusz Braun w "Krytyce Politycznej". A to tylko jedno z niebezpieczeństw.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zgodnie z nową ustawą medialną Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji straci kompetencje związane z powoływaniem władz mediów publicznych. Nominować je będzie minister skarbu państwa. KRRiT będzie jednak miała uprawnienia kontrolne w stosunku do całego rynku mediów.

"Niewykluczone, że po zmianach kadrowych, które nastąpią nie później niż w kwietniu, będzie można używać jej do precyzyjnego kontrolowania mediów komercyjnych. Władza może zacząć bardzo rygorystycznie egzekwować przestrzeganie zapisów koncesyjnych. KRRiT może stać się organem policyjnym w stosunku do mediów prywatnych" - pisze w "KP" były prezes TVP Juliusz Braun.

Jego zdaniem wystarczy interpretacja poszerzająca ustawowy przepis o zagrożeniu interesów kultury narodowej lub naruszaniu normy dobrego obyczaju, by "nadawcę ukarać, a nawet zagrozić odebraniem koncesji".

W Budapeszcie lepiej niż w Warszawie

Braun nawiązuje też do słynnych słów Jarosława Kaczyńskiego o Budapeszcie w Warszawie. "To prawda, że na Węgrzech istnieją poważne ograniczenia niezależności mediów, ale ustawa wprowadzona przez rząd Orbana wprost gwarantuje niezależność mediów publicznych i zapewnia udział opozycji w wyborze ich władz. W Polsce, zgodnie z nową ustawą, telewizja publiczna stanie się bezpośrednio zależna od rządu, bo minister skarbu w każdej chwili może powołać i odwołać jej władze" - wyjaśnia.

TVP podporządkowana władzy bardziej niż TRWAM

"Telewizja Polska stanie się podporządkowana władzy bardziej niż media zarządzane przez ojca Rydzyka" - to kolejna teza Brauna. Skąd taki wniosek? Telewizja TRWAM jest bowiem prywatną stacją i to z decyzji właścicieli wynika, jakie treści będą w niej nadawane. "Jeśli ojciec Rydzyk uzna, że rząd mu się nie podoba, będzie go krytykował i trudno będzie go powstrzymać. Gdyby pod rządami nowej ustawy prezes telewizji publicznej zrobił to samo, zostałby odwołany w ciągu kilku godzin" - tłumaczy były prezes TVP.

Cały tekst Juliusza Brauna >>>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (225)
Były prezes TVP: Władza może zacząć kontrolować media prywatne. KRRiT stanie się organem policyjnym
Zaloguj się
 • rezun-one

  0

  TVN to Amerykanie i tu prezes się prędzej sfajda w gacie niż podskoczy.
  Amerykanie nie lubią jak im kto w interesie miesza, szczególnie jakiś miejscowy kacyk.
  Kto wtyka nos w Amerykańskie interesy długo nie żyje, wielu już się o tym przekonało.
  Rosjanie to przy nich pikuś. Kaczyński już może zacząć szukać sobie kwatery.

 • kuma1

  Oceniono 1 raz 1

  PIS była zarazą ale teraz to już gangrena na zdrowej tkance narodu.

 • branja

  Oceniono 3 razy 1

  Jeszcze dobrze nie zaczęli, a już się kończą. Już przy pierwszych demonstracjach było widać po ich reakcjach, że się boją. A następne są nieuniknione i na pewno liczniejsze. pis już jest synonimem obciachu, zacofania, ograniczenia, a będzie jeszcze gorzej. Także spokojnie, za trzy lata będziemy już pewni, że pisiory popłyną w wyborach. No chyba, że zaczną grzebać przy ordynacji.. Wtedy będzie gorąco...

 • ambion2015

  Oceniono 3 razy -3

  Co za bzdury, jakaś nagonka medialna na PiS.

 • pop195

  Oceniono 2 razy 2

  no tośmy się doczekali.czyżby miało wrócić słuchanie RWE, a może będzie zakaz posiadania telewizji satelitarnej.kiedy doczekamy się polskiej BBC-CHYBA NIGDY. PRZY TAKICH ĆWOKACH JAK POSEŁ PIĘTA I INNI MU POTOBNI

 • kesik001

  Oceniono 2 razy 2

  Spokojnie dupki mundurowe.
  Taka garstka jaka was została (w stosunku do uczciwych obywateli) będzie do ogarnięcia pod każdym względem.
  Ale możecie sobie świnki pokwiczeć.
  Tak miło słuchać wasze stękania:)
  I wasza ukochana pejsata.pl dostanie kaganiec na pysk:)

 • cyklista

  Oceniono 1 raz 1

  Tak na zdrowy rozum, bardzo dobrze że pis-katole przejmują media. Mało kto to ogląda, a smród pójdzie taki, że się naród porzyga.

 • ergosumek

  Oceniono 6 razy 0

  W polskiej rzeczywistości, która jest specyficzna z wielu powodów - geopolitycznych, narodowościowych, historycznych - media prywatne powinny być zrepolonizowane i odseparowane od polityki.
  Dość sondaży na prywatne zamówienie, których wiarygodności nie da się zweryfikować.

 • prolemur

  Oceniono 5 razy 1

  "Władza może zacząć bardzo rygorystycznie egzekwować przestrzeganie zapisów koncesyjnych."

  no popatrz pan, zaczną egzekwować zapisy koncesyjne, a to przecież miał być tylko pic na wodę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje