Dżihadyści z IS zaatakowali port naftowy As-Sidr w Libii. Starli się z ochroną

04.01.2016 12:19
Dżihadyści z IS zaatakowali port naftowy As-Sidr nad Morzem Śródziemnym

Dżihadyści z IS zaatakowali port naftowy As-Sidr nad Morzem Śródziemnym (Fot. Mapy Google)

1. Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) starli się z ochroną libijskiego portu naftowego
2. Świadkowie informują o walkach w pobliżu terminalu eksportowego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na razie brak bliższych informacji o skutkach ataku.

Reuters zwraca uwagę, że IS próbowało już atakować As-Sidr w październiku zeszłego roku. Port ten, podobnie jak i pobliski Ras Lanuf, był zamknięty przez ponad rok z powodu walk między rywalizującymi frakcjami libijskimi.Po upadku dyktatorskiego reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku w Libii zaczęło działać Państwo Islamskie. Dżihadyści kontrolują Syrtę na północy kraju, w połowie drogi między Trypolisem a Bengazi, i stopniowo zwiększają swą obecność. Atakowali kilka złóż ropy na południu Libii, ale dotychczas nie udało im się zająć żadnych instalacji naftowych.

Nieuznające się wzajemnie rządy i parlamenty toczą spór o władzę w Libii od 2014 roku. Uznawany przez społeczność międzynarodową parlament (Izba Reprezentantów) wraz z rządem działa w Tobruku, natomiast parlament w Trypolisie, Powszechny Kongres Narodowy, sprzyja radykalnym islamistom i nie jest uznawany na świecie.

O najgroźniejszej grupie terrorystycznej świata przeczytasz w książce "ISIS. Wewnątrz armii terroru" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (67)
Dżihadyści z IS zaatakowali port naftowy As-Sidr w Libii. Starli się z ochroną
Zaloguj się
 • jaroslaw1

  0

  Od grudnia istnieje nowy rząd (jeszcze uzupełniany jest skład) . Obecnie tylko ten rząd jest uznawany przez społeczność miedzynarodowa(rezolucja ONZ).

 • ail7879

  Oceniono 2 razy -2

  Przypomniało mi się ze Kadafi uważał cala te Zatokę Syrta- za własność Libii. Nieważne co prawo międzynarodowe mówi o tych 12 milach przybrzeżnych, on po swojemu wiedział. Dziś ten sposób myślenia o panstwie na każdym kroku widać w PiSie.

 • pregierz

  0

  No i kto wygrywa ?

 • kazik2500

  Oceniono 5 razy 3

  Brawo francuski kurduplu Sarkozy do czego doprowadziles -- dziwicie sie teraz Francuzi? "Wiosna arabska" to najbardziej przewrotna manipulacja ktorej celem byla destabilizacja Bliskiego Wschodu -- a jeszcze gratis Europy. No i kto za to Michniku odpowiedzialny nho kto?

 • ultra3000

  Oceniono 7 razy 3

  rezim to jest np w USA

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 5 razy 5

  Po upadku dyktatorskiego reżimu Muammara Kadafiego... po upadku zbrodniczego reżimu Binjamina Netanjahuja też dobrze będzie brzmiało.

 • orzelek2004

  Oceniono 1 raz -1

  Jedyne co powinna Europa uczynić to podzielić Afrykę i Bliski Wschód na małe kolonie. Dokonać licytacji poszczególnych kolonii wśród członków unii a następnie zainstalować wspólnie siły ekspedycyjne i wysłać osadników a miejscową ludność dobrze obserwować i dać im jeść. W ten sposób skończy się zagrożenie dla Europy.

 • ulanzalasem

  Oceniono 10 razy 8

  Podziękujmy USA, Francji, Arabii Saudyjskiej i innym, którzy naprawiają świat...efekty widać np. w Iraku. Lata działań, nielegalna interwencja Stanów, 2 bln w błoto, a armia Iracka uzbrojona i "wyszkolona" ucieka przed wojownikami ISIS w Toyotach :D

 • tow.lenin.wiecznie.zywy

  Oceniono 12 razy -4

  „W kwietniu 2011 roku zostaliśmy zaproszeni do Trypolisu, do uczestniczenia w pracach pozarządowej komisji ds. ustalania faktów (Fact Finding Commission). Spędziliśmy mnóstwo czasu, poznając prawdę na temat kraju. Byliśmy również świadkami ogromnych zbrodni wojennych popełnionych przez NATO na niewinnych Libijczykach.

  Ponieważ ta tak zwana „rewolucja” w Libii nie miała powszechnego poparcia, NATO, USA, Wielka Brytania, Francja, ONZ, Katar i Izrael musiały wprowadzić do Libii tysiące najemników z Al-Kaidy. Widzieliśmy hordy terrorystów, którzy zostali uzbrojeni, sfinansowani i przeszkoleni przez te państwa. Mamy w swoich rękach tajny dokument napisany w języku hebrajskim, będący porozumieniem między przyszłymi rebeliantami i Mosadem. Umowa stanowi, że Izrael będzie zapewniał rebeliantom broń i szkolenia, dopóki ci nie przejmą kraju. W zamian za to Izrael będzie mógł umieścić swoją bazę wojskową gdzieś w libijskich Górach Zielonych.”

  mediumpubliczne.pl/2015/09/dlaczego-wlasciwie-nato-zbombardowalo-libie/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje