Prokuratura umorzyła śledztwo ws. zabójstwa Jarosława Ziętary

04.01.2016 16:19
Jarosław Ziętara

Jarosław Ziętara (ARCHIWUM RODZINNE)

- Śledztwo w sprawie uprowadzenia i zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary - zostało umorzone - przekazała Krakowska Prokuratura Apelacyjna. Powód? Niewykrycie sprawców.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Umorzony został jeden z wątków tego postępowania, dotyczący podejrzanych o pomocnictwo w porwaniu i zabójstwie - powiedział rzecznik prokuratury Piotr Kosmaty. - Po ocenie całego materiału dowodowego uznaliśmy, że brak danych dostatecznie uzasadniających, że dwaj podejrzani, którym postawiono zarzuty w śledztwie, dopuścili się zarzucanych im czynów. Z powodu niewykrycia sprawców śledztwo zostało umorzone - dodał.

Kosmaty wyjaśniał, że decydujący okazał się fakt, iż na pewnym etapie śledztwa główni świadkowie, na podstawie których sformułowano zarzuty, zaczęli diametralnie zmieniać swoje zeznania.

- Przy ocenie całokształtu materiału dowodowego doprowadziło to do podważenia jego wiarygodności i umorzenia wobec braku danych dostatecznie uzasadniających, że podejrzani dopuścili się zarzucanych im czynów - powiedział.

Ziętara został zamordowany w 1992 roku

Kosmaty podkreślił, prokuratura nadal uważa - i zapisała to w decyzji o umorzeniu postępowania - że "do uprowadzenia, przetrzymywania i zamordowania Jarosława Ziętary doszło, natomiast podstawą umorzenia jest niewykrycie sprawcy".

Jarosław Ziętara był dziennikarzem śledczym "Gazety Poznańskiej". Pisał o aferach gospodarczych. Zaginął 1 września 1992 r. w drodze do pracy. O pomocnictwo w porwaniu i zabójstwie dziennikarza podejrzani byli dwaj byli ochroniarze. O nakłanianie pracowników firmy ochroniarskiej do porwania, pozbawienia wolności, a następnie zabójstwa dziennikarza krakowska prokuratura oskarżyła byłego senatora Aleksandra Gawronika.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (62)
Prokuratura umorzyła śledztwo ws. zabójstwa Jarosława Ziętary
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  0

  gawronik dostanie odszkodowanie na bank i na konto w banku.---nie przepusci takiej okazji by zarobic.

 • cracken001

  0

  HAHAHAHAHA..przeciez od samego poczatku tej KOMEDII,pisalem,ze Gawronika wypuszcza i przeprosza...TERAZ JEGO KOLEJ,aby wytoczyc CWOKOM sprawe o BEZzasadne aresztowanie

 • ewa_ltd

  Oceniono 11 razy -1

  po co placic na prokurature? wystarczy prezydent- on wszystko umorzy. A jak bedzie Jarek mial watpliwosci, czy nie jest w sprawe zamieszana PO, to rozstrzelac. A prokuratorow na plaze wyslac.

 • y.woodoo

  Oceniono 4 razy -2

  Ile panstwo wtopilo w amatorskie dzialania prrokuratury i policji w tej sprawie. Jakie wyplacano nagrody prowadzacym sledztwo? Za darmo to nawet ksiadz pochowku nie zrobi biednej rodzinie (znam autentyczny przypadek).

 • alfalfa

  Oceniono 3 razy -1

  Ile to już? 26 czy 27 lat wolności? Dobrze, że niemieckie media nie protestują bo trzeba by było uwzględnić. Śmierć dziennikarza to przecież normalka w "rozwiniętych demokracjach".
  A.

 • drugiepietro

  Oceniono 5 razy 5

  Czyżby miłościwie panujący przewidywali gwałtowny wzrost liczby postępowań prokuratorskich i w związku z tym umarza wszystko, co się da, żeby zwolnić moce przerobowe?

 • cillian1

  Oceniono 7 razy -1

  czy ktoś z jego kolegów, z szacunku do niego, Może wrzucić do sieci jego ostatnie śledztwa.
  niech da tylko tematy i nazwy firm.
  Reszta do ustalenia, chyba.

 • cillian1

  Oceniono 11 razy -1

  czy on nie pisał/interesował się
  tzw. katoprawicą?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje