Dania wprowadziła kontrolę dokumentów na granicy z Niemcami. "Zwykli Duńczycy i Niemcy" nie będą mieli problemów

04.01.2016 13:26
Kontrola dokumentów na dworcu kolejowym przy porcie lotniczym Kastrup pod Kopenhagą

Kontrola dokumentów na dworcu kolejowym przy porcie lotniczym Kastrup pod Kopenhagą (SCANPIX DENMARK/REUTERS)

1. Kontrole na duńskiej granicy mają powstrzymać napływ migrantów
2. Premier Danii podał, że wyrywkowe kontrole będą prowadzone przez 10 dni
3. "Zwykli Duńczycy i Niemcy" nie będą mieli żadnych problemów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Kopenhaga twierdzi, że była zmuszona do wprowadzenia kontroli w reakcji na posunięcie Szwecji, która kilka godzin wcześniej przystąpiła do kontroli dowodów tożsamości na granicy z Danią. Do sprawdzania tożsamości pasażerów firmy transportowe pod groźbą kar pieniężnych zobowiązał szwedzki rząd, który chce w ten sposób ograniczyć liczbę imigrantów przedostających się do Szwecji. W 2015 roku wśród 160 tys. osób starających się o azyl w tym kraju jedynie 20 proc. miało paszport.Szef duńskiego rządu powiedział na konferencji prasowej, że wprowadzenie kontroli na granicy z Niemcami jest "tymczasowe" i zapewnił, że "zwykli Duńczycy i Niemcy" nie będą mieli żadnych problemów z przekraczaniem granicy. - Nie wszystkich policja będzie prosiła o pokazanie paszportu - oświadczył.

- Jeśli Unia Europejska nie może chronić granic zewnętrznych (...) coraz więcej krajów będzie zmuszonych do wprowadzania tymczasowych kontroli granicznych - powiedział szef duńskiego rządu.

Dania już raz wprowadziła kontrolę na granicy z Niemcami. W lipcu 2011 roku parlament duński zatwierdził propozycję ówczesnego prawicowego rządu, by przywrócić kontrole na granicach, co spotkało się z falą krytyki ze strony Komisji Europejskiej oraz innych państw UE. Na przejściach z Niemcami pojawili się celnicy, którzy dokonywali wyrywkowych kontroli. Kopenhaga tłumaczyła wtedy swą decyzję potrzebami walki z przestępczością.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (181)
Zaloguj się
 • xorock

  Oceniono 42 razy 38

  Na zdjęciach czystej krwi Duńczycy sprawdzają podejrzaną blond Arabkę.

 • wilma.flintstone

  Oceniono 43 razy 29

  Nieudolny, lewacki rzad Szwecji juz sie obudzil ze snu o byciu moralna superpotega, ktora ma prawo cala Europe ochrzaniac za postawe wobec uchodzcow. Lepiej pozno niz wcale, ale czy to cos teraz da? Co zmienia kontrole paszportow? Dokad odsylac tych, ktorzy ich nie maja? Za czyje pieniadze? Jak...?

 • barritus

  Oceniono 32 razy 28

  Nie rozumiem, Szwedzi idą w ślady "faszysty" Orbana?
  To już nie każdy może się tam zjawić i zażądać mieszkania i kasy?

 • facio60

  Oceniono 29 razy 27

  Jak znam życie, to kontrola obejmie rdzennych Europejczyków. Sprawdzanie podejrzanych z wyglądu, spotka się z masowymi protestami idiotów z organizacji typu obrony praw człowieka itp.itd., że to rasizm i ksenofobia. Już były takie głośne akcje kilka ładnych lat temu, o ile sobie przypominam w Niemczech czy Francji. Choć może to niewłaściwe określenie ("idioci"), bo oni trzepią kasę za właśnie takie działania. Ze po nich choćby potop, to już ich nie interesuje. Prawda jest taka, że imigranci hulają po Europie właściwie jak chcą. Węgrzy się temu przeciwstawili i wszyscy dokładnie wiemy, jakie pomyje są na nich za to wylewane.
  Zadziwiające jest to, że w większości państw Europy rdzenna ludność ma po dziurki w nosie imigrantów, ale media wprowadziły wprost niebywałą cenzurę na wszelkie doniesienia w tej sprawie. Pokazuje się wzruszające zdjęcia kobiet i dzieci a w rzeczywistości, 75% imigrantów to młodzi mężczyźni. Pisze się, jaką to szansą dla Europy i starzejącego się społeczeństwa są przybysze muzułmańscy a tymczasem ok 70% z nich nie ma wykształcenia. Z badań niemieckich wynika, że Syryjczycy, którzy tam szczycą się 8 klasami szkoły są na poziomie dzieci niemieckich z klasy........3. Są w stanie rozwiązać jedynie najprostsze zadania z matematyki.Czy w dzisiejszych czasach potrzebny jest do pracy ktoś, kto nie rozumie mowy kraju, w którym przebywa, wykształcenie ma niemal zerowe? 70% skierowanych azylantów do przeszkolenia zawodowego w Niemczech nie kończy tych kursów. Doświadczenia amerykańskie pokazały, że połączenie imigrantów z zasilaniem bezwarunkowym w mieszkania, wyżywienie, świadczenia rzeczowe i oczywiście stosunkowo wysokie kieszonkowe, to najprostsza droga do budowy gett. Szwedzi już to ćwiczą, a Niemcy będą na masową skalę. Polska jest stosunkowo biednym krajem w porównaniu do Skandynawii, Niemiec czy Austrii, ale po ostatnich moich pobytach w tamtych krajach, cieszę się, że wróciłem do Polski. W centrum Berlina, sklepy spożywcze są brudne, podłogi zadeptane. U nas, kierownik takiego sklepu zostałby w trymiga wyrzucony na pysk. Niebywałe chamstwo na ulicach. Na parkingach strach się zatrzymywać, bo grasują chmary śniadych ludzi, dla których ograbianie tirów czy osobówek, to sposób na życie w Unii.
  Straszenie nas przez Unię, że odbierze się nam środki pomocowe o ile nie weźmiemy uchodźców, to zwykły szantaż i droga prowadząca donikąd. Jeszcze jakieś 5 lat będziemy biorcą, po czym staniemy się płatnikiem netto. Poza tym, kraj unijne są poważnie zadłużone i gdy ich systemy socjalne zmuszone będą utrzymywać kolejne miliony, to po prostu rozprysną się jak domki z kart. Kupowanie sobie pokoju społecznego zasiłkami przestanie niedługo funkcjonować a wtedy....strach się bać. Drugie, trzecie, pokolenie imigrantów gryzie rękę swoich dobrodziei. Patrzą jak żyją rdzenni Europejczycy i pytają, czemu oni tak nie mają. Ano nie mają, bo się nie uczą i nie chce im się pracować. To nie są bajki i rasizm co piszę tylko twarda statystyka. W sylwestrową noc na dworcu głównym w Kolonii grasowały tabuny imigrantów, które bezkarnie obmacywały młode Niemki i okradły ich z telefonów czy laptopów. Niektóre ofiary zeznały, że ręce były wszędzie i były tak natarczywe, że niektórym podarto majtki i rajstopy. Policja na początku chciała zlekceważyć zgłoszenie, mówiąc że nic nie mogą na to poradzić, ale wobec skali przestępstwa (ok 30 kilka kobiet poszkodowanych) zmuszeni byli wdrożyć śledztwo. Media wycinają wszystkie negatywne opinie, twierdząc, że są nie na temat (!). A teraz pomyślmy, jakie byłyby komentarze i wrzask, gdyby to np. Polacy czy inna nacja zachowała się w ten sposób. Dzienniki puchłyby od relacji i oburzenia.

 • qwerty_solo

  Oceniono 32 razy 22

  Niesamowite. I nikt nie chce wyrzucić ich z UE? Duński KOD nie protestuje? :P

 • PJan Pokorny

  Oceniono 30 razy 22

  Czyli problemy beda mieli "bezowi Niemcy" i "bezowi Dunczycy" i inni "Bezowi". Toz to rasizm w najczystrzej postaci , europejskie lewactwo juz powinno skowyczec z oburzenia ze proces "ubogacania" Europy nie bedzie kontynuowany bez przeszkod.

 • karrampa

  Oceniono 15 razy 15

  Czy Komisja Europejska wszczęła już procedurę "czegoś tam" wobec Danii ? Czy skończy się to dla Danii "tym, co w Brukseli nazywają 'bombą atomową'" ? Czy prasa niemiecka protestuje wobec atakau na "praworządność" ? Czy komisarz siaki, owaki i ten komediant z Luksemburga wyrazili już swoje "zaniepokojenie" mówiąc coś o ZSRR ? Co na to Petru, Wielowieyska i Soros ?

 • uzdek98

  Oceniono 14 razy 14

  o wy przebrzydle dunskie islamofoby ... panie schultz, juncker, angela, aaaadam.... gdzie wy jestescie ? ... trzeba bronic biedakow o spuchnietych jadrach...

 • Andrzej Domagała

  Oceniono 13 razy 13

  Kto będzie miał problemy ???
  Ci, którzy mają beżowy kolor skóry ??? To rasizm i ksenofobia w najgorszym wydaniu !!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje